Polecamy

Czym są afirmacje i jak je stosować?

Czym są afirmacje i jak je stosować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jedni uważają, że dzięki afirmacji możemy wzmocnić poczucie własnej wartości. Według opinii innych, są jedynie pustym powtarzaniem usłyszanych wcześniej frazesów. Czym właściwie są afirmacje, na czym polegają i jak je stosować? 

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu: afirmacja. Słowo to wywodzi się od łacińskiego „affirmatio”, tłumaczonego jako potwierdzenie czegoś, bądź zgodę na coś. Specjaliści z dziedziny psychologii przez lata zajmowali się tym zagadnieniem, jednak za osobę odpowiedzialną za spopularyzowanie w latach 80. XX w. afirmacji uznawany jest psycholog Claude Steele.  

Czym jest afirmacja?

Afirmacja to zazwyczaj prosta sentencja, która ma przypominać człowiekowi o tym, jakie są jego głębokie pragnienia, i poprzez afirmację może doprowadzać do przyspieszenia ich realizacji. Dla jednych wydaje się to dość absurdalne, bo każdy człowiek powinien doskonale znać swoje marzenia, więc co miałby osiągnąć poprzez wypowiadanie na głos danej sentencji? Jednak według specjalistów, taki zabieg może autentycznie dużo zmienić w życiu.

Ponieważ zdarza się tak, że tak bardzo czegoś pragniemy, ale często sami nie wiemy dokładnie, czym jest to pragnienie, nie potrafimy tego nazwać. Czy chodzi nam o nowe auto, a może mieszkanie? A może nasze marzenia dotyczą bardziej aspektów sfery uczuciowej? W tym tkwi problem wielu ludzi, którym czegoś w życiu brakuje, a sami nie są w stanie sprecyzować, o jakie niedostatki im chodzi. Jeśli ktoś nie wie dokładnie do czego dąży, to nie jest w stanie tego osiągnąć.

I w tym momencie pojawia się wyjaśnienie tego, jaką rolę odgrywają w życiu człowieka afirmacje. Dzięki ich stworzeniu, dana osoba w końcu staje się w stu procentach świadoma tego, do czego chce dążyć. Afirmacje same w sobie skutkują tym, że realizacja pragnień staje się bliższa do osiągnięcia. Po tym, jak stworzy się afirmację, powinna ona być regularnie powtarzana na głos bądź w myślach. Nie chodzi o obsesyjne myślenie o niej, ale o to, by swoją afirmację po prostu regularnie powtarzać, np. każdego rana w domu przed lustrem.

Jak stosować afirmację?

Jaki jest cel afirmacji? To przede wszystkim pogodzenie się z własnym „ja”. Zazwyczaj afirmacje stwarzane przez ludzi odnoszą się do znalezienia lepszej i lepiej płatnej pracy, kupna wymarzonego mieszkania czy np. zagranicznej podróży marzeń. Ale równie dobrze afirmacja może wpłynąć na to, jak dana osoba siebie postrzega. Na przykład ktoś, kto nieustannie walczy z kompleksami dotyczącymi swojego wyglądu, dzięki regularnemu powtarzaniu odpowiedniej afirmacji, może ich się w końcu wyzbyć.

Kiedy określimy, jakie są nasze pragnienia, to możemy już z łatwością skonstruować samą sentencję, która będzie naszą afirmacją. Na co zwrócić uwagę przy jej tworzeniu? Przede wszystkim na to, by w afirmacji nie było słów w czasie przyszłym (np. „zdobędę”, „osiągnę”), ma być ona osadzona w czasie teraźniejszym (np. „robię”, „zdobywam”).

Jak afirmację pomagają osiągnąć balans w życiu?

Pamiętaj o tym, że możesz używać afirmacji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, w zależności od tego, czy Twoje stwierdzenia odnoszą się do stanu pożądanego, czy wręcz przeciwnie. Do pozytywnych afirmacji należą te odnoszące się do stanów, które chcesz osiągnąć. Negatywne dotyczą tych, których chcesz uniknąć, a więc niekorzystnych. 

Posłużmy się przykładem. Pozytywną afirmacją będzie sentencja „mam udany dzień”, a negatywną „wydaje mi się, że dzisiaj przydarzy mi się coś złego”. Ludzie mają tendencję częściej wypowiadać niestety te negatywne myśli, zamiast skupić się na pozytywach. Warto pamiętać, że afirmacje są to twierdzenia, które wprowadza się do swojej podświadomości. Więc świadomie myśląc i mówiąc, również świadomie kreuje się własne życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Policystyczne jajniki – jak wyglądają objawy?
/
Policystyczne jajniki – jak wyglądają objawy?
Zespół policystycznych jajników to problem, który dotyka wielu kobiet. Trzeba jednak wiedzieć, jak rozpoznać tę dolegliwość i jakie leczenie podjąć, by przyniosło efekty.
Rozpoczęcie przygody z bieganiem
/
Rozpoczęcie przygody z bieganiem
Rozpocznij przygodę z bieganiem i odkryj siłę swojego ciała. Zdrowie, satysfakcja i wolność czekają na Ciebie za każdym krokiem. Dołącz do biegaczy już dziś!
Moda i Uroda: Wyrażając swoją indywidualność i pewność siebie
/
Moda i Uroda: Wyrażając swoją indywidualność i pewność siebie
Moda stanowi ważną część naszego życia. To nie tylko sposoby wyrażania siebie, ale również narzędzia, które pomagają nam budować pewność siebie.