Starzenie to proces, który zaczyna się w między 25 a 30 rokiem życia. Związany jest z zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi czynnikami. Jak skutecznie opóźnić starzenie?
Starzenie to w pełni naturalny proces, który związany jest z redukcją aktywności metabolicznej komórek, rosnącą podatnością na stres oksydacyjny oraz ograniczonymi zdolnościami regeneracyjnymi naszego organizmu. Pierwsze jego objawy można zauważyć na skórze, której kondycja uzależniona jest od wewnętrznych procesów biologicznych, jak i czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV. Czynnikiem przyspieszającym pojawianie się zmarszczek jest też mimika twarzy.
Pisząc o procesie, jakim jest starzenie się skóry, nie sposób nie wspomnieć o nierównomiernym rozmieszczeniu melanocytów, czego konsekwencją są nieestetyczne przebarwienia. Równie istotną rolę odgrywa tutaj zaburzona zdolność produkcji witaminy D oraz działania mechanizmów immunologicznych.
W jaki sposób naukowcy próbują wyjaśnić proces starzenia się organizmu? Do tego celu wykorzystywana jest między innymi teoria genowa. Zdaniem naukowców, starzenie się powiązane jest z różnego rodzaju genami, których aktywność ma znaczący wpływ na redukcję zdolności regeneracyjnych naskórka oraz wiotkość skóry. Efektem tego jest pojawianie się uszkodzonych komórek. Jeżeli chodzi o zewnętrzne czynniki mające wpływ na starzenie się organizmu, do najważniejszych z nich zaliczają się: promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska (w tym smog), niekorzystne warunki klimatyczne oraz stosowanie różnego rodzaju używek.
Jak skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry? W pierwszej należy zadbać kolejności o stosowną ochronę przeciwsłoneczną. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV może przyczyniać się do zmian na poziomie tkanki łącznej skóry. Efektem tego jest uszkodzenie kolagenu oraz niewłaściwa struktura włókien elastyny.
Jak pokazują wyniki badań, promieniowanie UV prowadzi do zmiany aktywności enzymów skórnych i nadmiernej aktywacji czynnika transkrypcyjnego – 1. Na skutek fotostarzenia skóra staje się skłonna do różnego rodzaju infekcji oraz nadmiernie przesuszona. Promieniowanie UV wywołuje również stres oksydacyjny prowadzący do powstawania wolnych rodników, czyli substancji prowadzących do uszkodzeń komórek skóry. Efekt – utrata jej sprężystości i jędrności, co objawia się pod postacią zmarszczek i bruzd. Możemy mieć do czynienia także z tworzeniem się dermatoz, przebarwień czy zmian nowotworowych. Chcąc uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry, należy pamiętać o bezpiecznym i rozsądnym opalaniu.
Proces starzenia jest ściśle związany z momentem, w którym wystąpiła menopauza. Jej konsekwencją jest redukcja stężenia organizmu przekładająca się na brak pobudzenia receptorów estrogenowych. Na skutek tego dochodzi do zahamowania produkcji kwasu hialuronowego i kolagenu oraz ograniczenia zdolności do regeneracji keranocytów. Dodatkowo mamy do czynienia z zaburzeniem płaszcza lipidowego naskórka. Sprawia to, że skóra staje się skłonna do zmarszczek, przesuszona oraz poszarzała.
Jakie są sprawdzone sposoby na opóźnienie procesu starzenia? Jeden z nich to odpowiednio skomponowana dieta bogata w warzywa, owoce, chude mięso i ryby, kasze oraz wysokiej jakości tłuszcze. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i regularną aktywność fizyczną. Pomocne może się okazać również regularne wykonywanie zabiegów złuszczających. Niemniej istotną kwestią jest zachowanie zasad bezpiecznego opalania, do których zalicza się między innymi unikanie kąpieli słonecznych między 11:00 a 16:00 oraz stosowanie kosmetyków z odpowiednio wysokim faktorem SPF.
Zdjęcie główne: Corina Rainer/unsplash.com