Kiedy konieczna może być terapia?

Toa Heftiba/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Terapia nie gwarantuje gotowych rozwiązań problemów, ale potrafi być skutecznym narzędziem do samorozwoju. Pod czujnym okiem psychologa lub psychoterapeuty pacjent odkrywa swój potencjał i poznaje techniki radzenia sobie z problemami. Przeczytaj, w jakich sytuacjach warto rozważyć umówienie się na wizytę konsultacyjną do psychologa.

Formy i rodzaje terapii

Psychoterapia pomaga zrozumieć swoje zachowania, emocje i myśli, które przyczyniają się do stanu dyskomfortu psychicznego. Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych, m.in. poznawczo-behawioralny, humanistyczny czy ericksonowski, dzięki czemu każdą terapię można dopasować do specyfiki problemu, z którym zmaga się pacjent, a także do jego wieku.

Nurty w psychoterapii mają odmienne założenia teoretyczne i różnią się podejściem oraz sposobem prowadzenia terapii. Terapia może przyjąć charakter zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Jeśli chodzi o jej formy, to możesz skorzystać z terapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej lub przeznaczonej dla małżeństw i par.

Trudna sytuacja życiowa 

Regularne spotkania z terapeutą mogą podnieść jakość życia osoby dotkniętej zaburzeniami psychicznymi lub pomóc jej wyjść z kryzysu. Podczas terapii pacjent może uporać się z traumami z przeszłości, zrozumieć swoje schematy myślowe i motywacje, nauczyć się nadawać sprawom właściwe znaczenie oraz akceptować siebie. Pacjent zyskuje również nowe narzędzia do rozwiązywania problemów i uczy się interpretować wydarzenia bez obwiniania się. 

Terapia może być konieczna dla osób zmagających się m.in. ze stanami depresyjnymi, lękowymi, bezsennością, zaburzeniami odżywiania czy uzależnieniem. Przykładowo – indywidualna terapia nastawiona na leczenie alkoholizmu pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy uzależnienia oraz opracować nowe sposoby radzenia sobie z problemami.

Psychoterapia może być również poprawić stan osób zmagających się z żałobą lub wypaleniem zawodowym. Jest także polecana osobom, które na co dzień funkcjonują w dużym stresie i cierpią na choroby psychosomatyczne. Regularne rozmowy z wykwalifikowanym psychologiem pomogą Ci zwiększyć samoświadomość, asertywność, pewność siebie oraz wyeliminować niekorzystne nawyki.

Trudne relacje i przepracowana przeszłość

Wiele osób cierpi z powodu trudności w relacjach lub nieświadomie staje się ofiarami manipulatorów. Terapia pomaga zrozumieć, jak przeszłość wpływa na obecne zachowania i wybory życiowe, a także jak wygląda toksyczny związek oraz jak zakończyć krzywdzące nas relacje. Przemoc w związku może przyjąć wiele różnych form, dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie, aby umieć pomóc sobie lub odpowiednio zareagować, kiedy przemoc dotyka kogoś bliskiego.

Problemy wychowawcze u dzieci i nastolatków

Sesje terapeutyczne mogą być skierowane także do dzieci lub nastolatków, które zmagają się problemami, takimi jak depresja, kłopoty szkolne i wychowawcze, nieśmiałość, nadmierna lękliwość czy wykazują zachowania impulsywne i agresywne. Terapie rodzinne i dziecięce, jakie ma w swojej ofercie poradnia psychologiczna Warszawa, obejmują zwykle indywidualną pracę psychologa z dzieckiem, psychoedukację rodziców oraz pracę z całą rodziną w celu polepszenia jej funkcjonowania.

Zdj. główne: Toa Heftiba/unsplash.com

Marta Marek
Marta Marek
Magistrantka sztuki pisania. Miłośniczka eksperymentów z makijażem i koreańskiej pielęgnacji. W modzie stawia na klasykę i minimalizm.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame