Jakie składniki dodać do sportowej diety?

Artykuł sponsorowany

Dla sportowców dieta ma ogromne znaczenie. Dobrze dobrany jadłospis może mieć bowiem spory wpływ na wyniki sportowe i efektywność treningów. Co więc powinna zawierać dieta dla sportowców? Podpowiadamy, jakie składniki muszą znaleźć się w sportowej diecie.

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Pierwszym krokiem do stworzenia zdrowej diety dla sportowców jest uwzględnienie w niej zapotrzebowania kalorycznego oraz zapotrzebowania na wszystkie makroskładniki, czyli białko, tłuszcze i węglowodany. Należy pamiętać, że zdrowa dieta, to przede wszystkim zbilansowana dieta, dlatego nie warto ograniczać któregokolwiek z makroskładników. Warto mieć na uwadze, że każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowanie, ale w zbiorze ogólnych zasada zdrowego odżywiania mówi się o diecie, która zawiera 20-30% białka, 20-25% tłuszczy oraz 45-60% węglowodanów. 

Nie można zapominać również o dobrze dobranej kaloryczności jadłospisu. Kalorie to główne paliwo dla organizmu, dlatego też nie może być ich za mało. Jednocześnie powodują one wzrost masy ciała, dlatego też nie może być ich za dużo. Jak więc wyliczyć odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne? W internecie znajdziesz wiele różnych kalkulatorów, które obliczą Twoje zapotrzebowanie, uwzględniając przy tym Twoją obecną wagę, wzrost, płeć, wiek oraz aktywność fizyczną. Wartościowym doświadczeniem będzie również wizyta w gabinecie dietetycznym.

Zasady zdrowej diety

Przy układaniu sportowej diety należy także uwzględnić jakość produktów, które wchodzą w jej skład. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności i wybieraj produkty bogate we wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Zadbaj o to, aby w Twojej diecie nie zabrakło przysłowiowych pięciu porcji warzyw i owoców, które są głównym źródłem witamin. Postaraj się także włączyć do swojej diety zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne, orzechy, czy też awokado. Ważne są także cukry złożone, czyli pełnowartościowe pieczywo, kasze oraz makarony. Przy układaniu diety sporą pomocą może piramida zdrowego odżywiania, która podpowie Ci, jakie produkty wybierać, a które omijać szerokim łukiem.

Zadbaj o nawodnienie

Kluczowe znaczenie w diecie sportowej ma także nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że podczas wysiłku tracisz sporo wody, a przy tym także elektrolitów. Koniecznie więc należy je uzupełnić. Najlepszym sposobem będzie oczywiście picie co najmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie. Możesz także zdecydować się na różnego rodzaju napoje izotoniczne, które będą dodatkowym wsparciem podczas bardzo intensywnych treningów. 

Odżywki i suplementy

Regularne uprawianie sportu i częste wizyty na siłowni to spory wysiłek dla całego organizmu. Wiele aktywnych osób decyduje się więc na stosowanie różnego rodzaju suplementów i odżywek, takich jak kreatyna, odżywki węglowodanowe czy też napoje proteinowe. Dzięki nim treningi są bardziej efektywne, a Ty szybciej zauważysz efekty swojej ciężkiej pracy.

Jeśli jesteś zainteresowana rozpoczęciem suplementacji i stosowania odżywek, koniecznie odwiedź stronę sklepu internetowego dla sportowców Inkospor

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Aleksandra Michaliszyn
Aleksandra Michaliszyn
Studentka komunikacji wizerunkowej i była modelka. Z kariery na wybiegu zrezygnowała na rzecz pisania, ale moda wciąż pozostała jej pasją. Od lat fanka Carrie Bradshaw i ekstrawaganckich stylizacji.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame