Polecamy

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne poprzez IKE i IKZE

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne poprzez IKE i IKZE
/
/
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Inwestowanie w fundusze uchodzi za jeden z najbardziej efektywnych sposobów oszczędzania na emeryturę, zwłaszcza jeśli zaczniemy to robić z odpowiednim wyprzedzeniem. A jeśli wykorzystamy do tego IKE lub IKZE, to korzyści będą jeszcze większe.

Nie ma właściwie żadnych wątpliwości, że emerytury dzisiejszych trzydziestolatków wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą tragicznie niskie. Szacuje się, że tak zwana stopa zastąpienia, czyli wysokość świadczenia w porównaniu z wysokością ostatniej pensji może oscylować wokół 30%. To bardzo niewiele. Dlatego musimy – precyzyjniej mówiąc: jesteśmy zobowiązani – już znacznie wcześniej zadbać o swoją przyszłość odkładając pieniądze na czas zakończenia pracy zawodowej. To tym ważniejsze, że długość życia rośnie, więc z tych pieniędzy będziemy korzystali dłużej. Rzecz w tym, aby wybrać do tego celu takie narzędzia, które zapewnią największą efektywność naszej inwestycji.

Fundusze w IKE i IKZE

Jednym z takich narzędzi jest Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Funkcjonują one na rynku od wielu lat i cieszą się bardzo dobrą opinią, bo ich właściciele mają kilka istotnych przywilejów. Po pierwsze warto zaznaczyć, że zgromadzone na nich pieniądze są prywatne i nie możemy zostać ich pozbawieni. Po drugie, są one dziedziczne, a po trzecie posiadając Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jesteśmy beneficjentem przywilejów podatkowych, z których możemy skorzystać zarówno teraz, podczas gromadzenia środków, jak i również wypłacając te pieniądze.

Wpłacając pieniądze na IKE lub IKZE wybieramy sposób oszczędzania. Możemy więc na przykład wskazać, że chcemy gromadzić pieniądze na koncie bankowym. To bezpieczny sposób, ale jego efektywność jest umiarkowana, zwłaszcza w okresie wysokiej inflacji. W praktyce możliwość „pokonania inflacji” – oznacza to uzyskanie wyższego oprocentowania niż wynosi stopa inflacji – nie jest możliwe. Tak więc wybierając ten sposób oszczędzania na przyszłość godzimy się z częściową utratą wartości zgromadzonego majątku.

Podatkowe przywileje dla IKZE

Lepszym sposobem jest inwestowanie w fundusze. Oczywiście w tym wypadku ponosimy większe ryzyko, ale też nadzieja na pomnożenie oszczędzanej kwoty jest znacznie większa. Rzecz jasna musimy zbudować nasz portfel inwestycyjny w taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko, czyli stawiać na takie fundusze, których konstrukcja, sposób zarządzania, dotychczasowa historia, wykorzystywane instrumenty mają opinię mniej ryzykownych.

Wpłacając pieniądze na IKZE możemy swoje wpłaty odliczyć od podstawy opodatkowania przy rozliczaniu rocznym, a to oznacza spore oszczędności przy rozliczeniu PIT-a. Według niektórych symulacji, w ten sposób w 2024 roku możemy zaoszczędzić maksymalnie 3004 zł, a w wypadku samozatrudnionych maksymalna kwota korzyści podatkowej osiągnie – przy opodatkowaniu stawką 32% – nawet 4507 zł. (Źródło: https://www.nn.pl/blog/posts/2020/ikze-i-ike-a-odliczenie-od-podatku-kiedy-przysluguje-ulga-podatkowa.html).

Jeśli wypłacimy pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po ukończeniu 65. roku życia, to zostaniemy też zwolnieni z tzw. podatku Belki (19%), ale wypłata zostanie obłożona podatkiem 10-procentowym.

Podatkowe przywileje dla IKE

Beneficjentami przywilejów podatkowych są oczywiście również posiadacze IKE. Jeśli tylko wypłacimy zgromadzone na koncie pieniądze po ukończeniu 60. roku życia lub 55. roku w wypadku osób, które wcześniej nabyli prawa emerytalne, to nasze pieniądze nie są obarczone podatkiem od zysków kapitałowych (podatek Belki). Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać ten przywilej trzeba dokonywać wpłat w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych, albo wpłacić ponad połowę wartości przynajmniej pięć lat przed złożeniem wniosku o dokonanie wypłat.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ryzyko vs. Zysk: Jak je zrównoważyć?
/
Ryzyko vs. Zysk: Jak je zrównoważyć?
Naturalnym dążeniem każdego inwestora jest osiągnięcie jak najwyższego zysku. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie zawsze, niezależnie od instrumentu, z którego korzystamy, wiąże się z ryzykiem. Dlatego trzeba inwestować pieniądze w taki sposób, aby to ryzyko jak najbardziej zminimalizować.
Jak dobrze dopasować akcesoria do casualowej stylizacji z dresami?
/
Jak dobrze dopasować akcesoria do casualowej stylizacji z dresami?
Odkryj sekrety tworzenia casualowych stylizacji z dresami, dowiedz się jak dobrać akcesoria aby podkreślić swój styl i czuć się komfortowo.
Porównanie kosztów i korzyści związanych z używaniem ekonomicznych produktów do nietrzymania moczu
/
Porównanie kosztów i korzyści związanych z używaniem ekonomicznych produktów do nietrzymania moczu
Dowiedz się, jak ekonomiczne produkty do nietrzymania moczu mogą zminimalizować koszty i zwiększyć wygodę w codziennym życiu.