Polecamy

Rozwód w dojrzałym wieku — jak sobie poradzić?

Rozwód w dojrzałym wieku — jak sobie poradzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozpad związku zawsze jest trudnym przeżyciem dla obojga z partnerów. Trwałe uczucia i wieloletnie przywiązanie sprawiają, że jest im trudno wyobrazić sobie życie bez siebie. Jednak czasem jest to jedyne wyjście, aby odzyskać szczęście, gdy życie u boku tej drugiej osoby staje się nieznośne. Małżeństwom z wieloletnim stażem wyjątkowo trudno jest podjąć decyzję o rozwodzie. Sprawdź, jak odnaleźć się w tej sytuacji.

Uświadom sobie, że twoje szczęście jest najważniejsze 

Wieloletnie życie z partnerem sprawia, że ciężko pogodzić się z myślą o byciu samotną. Jednak pamiętaj, że Twoje szczęście jest najważniejsze. Nikt nie może o nim stanowić oprócz Ciebie. Jeżeli czujesz, że nie jesteś już szczęśliwa w związku i mimo prób naprawienie relacji nie udaje się — odpuść. W przeciwnym wypadku oboje będziecie się męczyć.

Zadbaj w tym momencie o siebie. Poświęć czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Zacznij słuchać dobrej muzyki i delektować się pysznym jedzeniem. To wszystko pomoże Ci uporać się z trudnymi emocjami, jakie funduje rozstanie. 

Rozstańcie się w zgodzie

Jest to trudna rada, ponieważ aby miała sens, chcieć tego muszą obie strony. Warto jednak spróbować komunikować się w tej sytuacji w taki sposób, aby rozstać się w zgodzie. Wasze ścieżki się rozchodzą, ale na zawsze pozostają dobre wspomnienia, nawet jeżeli są one mniejszą częścią wszystkich wspomnień.

Pozostanie w dobrych relacjach podczas rozstania znacznie ułatwi powrót do codzienności. Podczas rozprawy w sądzie również dostarczy mniej emocji niż burzliwe kłótnie na oczach świadków. Postaraj się rozmawiać z drugą osobą mimo podjętej decyzji o rozwodzie i dogadajcie się między sobą. Warto to zrobić dla późniejszego komfortu psychicznego. 

Wybierz się na terapię

Silne emocje, jakie wiążą się z rozwodem, mogą obciążyć twoją psychikę. Aby nie doprowadzić się do depresji ani innej choroby psychicznej, warto w tych chwilach zadbać o wsparcie specjalisty. Psycholog da Ci narzędzia, które pozwolą Ci się uporać ze stresem i smutkiem. Sama rozmowa z kimś, kto będzie Cię słuchał, również będzie bardzo pomocna. 

Terapia może odmienić Twój sposób myślenia i pokazać inny światopogląd. Pomoże Ci również w pewnym sensie zrozumieć swoje zachowanie i zachowanie partnera.

Komunikuj swoje emocje

Wyrażanie swoich uczuć i emocji to klucz do dobrego zdrowia psychicznego. Podczas ciężkich chwil, jakimi będą chwile rozstania, jest to wyjątkowo ważne. Tłumione emocje narastają i szukają ujścia, co może objawić się tym, że będziesz źle traktować kolegów w pracy, przyjaciół czy dzieci. Warto więc otwarcie mówić o tym, co czujesz. Nie ukrywaj przed innymi tego, że się rozwodzisz — to żaden wstyd!

Zdj. główne: Cody Engel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Buty na płaskim obcasie – przegląd wygodnych modeli
/
Buty na płaskim obcasie – przegląd wygodnych modeli
Buty to niezwykle istotny dodatek do stylizacji. Powinny być one jednak nie tylko stylowe, ale także wygodne. Przedstawiamy więc kilka modnych modeli na płaskim obcasie, w których będziesz wyglądać świetnie.
Karnawałowy manicure – poznaj tegoroczne trendy!
/
Karnawałowy manicure – poznaj tegoroczne trendy!
Najgorętsze trendy karnawału! To będzie się nosić!
Jak pozbyć się cellulitu?
/
Jak pozbyć się cellulitu?
Cellulit, nazywany także pomarańczową skórką, to częsty problem. Dowiedz się więc, jakie są dokładne przyczyny powstawania cellulitu oraz jak się go skutecznie pozbyć.