Polecamy

Chcesz zacząć malować? Zobacz, jak się do tego zabrać!

Chcesz zacząć malować? Zobacz, jak się do tego zabrać!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na świecie jest tyle interesujących rzeczy, tylko trzeba chcieć je poznać. Malowanie? To fantastyczna sprawa. Zobacz jak rozpocząć przygodę z pędzlem!

Malować, tak samo jak śpiewać, może każdy. Ważne jest tak naprawdę nie to, by malować arcydzieła, które będą na licytacjach sprzedawane za grube miliony, ale to, by ta czynność dawała nam mnóstwo frajdy i przynosiła satysfakcję. A malowanie może być naprawdę relaksujące, odprężające i doskonale rozwijać kreatywność. Wiele osób nie wie jednak, od czego rozpocząć swoją przygodę z pędzlem – podpowiadamy więc, co jest potrzebne na start.

Przeczytaj kilka poradników

Zanim pójdziesz do sklepu po niezbędne przybory do malowania, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie – co chcesz wyrazić i czy bliższe Twojemu sercu są kredki, farby, a może chciałbyś poznać zupełnie inne techniki malowania? 

Na początku warto nieco poczytać o malarstwie, by mieć chociaż minimalną wiedzę w tym zakresie. Można też skorzystać z darmowych poradników dostępnych w internecie. Chodzi głównie o to, by np. wiedzieć jak prawidłowo trzymać pędzel oraz czym jest perspektywa czy horyzont. Polecaną publikacją jest np. ta autorstwa Helen Douglas-Cooper pt.„Jak malować”, gdzie jest mnóstwo różnych problemów malarskich omówionych w bardzo przystępny sposób. 

Krok drugi – zakup niezbędnych akcesoriów malarskich

Gdy już zdecydujemy czym i na czym chcemy malować – przychodzi pora na wizytę w sklepie malarskim. Znajdziemy tam mnóstwo gotowych zestawów dla początkujących malarzy, w których są m.in. podstawowe farby, bloki, spreparowane płótna różnej wielkości, pędzle o różnej grubości i szerokości, a nawet sztalugi. Bardzo ważne są pędzle. Chodzi o to, by były z dobrej jakości włosia. Ich twardość i gęstość wpływa na to, jak się nimi maluje, bardzo możliwe więc, że te, które na początku wydadzą Ci się dobre, z czasem nie spełnią Twoich oczekiwań.

Na start najlepsze będą farby akwarelowe, które rozpuszcza się w wodzie. Malowanie olejnymi jest nieco bardziej skomplikowane, trzeba używać rozcieńczalników. 

Sztaluga i krzesełko

Aby się wygodnie malowało, potrzeba sztalugi i krzesełka. To podstawa, bowiem malowanie przy biurku nie jest ani dobrym, ani wygodnym rozwiązaniem. Jeśli mamy zamiar malować w domu, z powodzeniem wystarczy zwykła, drewniana sztaluga. Z kolei do malowania w plenerze trzeba kupić taką, która jest lżejsza i można ją szybko oraz łatwo zamontować i ustawić. Do tego krzesełko – najlepiej, aby można było regulować jego wysokość oraz pochylenie kątów. To ważne, bo chodzi o to, by podczas malowania skupić na obrazie, a nie tym, jak przybrać wygodną pozycję. 

Krok trzeci: natchnienie

Na koniec – natchnienie, czyli inspiracja Musimy się zastanowić, czy chcemy malować krajobrazy, martwą naturę, a może coś zupełnie innego. Warto poszukać inspiracji oglądając dzieła przeróżnych artystów, być może któryś z nich będzie miał styl, który przypadnie nam do gustu.

I na koniec: malowanie

Przygotuj odpowiednio miejsce do malowania i chwyć za pędzel, by przelać swoją wizję na płótno. Możesz najpierw zrobić szkic ołówkiem. Nie zniechęcaj się przy pierwszych niepowodzeniach – zanim Twoje dzieła nabiorą oczekiwanego wyglądu potrzeba trochę pracy i wprawy. Najważniejsze, by malowanie sprawiało przyjemność!

Zdj.główne: Yannis Papanastasopoulos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
ADHD – jak przebiega u dzieci, a jak u dorosłych?
/
ADHD – jak przebiega u dzieci, a jak u dorosłych?
ADHD - zaburzenie uwagi i impulsywności. Objawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jakie są objawy i metody leczenia?
Laura Dern – ulubienica Davida Lyncha zachwyca mimo upływu lat!
/
Laura Dern – ulubienica Davida Lyncha zachwyca mimo upływu lat!
Dawno nie widziałaś w mediach Laury Dern? Zastanawiasz się, jak rozwinęła się kariera aktorki i jak wygląda po latach? Zobacz, jak Dern nadal zachwyca w Hollywood!
Tworzenie własnych scenariuszy bitew z wykorzystaniem figurinek militarnych
/
Tworzenie własnych scenariuszy bitew z wykorzystaniem figurinek militarnych
Doukasz się, jak stworzyć autorski scenariusz bitewny z użyciem miniatur wojskowych. Zrozumiesz zasady organizacji pola bitwy i zobaczysz, jak ciekawe scenariusze mogą wzbogacić Twoją rozgrywkę.