Artykuł sponsorowany
Krawiectwo to dziedzina, która z pozoru nie wymaga zbyt szeroko rozwiniętego zaplecza teoretycznego. Wiedza, a nie tylko umiejętności praktyczne, ułatwia jednak pracę oraz przyspiesza naukę. Chociaż praktyka jest w szyciu bardzo potrzebna, warto też znać kilka pojęć, które można później wykorzystywać. Przybliżamy terminy związane z krawiectwem, które przydają się na początku przygody z szyciem.
Dla osoby niezwiązanej z krawiectwem, ta nazwa nie przypomina nawet nic znajomego. Rzeczywiście, termin “ploter tnący” jest dość enigmatyczny i zarezerwowany raczej dla dość hermetycznych środowisk. Jest to jednak nic innego, jak urządzenie, służące do wycinania rozmaitych kształtów z miękkich materiałów. Taki sprzęt otwiera przed Tobą mnóstwo możliwości twórczych i pozwala na dużo bardziej kreatywne szycie. Dzięki ploterowi możesz produkować na przykład naszywki czy specjalne ozdobne łaty na ubrania. Z takim urządzeniem można bez ograniczeń wyrażać siebie w szyciu własnych projektów.
Kolejny ważny w krawiectwie termin to burda. To kolejne tajemniczo brzmiące słowo, którego znaczenia trudno się domyślić. Jest to po prostu wzór, czy też projekt, według którego tworzy się dalej gotowe ubrania. Jeśli więc potrzebujesz szablonu do stworzenia swojego dzieła, pomoże Ci właśnie burda Wykroje to z kolei wycięty z materiału kształt, w pełni gotowy do zszycia w dany model ubrania czy akcesorium. Wykrój możesz stworzyć własnoręcznie na podstawie burdy lub kupić już gotowy produkt, który wystarczy odpowiednio zszyć według instrukcji. Wybór należy do Ciebie i zależy od Twoich umiejętności, funduszy oraz czasu, jaki możesz przeznaczyć na dany projekt.
Chyba najmniej mówiącym pojęciem w krawiectwie jest dekatyzacja. Jest to proces, który trzeba powtarzać po każdym ukończonym ubraniu. Tuż po uszyciu ciuch wygląda idealnie, pasuje jak ulał i doskonale wpasowuje się w Twoją wizję, jednak po pierwszym praniu okazuje się, że całkowicie stracił fason? To właśnie dekatyzacja zabezpiecza materiał przed odkształceniem i utratą nadanej formy. Przed pierwszym praniem tkaninę, z której uszyte jest ubranie należy odpowiednio zahartować. O ile ciuchy w sklepach są już poddane dekatyzacji i nie musisz się o to martwić, materiały dostępne w sklepach krawieckich nie są hartowane i należy przeprowadzić ten proces po ukończeniu projektu.
Zdjęcie autorstwa Los Muertos Crew z Pexels.