Polecamy

Rozwód w dojrzałym wieku — jak sobie poradzić?

Rozwód w dojrzałym wieku — jak sobie poradzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozpad związku zawsze jest trudnym przeżyciem dla obojga z partnerów. Trwałe uczucia i wieloletnie przywiązanie sprawiają, że jest im trudno wyobrazić sobie życie bez siebie. Jednak czasem jest to jedyne wyjście, aby odzyskać szczęście, gdy życie u boku tej drugiej osoby staje się nieznośne. Małżeństwom z wieloletnim stażem wyjątkowo trudno jest podjąć decyzję o rozwodzie. Sprawdź, jak odnaleźć się w tej sytuacji.

Uświadom sobie, że twoje szczęście jest najważniejsze 

Wieloletnie życie z partnerem sprawia, że ciężko pogodzić się z myślą o byciu samotną. Jednak pamiętaj, że Twoje szczęście jest najważniejsze. Nikt nie może o nim stanowić oprócz Ciebie. Jeżeli czujesz, że nie jesteś już szczęśliwa w związku i mimo prób naprawienie relacji nie udaje się — odpuść. W przeciwnym wypadku oboje będziecie się męczyć.

Zadbaj w tym momencie o siebie. Poświęć czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Zacznij słuchać dobrej muzyki i delektować się pysznym jedzeniem. To wszystko pomoże Ci uporać się z trudnymi emocjami, jakie funduje rozstanie. 

Rozstańcie się w zgodzie

Jest to trudna rada, ponieważ aby miała sens, chcieć tego muszą obie strony. Warto jednak spróbować komunikować się w tej sytuacji w taki sposób, aby rozstać się w zgodzie. Wasze ścieżki się rozchodzą, ale na zawsze pozostają dobre wspomnienia, nawet jeżeli są one mniejszą częścią wszystkich wspomnień.

Pozostanie w dobrych relacjach podczas rozstania znacznie ułatwi powrót do codzienności. Podczas rozprawy w sądzie również dostarczy mniej emocji niż burzliwe kłótnie na oczach świadków. Postaraj się rozmawiać z drugą osobą mimo podjętej decyzji o rozwodzie i dogadajcie się między sobą. Warto to zrobić dla późniejszego komfortu psychicznego. 

Wybierz się na terapię

Silne emocje, jakie wiążą się z rozwodem, mogą obciążyć twoją psychikę. Aby nie doprowadzić się do depresji ani innej choroby psychicznej, warto w tych chwilach zadbać o wsparcie specjalisty. Psycholog da Ci narzędzia, które pozwolą Ci się uporać ze stresem i smutkiem. Sama rozmowa z kimś, kto będzie Cię słuchał, również będzie bardzo pomocna. 

Terapia może odmienić Twój sposób myślenia i pokazać inny światopogląd. Pomoże Ci również w pewnym sensie zrozumieć swoje zachowanie i zachowanie partnera.

Komunikuj swoje emocje

Wyrażanie swoich uczuć i emocji to klucz do dobrego zdrowia psychicznego. Podczas ciężkich chwil, jakimi będą chwile rozstania, jest to wyjątkowo ważne. Tłumione emocje narastają i szukają ujścia, co może objawić się tym, że będziesz źle traktować kolegów w pracy, przyjaciół czy dzieci. Warto więc otwarcie mówić o tym, co czujesz. Nie ukrywaj przed innymi tego, że się rozwodzisz — to żaden wstyd!

Zdj. główne: Cody Engel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Siwa Andie MacDowell walczy z ageizmem podczas Festiwalu w Cannes
/
Siwa Andie MacDowell walczy z ageizmem podczas Festiwalu w Cannes
Siwizna bryluje na czerwonym dywanie podczas Festiwalu w Cannes.
Jak pozbyć się cellulitu?
/
Jak pozbyć się cellulitu?
Cellulit, nazywany także pomarańczową skórką, to częsty problem. Dowiedz się więc, jakie są dokładne przyczyny powstawania cellulitu oraz jak się go skutecznie pozbyć.
Czy naturalne olejki eteryczne mogą poprawić kondycję skóry?
/
Czy naturalne olejki eteryczne mogą poprawić kondycję skóry?
Odkryj zdolności regeneracyjne naturalnych olejków eterycznych dla zdrowia i blasku Twojej skóry. Dowiedz się, jak te eliksiry natury mogą przyciągnąć dobrodziejstwa dla Twojego ciała.