Polecamy

Kiedy może być konieczna psychoterapia?

Kiedy może być konieczna psychoterapia?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach nikogo już nie dziwi chodzenie na psychoterapię czy korzystanie z porad psychologa. Pomoc psychiczna wciąż jest jednak stygmatyzowana w niektórych środowiskach i z tego powodu wiele osób boi się po nią sięgać – a to może prowadzić do nawarstwiania się i rowoju istniejących problemów.

Kiedy udać się po pomoc?

Wiele osób wciąż ma problem z proszeniem o pomoc lub korzystaniem z niej, kiedy tego potrzebują. Częściową przyczyną jest stygmatyzacja społeczna, ale duża część ludzi po prostu nie potrafi rozpoznać momentu, w którym zaczynają potrzebować pomocy specjalisty. Może wynikać to z faktu, że przecież każdy ma w życiu trudniejsze chwile – przydarzają się nam tragedie i wypadki, czasami przychodzą okresy stresu i wysiłku, z którymi trudno sobie poradzić. Czy w każdej takiej sytuacji należy zwrócić się do psychoterapeuty? Czy odpowiedzią na każde zmartwienie jest psychoterapia białystok? Cóż, bardzo trudno to określić, nie znając dokładnych okoliczności. Z tego powodu z pewnością dobrym pomysłem może być zwrócenie się do psychologa o poradnictwo psychologiczne. Jest to usługa mająca służyć przede wszystkim rozwiązaniu konkretnych problemów życiowych, występujących w danej chwili. Wizyta tego typu nie musi być więc wstępem do psychoterapii – może za to pomóc Ci określić, czy będziesz potrzebować dłuższej współpracy i jest najpewniejszym sposobem na dowiedzenie się, jak radzisz sobie z obecnymi w Twoim życiu trudnościami.

Rodzaje psychoterapii

Warto również pamiętać, że psychoterapia niejedno ma imię i istnieje wiele jej rodzajów, dedykowanych różnym typom pacjentów. Podobnie jak choroby fizyczne, zaburzenia psychiczne bywają różnorodne i tak, jak logiczne jest, że na problemy z sercem nie pomoże pulmonolog, tak warto wiedzieć, że różne problemy psychiczne rozwiązują różni specjaliści i różne nurty terapeutyczne.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Można powiedzieć, że psychoterapia poznawczo-behawioralna to jeden z najpopularniejszych typów psychoterapii. Zalicza się ona do metod krótkoterminowych, trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu sesji, a jej celem jest jak najlepsze poznanie mechanizmów działania i sposobów myślenia pacjenta. Ma to pomóc w przepracowaniu tych aspektów psychologicznych, które utrudniają Ci funkcjonowanie i zmianę myślenia na bardziej obiektywne. W jej ramach może odbywać się na przykład diagnozowanie autyzmu zawiercie czy praca nad uporządkowaniem swoich zachowań.

Psychoterapia psychodynamiczna

Innym nurtem psychoterapii jest psychoterapia psychodynamiczna, skupiona na poznawaniu potrzeb, konfliktów wewnętrznych i mechanizmów pozostających w podświadomości. Jej celem jest nie tylko zbadanie tych obszarów, ale również przepracowanie ich w taki sposób, by pacjent mógł wyjść na prostą, z pełną świadomością tego kim jest i w jaki sposób działa.

Psychoterapia systemowa

Psychoterapia systemowa polega na przepracowaniu relacji między członkami rodziny lub innych grup społecznych (terapia małżeństw, terapia par, problemy wychowawcze rodzica i dziecka). Jest przeznaczona do poznania charakteru i problemów relacji, a następnie rozwiązania ich w sposób satysfakcjonujący dla wszystkich stron. Może być również pomocna w okresie żałoby po stracie bliskiej osoby lub w czasie dużego obciążenia spowodowanego chorobą krewnego.

Fot.: Alex Green/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego samochodu, mieszkania i zdrowia?
/
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego samochodu, mieszkania i zdrowia?
Odkryj praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję przy wyborze ubezpieczenia samochodu, mieszkania i zdrowia. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jakie są najważniejsze kryteria wyboru.
Jak urządzić salon w skandynawskim stylu?
/
Jak urządzić salon w skandynawskim stylu?
Salon skandynawski jest pełen światła, jasnych barw i przytulnych dodatków z naturalnych materiałów. Dowiedz się, jak wprowadzić skandynawskiego ducha do pokoju wypoczynkowego!
Złote mleko – co to jest i czy warto pić?
/
Złote mleko – co to jest i czy warto pić?
Tej prozdrowotnej mikstury musisz spróbować!