Polecamy

Menopauza – przedstawiamy fakty i mity

Menopauza – przedstawiamy fakty i mity
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Menopauza to dość trudny czas w życiu kobiety. Na jej temat powstało wiele mitów. Sprawdzamy więc, co jest faktem, a co mitem. 

Sama myśl o menopauzie przeraża wiele kobiet. Szczególnie że większość z nich tak naprawdę nie wie, czego może się spodziewać. Na temat zachodzących wtedy zmian powstało wiele mitów, które tylko zwiększają uczucie lęku. 

Menopauza – co to takiego?

Menopauza to w rzeczywistości fachowa nazwa ostatniej miesiączki – mówimy o niej w momencie, gdy ostatnie krwawienie pojawiło się 12 miesięcy wcześniej. Tak naprawdę jest to tylko jeden dzień. Potocznie przyjęło się jednak określać mianem menopauzy objawy klimakteryjne, czyli to, co dzieje się, gdy kobieta traci płodność. Z reguły pojawiają się one u pań między 45. a 55. rokiem życia, jednak zdarza się też u kobiet przed czterdziestką czy po sześćdziesiątce. W pierwszym przypadku często jest ona następstwem różnych operacji ginekologicznych, np. usunięcia jajników, radioterapii itp. 

Menopauza – objawy 

Jak rozpoznać menopauzę? Pierwsze objawy świadczące o końcu płodności kobiety, można zauważyć nawet kilka lat wcześniej. Do zmian hormonalnych dochodzi stopniowo. Zmniejsza się produkcja estrogenu i progesteronu. Miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie. Do tego dochodzą uderzenia gorąca oraz niespodziewane zalewanie się potem. Te czynniki są spotykane najczęściej, jednak niektóre z pań przed menopauzą zauważyły też problem ze snem, zmiany nastroju, sztywność stawów, bóle kolan i pleców, kołatanie serca, problemy z koncentracją, obniżone libido czy suchość skóry. W niektórych przypadkach zdarza się też nietrzymanie moczu czy bolesność podczas stosunków płciowych. Częściej dochodzi także do infekcji pęcherza i stanów zapalnych pochwy. Wiele pań przybiera wówczas na wadze, co związane jest z estrogenami pozwalającymi kontrolować masę ciała. Klimakterium sprawia także, że metabolizm spowalnia, a tkanka tłuszczowa odkłada się znacznie wolniej. 

Warto mieć świadomość, że podczas menopauzy pojawia się także wiele objawów, które nie są zauważalne gołym okiem. Chodzi tu np. o zwiększone ryzyko osteoporozy w wyniku spadku gęstości kości. Mogą pojawić się też choroby układu krążenia. 

Najpopularniejsze mity na temat menopauzy

Najpopularniejszym mitem jest, że kobiety przed 40. rokiem życia nie mogą przekwitać. Otóż mogą, a uwarunkowane jest to wieloma czynnikami. Szacuje się, że przedwczesne wygasanie jajników dotyczy 1% kobiet w tym wieku. Menopauza zdarza się także u jednej na 1000 kobiet przed trzydziestką. 

Nieprawdą jest także to, że wczesne macierzyństwo wpływa na to, że do menopauzy dochodzi wcześniej. Nie ma to żadnego związku. 

Wiele pań jest przekonanych, że przekwitanie wiąże się z końcem życia seksualnego. Gdy zachodzą zmiany w organizmie, może obniżyć się libido, a gorsze samopoczucie nie sprzyja życiu intymnemu. Jednak warto wiedzieć, że nie każda kobieta przechodzi ten okres ciężko, a poza tym jest wiele możliwości łagodzenia objawów klimakterium, np. masaże relaksacyjne, rezygnacja z używek czy umiarkowany wysiłek fizyczny. 

Kolejnym popularnym mitem jest to, że menopauza nie jest powodem do wizyty u lekarza. Okazuje się, że wierzy w niego większość pań. To bardzo błędne myślenie. Kobieta w tym okresie wymaga specjalistycznych badań, szczególnie że podczas przekwitania mogą pojawić się polipy endometrialne czy mięśniaki macicy. Fikcją jest też przekonanie, że kobieta, która przechodzi menopauzę, musi być leczona hormonalnie. Decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań. 

Kobieta bardzo często przybiera w tym czasie na wadze, ale nie jest to reguła. W tym okresie panie często rezygnują z aktywności fizycznej, ponieważ gorzej się czują. Do tego są opuchnięte, gdyż w organizmie zatrzymuje się woda. Mitem jest jednak stwierdzenie, że menopauza wiąże się z utratą zgrabnej sylwetki. W wielu przypadkach wcale tak się nie dzieje.

Zdj. główne: Paola Aguilar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Lulka 17.12.2021

    Świetnie że poruszasz tak wiele wątków w tym m.in. temat wagi. Babeczki boją się menopauzy jak ognia głównie ze wzgledu właśnie na przybieranie na masie. A przecież to jest efekt innych działań lub ich braku. Jak sobie nagle odpuszczamy czy to w diecie czy aktywności fizycznej to i są tego efekty na wadze. Dlatego trzeba moim zdaniem robić wszystko, by życie nadal toczyło się swoim rytmem. Trzeba trzymac dietę, ruszac się i odpowiednio suplementować. Wspierac szczegolnie kości a w tym dbac o wchłanianie wapnia.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Francuski styl życia: dlaczego warto inspirować się Francuzkami
/
Francuski styl życia: dlaczego warto inspirować się Francuzkami
Poznaj na czym polega słynne Joie de vivre i zainspiruj się francuskim życiem.
Kopertowa sukienka – poznaj historię kultowego projektu Diane von Furstenberg
/
Kopertowa sukienka – poznaj historię kultowego projektu Diane von Furstenberg
Popularna sukienka kopertowa powstała 45 lat temu, a do tej pory święci triumfy. Czym zasłynęła? Kim jest jej twórczyni? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.
Buty na płaskim obcasie – przegląd wygodnych modeli
/
Buty na płaskim obcasie – przegląd wygodnych modeli
Buty to niezwykle istotny dodatek do stylizacji. Powinny być one jednak nie tylko stylowe, ale także wygodne. Przedstawiamy więc kilka modnych modeli na płaskim obcasie, w których będziesz wyglądać świetnie.