Jak zorganizować eleganckie przyjęcie koktajlowe?

Jak zorganizować eleganckie przyjęcie koktajlowe?
Fot. Wendy Wei/Pexels.com

Przyjęcie koktajlowe to inaczej eleganckie przyjęcie towarzyskie.  Coraz częściej organizujemy je w domu, a okazji ku temu może być wiele. Podpowiadamy, jak przygotować takie party, by na długo zostało w pamięci wszystkich gości.  

Urządzanie przyjęć koktajlowych było niezwykle modne na początku ubiegłego wieku, przed I wojną światową. Wówczas arystokracja chętnie podejmowała w swoich domach znanych i cenionych na tzw. salonach gości, chociażby ze świata artystycznego. Po ponad wieku moda na “koktajlówki” wróciła niczym bumerang. W czym tkwi fenomen takich przyjęć i jak je zorganizować? 

Koktajlowe party w XXI wieku. Jak zorganizować takie przyjęcie?

Oczywiście, jak przed każdą imprezą, jaką chcemy zorganizować, najpierw musimy ustalić jej termin, listę gości i przede wszystkim listę rzeczy, które musimy zrobić. Jeśli nie będziemy robić wszystkiego na ostatnią chwilę, to nie powinniśmy mieć najmniejszych trudności z organizacją takiego przyjęcia. 

Najważniejszym krokiem jest wybranie daty na nasze przyjęcie koktajlowe. Najlepiej sprawdzi się któryś z weekendowych dni, kiedy nazajutrz nie będziemy musieli skoro świt zrywać się do pracy. Istotna jest także godzina, tego typu przyjęcia organizuje się wieczorem, najlepiej między godziną 18:00 a 20:00. Nie jest to typ przyjęcia weselnego czy innego okolicznościowego, które trwa aż do rana. Przyjęcie koktajlowe jest raczej krótkim spotkaniem, maksymalnie 3-4-godzinnym. 

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie listy gości i celu takiego przyjęcia, ponieważ od tych czynników będzie zależała dalsza organizacja, jak wybór menu czy ilość serwowanych przekąsek. Przyjęcie koktajlowe może mieć charakter biznesowy, ale też zupełnie nieformalny. Te formalne urządza się raczej w wynajętym na tę okazję lokalu, a czysto towarzyskie możemy śmiało zorganizować w domu. Na takie przyjęcie najlepiej zaprosić gości w formie rozesłanych zaproszeń, na których zamieścimy najważniejsze informacje dotyczące spotkania, takie jak data, godzina, miejsce, cel i na przykład dress code. Skoro jest to impreza organizowana wieczorem, bo najczęściej i takie stroje obowiązują zaproszonych gości.

Udekorowanie stołów i dobranie muzyki lecącej w tle

Dekoracja przestrzeni, w której będzie odbywało się przyjęcie koktajlowe jest bardzo istotna. Dlatego stoliki koktajlowe warto przyozdobić kompozycjami kwiatowymi i np. niewielkimi kielichami, do których wstawimy świece. Ważną kwestią podczas organizacji przyjęcia koktajlowego jest zapewnienie gościom oprawy muzycznej. Pamiętajmy jednak o tym, że muzyka nie powinna zagłuszać rozmów, najlepiej żeby była dostosowana do klimatu i motywu przewodniego spotkania. 

Gości przybyłych na przyjęcie koktajlowe zawsze wita gospodarz domu lub organizator tego spotkania (jeśli ma ono charakter biznesowy, naukowy). Pamiętać należy też o tym, że jest to rodzaj takiego przyjęcia, gdzie goście nie siedzą przy suto zastawionych stołach, a na okrągłych stolikach stoją jedynie przekąski. Często przy stolikach zbiera się też kilka osób, które prowadzą dyskusję na dany temat. Jeśli przyjęcie jest organizowane w lokalu, to kelnerzy roznoszą na tacach gościom szampana. Na takiej imprezie najlepiej sprawdzą się koreczki, czyli drobne spożywcze przekąski (np. kawałki sera, kabanosów, oliwki) nadziewane na wykałaczki spożywcze.

Oprócz przekąsek serwowanych na zimno nie powinno zabraknąć też tych podawanych na gorąco. Do najpopularniejszych należą śliwki w bekonie, małe pizzerki czy pieczarki zapiekane w cieście. Należy pamiętać także o tym, by przekąski i napoje serwować gościom na bieżąco.

Przyjęcie koktajlowe można zorganizować także na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie. To idealne miejsce na tego typu imprezę zwłaszcza wiosną, gdy dopisują elementy budzącej się do życia przyrody. Kwitnąca roślinność już sama w sobie staje się dekoracją naszego koktajlowego garden party.

Justyna Fiedoruk
Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i Podyplomowych Studiów Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Pisanie jest nie tyko jej sposobem na życie, ale i największą pasją. Interesuje się modą i wszystkim co z nią związane. Oprócz tego jest miłośniczką kulinariów i podróży.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame