Polecamy

Lwia zmarszczka. Jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka. Jak się jej pozbyć?
/
/
Twarz i ciałoUroda
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pionową bruzdę między brwiami mogą mieć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Odpowiada za nim niewielki mięsień na naszej twarzy, który marszczy brwi. W jaki sposób powstaje lwia zmarszczka? Czy można jej zapobiec? No i jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka – dlaczego powstaje?

Zanim się dowiemy, jak pozbyć się lwiej zmarszczki, warto najpierw przyjrzeć się przyczynom jej powstawania. Jak głosi stare porzekadło – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Lwia zmarszczka jest bruzdą mimiczną, co oznacza, że powstaje na skutek powtarzalności ruchów, w które angażujemy mięśnie naszej twarzy. Jednak nie tylko to wpływa na jej powstanie. Czasem wpływ może mieć po prostu genetyka. Jeżeli mamy skórę podatną na tworzenie się zmarszczek, lwia zmarszczka pojawi się na niej szybciej, niż na skórze, która ze swojej natury jest elastyczna.

Niebagatelną rolę w powstaniu lwiej zmarszczki odgrywa także promieniowanie UV. Rozkłada ono kolagen i elastynę, przez co skóra staje się bardziej podatna na powstanie lwiej zmarszczki.

Również częste sytuacje stresowe, które sprawiają, że napinamy naszą twarz, mogą być przyczyną tworzenia się zmarszczki. Jeśli dodatkowo stres sprawia, że sięgamy po papierosa, jesteśmy narażeni podwójnie. Wdychanie dymu tytoniowego powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, które dostarczają do tkanek cery mniej natlenionej krwi. 

Jednak najczęściej z powstawaniem lwiej zmarszczki jest kojarzone marszczenie brwi. Jeśli mamy nawyk częstego ściągania brwi, powstanie bruzdy jest niewątpliwie większe. 

Czy można uniknąć powstania lwiej zmarszczki?

Uniknięcie lwiej zmarszczki jest jak najbardziej możliwe. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą na uniknięcie bruzdy. Jednym z nich są ćwiczenia pozwalające na rozluźnienie mięśni górnej partii twarzy. Wszelkiego rodzaju masaże i ćwiczenia relaksacyjne pozwalają na zmniejszenie napięcia w mięśniach. 

Staraj się także unikać marszczenia czoła i ściągania brwi. Być może niezbędna okaże się w tym wypadku wizyta u okulisty – jeśli mrużysz oczy np. podczas czytania książki lub korzystania z komputera. W słoneczne dni pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, by nie marszczyć czoła, gdy razi Cię słońce.

Dodatkowo możesz pić dużo wody, by nawilżyć skórę, stosować w diecie antyoksydanty i błonnik, używać kremu z filtrem na twarz oraz spać na plecach. 

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki – domowe sposoby

Jeśli już lwia zmarszczka zagości na naszej twarzy, nie oznacza to, że pozostanie z nami na całe życie. Istnieją domowe sposoby, które pozwalają ją zmniejszyć, przez co stanie się mniej widoczna. 

Należy do nich facefitness, czyli ćwiczenia twarzy. Palcami wskazującymi uciskaj miejsce, w którym powstała lwia zmarszczka, jednocześnie masując brwi. Ważne, by nie naciskać na skórę zbyt mocno, gdyż zmarszczki mogą pojawić się wtedy na innych miejscach naszej twarzy.

Pomocne okazać się mogą także masaże twarzy. Można je wykonywać np. podczas nakładania kremu na twarz. W ten sposób pobudzamy krążenie i ukrwienie naszej cery.

Zabiegi medycyny estetycznej

W pozbyciu się lwiej zmarszczki może nam oczywiście pomóc medycyna estetyczna. W bruzdę można wstrzyknąć kwas hialuronowy lub botoks (często obie metody są ze sobą łączone). Zostanie w ten sposób wypełniona, a rysy twarzy staną się łagodniejsze. 

Najtrwalszy efekt daje jednak usunięcie zmarszczki za pomocą lasera frakcyjnego. Efekt może się utrzymywać nawet przez kilka lat.

Zdj. główne: Antonika Chanel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trzewiczki damskie – doskonałe obuwie dla każdej kobiety
/
Trzewiczki damskie – doskonałe obuwie dla każdej kobiety
Czym się charakteryzują tego typu buty? Do jakich stylizacji warto wybrać popularne trzewiki damskie?
Implanty zębowe – innowacyjne rozwiązanie
/
Implanty zębowe – innowacyjne rozwiązanie
Implanty zębowe to innowacyjne rozwiązanie, które rewolucjonizuje dziedzinę stomatologii. Dzięki nim możemy przywrócić pełną funkcjonalność i estetykę uzębienia, a wszystko to w sposób trwały i komfortowy. 
Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?
/
Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?
Wrastające paznokcie są dość częstą przypadłością. Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić!