Polecamy

Kiedy warto umówić się na wizytę do podologa?

Kiedy warto umówić się na wizytę do podologa?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podolog ta nazwa lekarskiej specjalizacji wciąż brzmi dla wielu osób dość zagadkowo. Czym zajmuje się podologia i kiedy warto pomyśleć o odwiedzeniu specjalisty? Sprawdź to i dobrze przygotuj się do wizyty.

Kim jest podolog?

Borykasz się z problemami zdrowotnymi stóp i paznokci? Samodzielne próby leczenia i pielęgnacji nie przyniosły oczekiwanych efektów? W takim razie przyszedł najwyższy czas, aby pomyśleć o wizycie u podologa. Specjalista kompleksowo zajmie się Twoimi problemami. Wskazanie do takiej wizyty to m.in. wrastające paznokcie, odciski, zrogowacenia, problemy z potliwością stóp czy halluksy. Jeżeli podejrzewasz u siebie grzybicę stóp, to także powód do konsultacji z podologiem. Co ważne, zakres działania takiego lekarza jest naprawdę szeroki. Podolog na co dzień współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak chirurg czy dermatolog. Podolog może wykonać leczniczy pedicure, dobierze odpowiednie wkładki ortopedyczne czy wykona profesjonalne obcinanie paznokci. Jeżeli potrzebujesz diagnostyki stóp i paznokci, w gabinecie podologa wykonasz badania bakteriologiczne oraz mykologiczne.

Wizyta u podologa – jak wygląda? 

Czego możesz spodziewać się po wizycie na fotelu podologicznym? Zaczyna się ona od szczegółowego wywiadu. Lekarz z całą pewnością zapyta Cię o przebyte kontuzje, aktywność czy tryb życia. To już dobra podstawa do postawienia wstępnej diagnozy. Następnie lekarz przejdzie do wykonania badania podobaroskopem. Dzięki temu urządzeniu można uzyskać informacje o symetrii oraz obciążeniu poszczególnych stron ciała. Ważnym elementem wizyty jest również badanie dynamiczne. Specjalista w ten sposób sprawdzi wzorzec chodu oraz tor przetoczenia stopy, a także ewentualne odchylenia – supinację lub pronację. Podolog sprawdzi także wysklepienie oraz kształt stopy. W ten sposób można sprawdzić, czy nie mamy do czynienia np. ze stopą płaską. 

Badanie plantografem

Kolejny ważny etap wizyty u specjalisty od podologii to badanie plantografem. Dzięki temu można sprawdzić statyczne oraz dynamiczne strefy nacisku w stopie. Plantograf to bardzo przydatne urządzenie. Pozwala również uzyskać informację odnośnie do kształtu wysklepienia stopy czy jej szerokości oraz długości. Ostatnim elementem wizyty u podologa jest zazwyczaj badanie ortopedyczno-fizjoterapeutyczne. Za jego pomocą specjalista sprawdza ruchomość konkretnych stawów w stopie, ustawienie miednicy czy obecność przykurczy lub zaników mięśniowych. 

Wizyta u podologa – jak się do niej przygotować?

Skoro wiemy już, jak wygląda wizyta u podologa, warto wspomnieć również o tym, w jaki sposób należy się do niej przygotować. Oczywiste wydaje się to, że przed wizytą u specjalisty należy umyć i osuszyć nasze stopy. Absolutnie nie stosuj żadnych balsamów czy maści bezpośrednio przed wizytą. Jeżeli masz pomalowane paznokcie na stopach, przed wizytą lepiej je zmyć. Pozwoli to na ocenę stanu płytki paznokci. Jak przed każdą wizytą u specjalisty weź ze sobą wyniki badań i przygotuj listę aktualnie branych przez Ciebie leków oraz suplementów. Wiele osób stresuje się taką wizytą i muszą pokonać swój wewnętrzny opór. Dla wielu z nas to spory stres, lecz niesłusznie. Nie krępuj się z powodu mankamentów w wyglądzie Twoich stóp. Podolog jest specjalistą, który pomoże przywrócić im atrakcyjny wygląd. Tego typu problemy to dla niego codzienność i na pewno nie będzie Cię oceniał. Co istotne, do takiej wizyty nie potrzebujesz skierowania – choć może zasugerować ją inny lekarz. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Rozpoczęcie przygody z bieganiem
/
Rozpoczęcie przygody z bieganiem
Rozpocznij przygodę z bieganiem i odkryj siłę swojego ciała. Zdrowie, satysfakcja i wolność czekają na Ciebie za każdym krokiem. Dołącz do biegaczy już dziś!
Diagnoza cukrzyca – co dalej?
/
Diagnoza cukrzyca – co dalej?
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2019 roku na cukrzycę chorowało około 463 milionów ludzi, a szacuje się, że liczba ta będzie rosnąć w przyszłości. Diagnoza cukrzycy może być trudnym doświadczeniem dla pacjenta, ale wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zapobiegania powikłaniom.
Jak wybrać idealne okulary dla swojego typu twarzy?
/
Jak wybrać idealne okulary dla swojego typu twarzy?
Wybierając idealne okulary, kształt twarzy ma kluczowe znaczenie. Odkryj jak dobrać okulary, które podkreślą Twoje atuty i dodadzą pewności siebie.