Polecamy

Ćwiczenia kegla – dowiedz się, na czym polegają

Ćwiczenia kegla – dowiedz się, na czym polegają
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne ćwiczenie mięśni kegla może korzystnie wpłynąć na pracę układu moczowego, perystaltykę jelit oraz satysfakcję ze współżycia. Warto poznać sposoby, żeby wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Trening poleca się przede wszystkim kobietom w ciąży oraz po porodzie, jednak może z niego korzystać każdy, również mężczyźni i osoby starsze. Ćwiczenie mięśni kegla pozwala zapobiegać zaburzeniom i sprzyja umiejętności kontroli oddechu. Dodatkowo wpływa na intensywniejsze doznania erotyczne oraz ogólną sprawność seksualną. Oto najważniejsze informacje o mięśniach kegla oraz o tym, jak je ćwiczyć. 

Kiedy warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia mięśni Kegla poleca się przede wszystkim kobietom przygotowującym się do ciąży, kobietom przed porodem lub po. Trening doskonale wspiera struktury kanału rodnego, dzięki czemu rozwiązanie ciąży może przebiegać sprawniej i bezpieczniej, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ćwiczenia mające na celu uelastycznienie i wzmocnienie mięśni dna miednicy można prowadzić już w II trymestrze. 

Ćwiczenie mięśni Kegla po porodzie pomoże szybciej zregenerować rozciągnięte tkanki. Trening w czasie połogu pomaga wielu kobietom odzyskać pewność siebie w relacjach intymnych. Jednak ćwiczenia Kegla są wskazane także osobom starszym oraz mającym problemy z utrzymaniem moczu. Regularny trening może znacząco pomóc zredukować tę dolegliwość. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ćwiczenia mięśni Kegla zwiększają przyjemne doznania podczas stosunków seksualnych, pomagają lepiej kontrolować ruchy i intensyfikują uczucie orgazmu. 

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?

Ćwiczenia Kegla oddziałują w rzeczywistości na całą grupę połączonych mięśni, dlatego w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów warto wykonywać je precyzyjnie. Najłatwiej poczuć i zlokalizować mięśnie Kegla przerywając strumień moczu. U kobiet obejmują one okolice kości łonowej, kości guzicznej i sięgają aż do odbytnicy. U mężczyzn mięśnie Kegla wyściełają miednicę, rozciągając się od kości ogonowej do kości łonowej, oplatając podstawę członka. 

Na czym polega trening kegla?

Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, podczas jednoczesnego nienapinania mięśni ud i pośladków. Niezwykle istotną kwestią podczas ćwiczeń jest kontrola oddechu. Mięśnie należy zaciskać przy wydechu, a rozluźniać podczas wdechu – odwrotnie niż większość osób robi intuicyjnie. Trening przyniesie zauważalne efekty jedynie przy regularnym i systematycznym powtarzaniu. Czasem wystarczy kilka minut ćwiczeń dziennie powtarzanych każdego dnia przez okres kilku tygodni, żeby dostrzec zdecydowaną poprawę. 

Propozycje ćwiczeń

  • Powoli zaciskaj i rozluźniaj mięśnie dna miednicy z przytrzymaniem około 2-3 sekund. Im więcej wykonasz powtórzeń, tym z pewnością lepiej dla efektu;
  • staraj się jak najmocniej zacisnąć mięśnie podczas wydechu i przytrzymaj przez 5-7 sekund, powtórz kilka razy;
  • zaciskaj i rozluźniaj mięśnie w jak najszybszym tempie przez 30 sekund;

Warto zmieniać pozycje ćwiczeń – można wykonywać je leżąc na plecach, siedząc, klęcząc, stojąc, a nawet w ruchu. Po każdej wykonanej serii ćwiczeń składającej się z 10-15 powtórzeń warto dla odpoczynku wykonać zacisk wytrzymałościowy, czyli zaciśnięcie mięśni Kegla z umiarkowaną siłą i wytrzymanie w tej pozycji około 1 minuty. Trening można wykonywać nawet kilka razy dziennie. 

Jak zwiększyć efekty ćwiczeń kegla?

Optymalnie specjaliści zalecają ćwiczenia w 4 seriach po 10 powtórzeń 3-4 razy w ciągu dnia przez 4 tygodnie, żeby zobaczyć efekty. W trakcie treningu należy bezwzględnie pamiętać o oddechu, który odgrywa kluczową rolę w aktywności. Dodatkowo warto unikać napinania okolicznych mięśni ud, pośladków i brzucha, ponieważ zmniejsza to efektywność treningu. Warto także ćwiczyć, oddając mocz w toalecie i świadomie przerywać na chwilę tę czynność.

Trening można wykonywać samodzielnie w domu, w gabinecie u fizjoterapeuty urologicznego. Dla wzmocnienia rezultatów można po konsultacji z lekarzem zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt (m.in. kulki gejszy), który zintensyfikuje ćwiczenia.

Zdj. główne: Frank Flores/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zrobić, aby twoja sypialnia była bardziej przytulna?
/
Co zrobić, aby twoja sypialnia była bardziej przytulna?
Zobacz proste triki, dzięki którym twoja sypialnia będzie bardziej przytulna!
Nuda w stylizacjach na jesień? Sprawdź ten model butów
/
Nuda w stylizacjach na jesień? Sprawdź ten model butów
Jesień i wczesna zima to okres, w którym możesz wyglądać równie wspaniale jak latem dzięki odpowiednio dobranym dodatkom takim jak modne buty.
Najnowsze trendy w modzie na sezon wiosna/lato
/
Najnowsze trendy w modzie na sezon wiosna/lato
Sezon wiosenno-letni już tuż, tuż, więc warto przyjrzeć się najnowszym trendom modowym, które zagoszczą w naszych garderobach. W tym sezonie królują naturalne, przyjazne dla środowiska materiały, a także jasne i pastelowe kolory.