Tworzenie kolaży – od czego zacząć?

Tworzenie kolaży – od czego zacząć?

Kolaż, czyli kompozycja własna, to jedna z najciekawszych form sztuki. Jak zabrać się za jego tworzenie? Dowiedz się więcej!

Sztuka to sposób na wyrażanie siebie

Masz ochotę na zajęcie się czymś artystycznym w wolnej chwili? Świetnie – sztuka to idealny sposób na relaks i wyrażenie siebie, a przy tym może powstać coś naprawdę interesującego. Jedną z najciekawszych form sztuki jest kolaż, czyli zestawienie różnych elementów, które niekoniecznie muszą być ze sobą powiązane. Tworzenie kolażu nie jest skomplikowane, a może dostarczyć sporo radości. 

Czego potrzebujesz do stworzenia kolażu?

Aby stworzyć kolaż, nie potrzebujesz zbyt wielu rzeczy. Kartka papieru, nożyczki, klej, no i materiały. Mogą to być skrawki papieru, gazet czy zdjęć. Może masz w domu także niepotrzebne już kserówki, pióra czy kawałki materiału? One również mogą się przydać. Forma kolażu nigdy nie jest narzucona. Możesz robić to, co Ci w duszy gra! Obrazy, teksty, różnorodne tekstury. Sztuką może być wszystko to, co znajdzie się w zasięgu Twoich rąk. Możesz także dorysowywać czy domalowywać różne elementy, jeżeli masz na to ochotę. 

Kolaż ze zdjęć także jest interesujący

A może od tradycyjnej formy kolażu bardziej podoba Ci się tworzenie kolażu ze zdjęć? Niekoniecznie musisz robić to na kartce. Pomocny będzie także program komputerowy. To wspaniały sposób na utrwalenie rodzinnych wspomnień. Możesz w ten sposób stworzyć ozdobę do domu, albo jeszcze lepiej – wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby! 

W tworzeniu kolażu najważniejsza jest cierpliwość

Tworzenie kolażu, czy to na papierze, czy w programie komputerowym, ma być formą relaksu, dlatego nie spiesz się zbytnio. Pozwól, żeby każdy element był zaopiekowany i miał swoje określone miejsce w Twojej kompozycji, nawet jeżeli pozornie wydaje się ono przypadkowe. Nie bój się twórczego bałaganu – zdecydowanie wyzwala on kreatywność! Jeżeli swój kolaż tworzysz za pomocą kartki, nożyczek i kleju, pozostaw go do wyschnięcia przez cały dzień.

Zdj.główne: Andy Vult/unsplash.com

Monika Zysk
Specjalistka ds. mediów społecznościowych i copywriterka, która szlifowała technikę pisania podczas studiów polonistycznych. Uwielbia nowinki ze świata mody i literatury, a ponad wszystko ceni sobie dobry klasyczny styl. Inspiracje czerpie, poznając życiorysy znanych kobiet, które osiągnęły sukces.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame