Polecamy

Jakie badania warto systematycznie wykonywać po 40 roku życia?

Jakie badania warto systematycznie wykonywać po 40 roku życia?
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systematyczne badania pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych chorób i bólu. Co więcej, dzięki wczesnemu wykryciu można szybko zainterweniować i w prosty sposób pozbyć się problemu. Dlatego warto profilaktycznie się badać, a w niniejszym artykule podpowiemy jakie badania wykonać po 40 roku życia.

Pełna morfologia

Proste badanie, które może pokazać w jakiej kondycji jest twój organizm, a także szybko wyeliminować toczące się stany zapalne. Całkiem możliwe, że przyczyna przewlekłego zmęczenie, które odczuwasz każdego dnia to nie wina pracy, a po prostu twój organizm wysyła ci sygnały, że coś jest nie tak.

Badanie ogólne moczu

Podobnie jak morfologia, tak i badanie moczu zaliczane jest do badań podstawowych. Warto wykonywać je przynajmniej raz na 2-3 lata, a po 50 nawet co roku. Badanie pozwala na wczesnym etapie wykryć wszelkie nieprawidłowości np. obecność białka, ciał ketonowych, krwinek czy  fosforanów. Dzięki temu można szybko je wyeliminować i uchronić się przed wieloma chorobami.

Lipidogram

Bardzo ważne badanie, które może uchronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Tłuszcze pełnią istotną rolę w naszym organizmie i zarówno ich nadmiar jak i niedomiar może być niekorzystny. Bardzo ważne są ich proporcje dlatego warto systematycznie się pod ich kątem badać.

Badanie kreatyniny

Bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić stan i efektywność pracy nerek. Kreatynina to produkt metabolizmu białek, które wydalane są z moczem.

Cytologia

Badanie pozwala aż o 80% zmniejszyć szanse wystąpienia raka szyjki macicy. Powinno się wykonywać przynajmniej co 2-3 lata bowiem pozwala na wczesne wykrycie zmian.

Badanie piersi

Samobadanie piersi powinno stanowić rutynę każdej kobiety, a po 45-50 rokiem życia poddawać się mammografii. Rak piersi wraz z płuc są zaliczane do najczęstszych nowotworów występujących w Polsce o tak dużej śmiertelności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak nadać łazience elegancki wystrój?
/
Jak nadać łazience elegancki wystrój?
Eleganckie łazienki nigdy nie wychodzą z mody. Podpowiadamy więc, jak urządzić łazienkę, jeśli zależy Ci na ponadczasowym i wyszukanym wnętrzu.
Czy powinnam powiększyć piersi? Czyli podejmowanie decyzji
/
Czy powinnam powiększyć piersi? Czyli podejmowanie decyzji
Decyzja o zmianie własnego ciała poprzez zabiegi kosmetyczne lub chirurgiczne często wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Jedną z częściej rozważanych modyfikacji przez kobiety jest powiększenie piersi. Procedura ta, choć popularna, wymaga gruntownego zrozumienia wszystkich aspektów – od motywacji, przez konsultację z lekarzem, aż po oczekiwania i możliwe konsekwencje.
Stylowe dresy dla dojrzałych kobiet? Sprawdź te propozycje!
/
Stylowe dresy dla dojrzałych kobiet? Sprawdź te propozycje!
Dresy to spodnie, które dobrze sprawdzają się zarówno w luźnych, jak i eleganckich stylizacjach. Z powodzeniem mogą je nosić również dojrzałe kobiety!