Stylowe ozdoby świąteczne – co zrobić, aby uniknąć kiczu?

Stylowe ozdoby świąteczne – co zrobić, aby uniknąć kiczu?

Święta to czas, kiedy wiele osób chce stylowo urządzić swoje wnętrza, które będą dodatkowo podkreślać wyjątkowy nastrój w tym czasie. Na co uważać, by uniknąć kiczu?

Niegdyś choinki ozdabiano watą, którą w wiejskich chatach układano również w oknach czy na parapetach. Miło to imitować śnieg, a w drugim przypadku dodatkowo zapychać szpary, przez co w domu było cieplej. Obecnie trudno sobie wyobrazić watę w stylowym wnętrzu.Tak samo passé są staroświeckie, cienkie łańcuchy z świetlistych folii w kolorze złotym i czerwonym czy tzw. anielskie włosy. Jak więc udekorować dom stylowo?

Lepiej mniej, a lepszej jakości

W sklepach przed świętami znajdziemy tysiące przeróżnych ozdób do dekoracji domów czy mieszkań. Nie ma co się oszukiwać, niestety wiele z nich, głównie tych bardzo tanich, jest naprawdę słabej jakości. Plastikowe, podrapane, nierówno złożone bombki na pewno nie będą elegancką dekoracją, a wręcz przeciwnie. Tak samo jak skarpety świąteczne uszyte krzywo z bardzo cienkiego materiału przypominającego włókninę. Lepiej jest kupić jedną ozdobę, która będzie wysokiej jakości, i ustawić bądź powiesić ją w centralnym miejscu, niż mieć dużo, ale tych niezbyt estetycznych.

Postaw na jeden kolor dominujący

Kolorystyczny miszmasz na pewno nie będzie prezentował się dobrze. Warto więc wybrać kolor przewodni, jeśli chodzi o ozdobienie domu przed świętami. Najczęściej jest to czerwień z dodatkami ze złota. Ale może być też biel i granat czy biel i róż, które w ostatnich latach również cieszyły się sporym zainteresowaniem. 

Ozdobienie domu czy mieszkania wszystkimi kolorami nie będzie wyglądać dobrze. Całość będzie się prezentowała chaotycznie, a co za tym idzie – kiczowato. 

Co za dużo, to niezdrowo

Ustawienie nawet najpiękniejszych ozdób na każdej półce i szafce na pewno da efekt przytłoczenia. Najlepiej jest zachować umiar, ustawić dodatki w kilku miejscach, a nie wszędzie, gdzie to możliwe. To samo dotyczy lampek. Lepszym rozwiązaniem jest powieszenie jednego sznura, który nada wnętrzu nastrojowości, niż plątanie ich dookoła salonu czy pokoju.

Zamiast papieru – gałązki i szyszki

Papierowe ozdoby rzadko dobrze się prezentują, chyba że zostały zrobione przez osobę, która ma duży talent artystyczny. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ozdobienie domu np. gałązkami świerku bądź szyszkami. Wystarczy gałązki włożyć do wazonu lub zrobić wieniec z czerwoną, białą czy złotą świeczką i kokardą. Taka ozdoba na pewno będzie wyglądała stylowo i świątecznie zarazem.

Zdj. główne: Sandra Seitamaa/unsplash.com

Justyna Fiedoruk
Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i Podyplomowych Studiów Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Pisanie jest nie tyko jej sposobem na życie, ale i największą pasją. Interesuje się modą i wszystkim co z nią związane. Oprócz tego jest miłośniczką kulinariów i podróży.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame