Polecamy

Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?
/
/
Manicure i pedicure
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wrastające paznokcie to problem wielu osób. Kłopoty zdrowotne tego typu dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. To najczęstsza jednostka chorobowa paznokci u stóp. 

Schorzenia tego typu związane są z wrastaniem płytki paznokcia w skórę, co powoduje spory ból i obrzęk. Stan zapalny w takich sytuacjach jest bardzo częstą przypadłością, która wynika z ucisku paznokcia na powierzchnię skóry. Wrastanie paznokci dotyczy najczęściej osób będących w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat. Można zauważyć znaczną przewagę liczby mężczyzn cierpiących na to schorzenie w stosunku do liczby kobiet. Nieleczone schorzenie może powodować nie tylko dyskomfort, ale także spory ból podczas chodzenia. Jak leczyć wrastające paznokcie? Co można zrobić, by temu zapobiec? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w artykule. 

Wrastający paznokieć – objawy

Najpopularniejszym objawem wrastającego paznokcia jest ból, który pojawia się podczas chodzenia lub ucisku na opuszki palców. To dopiero początkowe stadium, którego nie należy ignorować, ponieważ zaniedbanie wrastającego paznokcia, może skutkować wystąpieniem obrzęku i wydobywania się płynów ropnych. Stan zapalny połączony z silnym bólem musi zostać skonsultowany z lekarzem, który pomoże pozbyć się ropnia i zredukować stopień bólu. Warto wiedzieć, że wrastający paznokieć może powodować obrzęk zarówno na jednej, jak i dwóch krawędziach paznokcia. Dolegliwość ta występuje o wiele częściej w bocznych krawędziach palców aniżeli w środkowych.

Przyczyny występowania wrastających paznokci

Przyczyn pojawienia się wrastających paznokci jest wiele i dotyczą one głównie poziomu higieny osobistej oraz jego budowy ciała. Najczęstszą przyczyną wystąpienia wrastających paznokci u stóp jest ich nieprawidłowe przycinanie, przez które powstają ostre krawędzie w kącikach paznokci. Prowadzi to do wytworzenia się tzw. ziarniny, która powoduje  bolesne zapalenie skóry i obrzęk. 

Do głównych przyczyn występowania wrastających paznokci zaliczamy: 

  • noszenie za ciasnego obuwia,
  • nieprawidłową higienę stóp,
  • nadmierne pocenie się,
  • przyjmowanie leków wpływających na stan struktury paznokcia. 

Warto znać te przyczyny, aby móc odpowiednio szybko zareagować i zrobić wszystko, aby im zapobiegać.

Jak zdiagnozować i leczyć wrastający paznokieć?

Diagnoza i rozpoznanie wrastającego paznokcia opiera się na fizycznej analizie danego miejsca oraz określeniu cech klinicznych. Nie wymaga to wykonywania badań laboratoryjnych ani radiograficznych. Warto wiedzieć, że metody diagnostyki oraz leczenia są zależne od stadium, w jakim aktualnie znajduje się choroba.

W najcięższych przypadkach może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego. Przed docelowym leczeniem lekarz przeprowadza z pacjentem prosty wywiad, w którym uwzględnia się:

  • poziom nasilenia choroby i bólu,
  • ewentualne alergie na leki,
  • choroby współistniejące,
  • aktualnie przyjmowane farmaceutyki. 

Ciekawostką jest fakt, że do oceny końcowej stanu pacjenta bardzo pomocna jest tzw. klasyfikacja Scholza.

W przypadku wrastających paznokci bardzo ważne jest ich prawidłowe obcinanie “na prosto” oraz wkładanie dość szerokiego obuwia. Czasem podolog zakłada również tamponadę – specjalny opatrunek pomiędzy płytkę paznokcia a wał paznokciowy. Płytka nieco unosi się, dzięki czemu paznokieć rośnie prawidłowo. Istnieją również specjalne klipsy przyklejane na płytkę paznokcia, mające na celu “rozepchać” wał paznokciowy, by miał miejsce do wzrostu.

Czym skutkuje zaniedbanie wrastających paznokci?

Jeżeli osoba cierpiąca na takowe schorzenie zaniedba leczenie i diagnostykę, to może skutkować to pogorszeniem się stanu palca u stopy. W takim przypadku konieczny będzie zabieg chirurgiczny, po którym trzeba przejść rekonwalescencje. Warto więc zadbać o prawidłowe leczenie wrastającego paznokcia u stopy, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Odpowiednia higiena osobista, dobrze dopasowane obuwie oraz prawidłowe obcinanie paznokci u stóp zminimalizuje ryzyko wystąpienia tego schorzenia.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odkryj szampony, które stymulują porost włosów i dodają objętości fryzurze!
/
Odkryj szampony, które stymulują porost włosów i dodają objętości fryzurze!
Sprawdzony sposób na przyspieszony porost włosów i nadanie im objętości to odpowiednio dopasowany szampon.
Kiedy warto umówić się na wizytę do podologa?
/
Kiedy warto umówić się na wizytę do podologa?
Planujesz swoją pierwszą wizytę u podologa? Sprawdź, jak się do niej przygotować i jak zwykle przebiega takie spotkanie.
AZS a wypadanie włosów — to musisz wiedzieć!
/
AZS a wypadanie włosów — to musisz wiedzieć!
Czy dermatoza ta może być przyczyną łysienia i jak można przeciwdziałać jej skutkom? Podpowiadamy.