Polecamy

Jak walczyć z nieśmiałością?

Jak walczyć z nieśmiałością?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieśmiałość jest uznawana za cechę osobowości, która dla wielu osób bywa problematyczna – utrudnia realizację celów zawodowych i osobistych. Co zrobić, gdy nieśmiałość utrudnia nam życie? 

Przyczyny nieśmiałości – skąd się bierze?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, APA (ang. American Psychological Association) nieśmiałość dotyka 3-13% populacji. Może być spowodowana różnymi czynnikami sprawczymi. Często ma związek z niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Zdarza się, że jej źródło jest w dzieciństwie – zbyt wygórowane ambicje rodziców, liczne nakazy i zakazy mogą przyczyniać się do rozwoju tej cechy. Nieśmiałości częściej doświadczają dzieci pochodzące z rodzin o niższym statusie społeczno-materialnym. 

Nieśmiałość często „uruchamiają” przykre przeżycia, takie jak bycie wyśmiewanym, poniżanym przez rówieśników, czy życie w cieniu bardziej przebojowego rodzeństwa. Co ciekawe, część psychologów uważa, że nieśmiałość może być dziedziczona. 

Jak objawia się nieśmiałość?

Zanim przedstawimy sposoby radzenia sobie z chorobliwą nieśmiałością, warto wspomnieć, jak się objawia ten problem. Osoby nieśmiałe odczuwają lęk podczas kontaktów towarzyskich, są skrępowane, szczególnie gdy przebywają w większej grupie osób. Często przyjmują postawę uległą, mimo że wewnętrznie nie zgadzają się z danym stanowiskiem. Mają skłonność do analizowania swoich zachowań, zadręczają się, przypominając sobie różne reakcje i zachowania. Wykazują tendencje do popadania w stany lękowe i depresyjne. Osobom nieśmiałym często towarzyszy uczucie osamotnienia, są bierne społecznie. Jeśli chodzi o fizjologiczne symptomy, są to:

  • przyspieszone tętno, 
  • zaczerwienienie twarzy,
  • pocenie się, 
  • drżenie rąk.

Sposoby na nieśmiałość – metoda małych kroków

Jak przełamać nieśmiałość? Niestety nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na poradzenie sobie z nieśmiałością – warto próbować różnych dróg. Na początek należy zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej dopada nas nieśmiałość? Co sprawia, że czujemy dyskomfort? Możemy prowadzić dziennik i zapisywać w nim wszystkie okoliczności oraz nasze reakcje. Warto spróbować też technik wizualizacji i medytacji, porozmawiać o problemie z zaufaną osobą lub nawet skorzystać z terapii, jeśli problem przybiera formę silnej fobii społecznej. 

Nie unikajmy też kontaktów społecznych, nawet jeśli czujemy się nieswojo w większej grupie osób – trening czyni mistrza. Im częściej będziemy się z kimś spotykać, tym lepsze będą nasze umiejętności komunikacji. Doceniajmy te momenty, w których czujemy się swobodnie i dobrze wśród innych. I najważniejsze, bądźmy dla siebie wyrozumiali i dajmy sobie czas!

Nieśmiałość – zaleta czy wada?

Nie powinniśmy traktować nieśmiałości jako wady, choć niewątpliwie w wielu przypadkach utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Wiele osób zmagających się z tym problemem narzeka na:

  • brak znajomych i przyjaciół, 
  • trudności z nawiązywaniem bliższych relacji, 
  • nieumiejętność obrony swojego zdania, 
  • niedocenianie swoich mocnych stron.

Jakie są zalety bycia nieśmiałym? Osoby z tą cechą osobowości uchodzą na rozsądne, wyważone i cierpliwe. Z tego względu, iż przesadnie boją się krytyki, często dążą do perfekcjonizmu w swoich działaniach.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne dla osób, które chcą wyjść naprzeciw swojej nieśmiałości. Warto rozważyć też skorzystanie z pomocy profesjonalisty – psycholog lub psychoterapeuta może sprawić, że nasze życie zyska nową jakość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Jakie fototapety do salonu warto wybrać? Szereg kreatywnych wzorów!
/
Jakie fototapety do salonu warto wybrać? Szereg kreatywnych wzorów!
Przedstawiamy szereg kreatywnych wzorów, które z pewnością ożywią każde wnętrze!
Pękające naczynka – przyczyny i leczenie
/
Pękające naczynka – przyczyny i leczenie
Pękające naczynka to problem, z którym mierzy się wiele osób. Nieestetyczne zmiany mogą wpływać na obniżenie samooceny i tym samym utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poznanie przyczyn tego zjawiska jest kluczowe dla skutecznego zapobiegania pękaniu naczynek i ograniczenia rozwoju zmian. Na szczęście istnieją sposoby leczenia tego problemu. Są to zabiegi zamykające naczynka.
Top 10 oversize’owych swetrów dla 50-latek, w których będą wyglądać obłędnie!
/
Top 10 oversize’owych swetrów dla 50-latek, w których będą wyglądać obłędnie!
Swetry są uniwersalne – styliści zachęcają, by nosiły je nie tylko młode dziewczyny, ale i dojrzałe kobiety. Modele oversize są idealne także dla pań po 50. roku życia. Sprawdź najlepsze fasony!