Czy można wypić za dużo wody?

Czy można wypić za dużo wody?
https://www.pexels.com/Daria Shevtsova

W prasie kobiecej, telewizji i social mediach znane celebrytki ze świata fitness, dietetycy oraz lekarze nawołują, aby pić więcej wody. Pytanie tylko, ile litrów powinno się jej pić? Czy w ogóle można przedawkować spożycie wody?

Przewodnienie hipotoniczne, bo tak określane jest przedawkowanie wody, może się pojawić wówczas, jeśli dostarczysz swojemu organizmowi taką dawkę płynów, z którą nerki nie będą sobie w stanie poradzić. Choć problem przewodnienia hipotonicznego dotyczy głównie sportowców, istnieją również udokumentowane przypadki innych osób, które przedawkowały spożycie wody.

Jednym z nich jest kobieta z USA, która brała udział w konkursie na spożycie jak największej ilości wody. Niestety, na skutek zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej oraz braku możliwości przefiltrowania płynów przez nerki, mieszkanka Stanów zmarła. Podobnie było w przypadku 40-letniej Brytyjki, u której przedawkowanie wody doprowadziło do obrzęku mózgu. Kobieta spożyła cztery litry wody w prawie dwie godziny.

Jakie są pierwsze symptomy przedawkowania?

Najczęściej pojawia się osłabienie oraz nudności, które mogą doprowadzić do wymiotów. Organizm będzie chciał się pozbyć nadmiaru płynów z organizmu. Kolejnymi objawami są: brak łaknienia, drgawki, bezmocz lub skąpomocz, a także zwolnienie akcji serca, skurcze mięśni i nierówność źrenic. Jeżeli dostrzegasz u siebie podobne symptomy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, bowiem zwlekanie może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, kwasicy, śpiączki a ostatecznie do śmierci.

Spożycie płynów jest ważne dla funkcjonowania organizmu, ale jak ze wszystkim należy tu zachować umiar i zdrowy rozsądek. Kobiety w ciągu doby potrzebują około 2-2,7 litra wody, natomiast mężczyźni – 3-3,7 litra.

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova

Joanna Kowalczyk
Copywriterka z pasją i wyczuciem stylu. Na co dzień dostarcza czytelnikom garść inspiracji związanych z aranżacją wnętrz oraz newsy ze świata mody. Prywatnie miłośniczka kotów rasy sfinks, dobrych seriali na Netflixie i tajskiej kuchni. Oszczędności wydaje na podróże, dobrą kawę i pomidorki koktajlowe. Ceni minimalizm, bo nie lubi sprzątać.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame