Polecamy

Najmodniejsza biżuteria: perły zwyciężają w roku 2023

Najmodniejsza biżuteria: perły zwyciężają w roku 2023
/
/
Nowości
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obecne trendy w modzie na nowo odkryły fakt, iż biżuteria z pereł jest klasykiem, który zawsze był i jest na czasie. Jako dodatek do luksusowej kreacji na bardzo eleganckie okazje w zasadzie nie ma konkurencji – brylanty czy kamienie kolorowe są zbyt krzykliwe i bywają nieraz odbierane jako zbyt nachalny sposób pokazywania swojej zamożności. Perły są bardziej dyskretne, ocena ich wartości nie jest tak łatwa, dlatego osoby nie obnoszące się ze swoim bogactwem wolą założyć biżuterię z pereł, która zostanie doceniona przez koneserów, a nie postronnych obserwatorów, niemających większego pojęcia o tych kamieniach. Luksusowa biżuteria, perły w szczególności rządzą się swoimi prawami – ukrywają swą wartość przed laikiem, dla koneserów są zaś przedmiotem podziwu, w szczególności jeśli są to okazy rzadkie.

Moda na biżuterię perłową do noszenia tych klejnotów zachęca również  mężczyzn. O tym jak wielu panów jej ulega, świadczy choćby fakt tworzenia  specjalnych kolekcji męskich przez znane firmy jubilerskie, które w tym  segmencie doświadczają dużego wzrostu sprzedaży. 

Plastikowa biżuteria perły nie przypomina 

Najcenniejsze perły nosi się dziś przede wszystkim ze złotem, często w  towarzystwie innych kamieni szlachetnych. Tańsze kamienie (słodkowodne, lub  morskie o słabszej jakości) oprawiane są w srebro. Pojawiają się dosyć  awangardowe projekty, w których morskie klejnoty łączone są w naszyjnikach z  dość nieoczywistymi elementami jak gruby łańcuch czy agrafka. Jednak  elegancka biżuteria perły eksponuje na pierwszym planie – królują tu proste,  klasyczne wzory, dodatkowe kamienie pozostają w cieniu pięknych klejnotów  zrodzonych przez małże. 

W cieniu prawdziwej biżuterii z perłami hodowanymi rozwija się rynek  plastikowych ozdób z imitacjami tych pięknych kamieni. Wiele osób nie potrafi  dostrzec różnicy pomiędzy kamieniem szlachetnym a jego imitacją, jednak  prawdziwy koneser zauważy podróbkę na pierwszy rzut oka. Tego typu dodatki w  bezlitosny sposób obnażają zły gust osoby, która je nosi. 

Perły – biżuteria uniwersalna

W odróżnieniu od diamentów czy też kamieni kolorowych klejnoty powstające w  ciele małża nadają się niemal na każdą okazję: można je założyć do strojów  casualowych, ale również biznesowych, wieczorowych czy wręcz galowych.  Można je nosić rano, w ciągu dnia i wieczorem. Jak mówiła kiedyś Jackie Kennedy  o biżuterii: „perły są zawsze odpowiednie”. Oczywiście są tu wyjątki – nie  założymy takiej biżuterii do stroju sportowego czy też na plażę. Ale na większość  pozostałych okazji to klejnoty wręcz wymarzone. 

Biżuteria z perłami – zachwycający prezent

Perły są również urzekającym prezentem i to dającym duże pole do popisu  każdemu, kto szuka upominku dla kobiety. Znajdziemy tu bowiem biżuterię  dosłownie na każdą kieszeń – tanie klejnoty słodkowodne oprawione w srebro za  cenę kilkudziesięciu złotych czy też zapierające dech w piersiach piękne kamienie morskie w oprawie złotej, których wartość liczymy w dziesiątkach lub nawet  setkach tysięcy złotych. 

Przy wyborze należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie dotyczącej tego typu  biżuterii: perły są tu najważniejszym jej elementem i to ich jakość będzie  determinowała piękno zakupionego naszyjnika, kolczyków, pierścionka czy też  wisiorka. Oglądając perły musimy zwrócić uwagę na następujące ich cechy: 

  1. Połysk – jest to najważniejszy atrybut piękna pereł i w największym  stopniu będzie determinował ich postrzeganie. Tę cechę ludzkie oko  zauważa jako pierwszą. Piękny połysk potrafi wręcz maskować drobne  niedoskonałości powierzchni tych kamieni. A czym połysk jest w praktyce?  Jest to zdolność powierzchni do odbijania światła, co przekłada się na  wyraźniejsze, ostre odbicia znajdujących się w sąsiedztwie przedmiotów. 
  2. Kolor – jego ocena jest sprawą dość subiektywną, a preferencje odnośnie  bardziej i mniej pożądanych barw zmieniają się wraz z szerokością i  długością geograficzną. Jednak jest pewna cecha ubarwienia kamieni, która wydaje się uniwersalną – to, co zawsze będzie zachwycać, to gra barw na  powierzchni perły (zwana orientem) oraz ich nasycenie – żywe kolory są  rzadkie, a przez to poszukiwane. 
  3. Czystość powierzchni oraz kształt – te dwie cechy (jakże ważne w  przypadku biżuterii luksusowej) stanowią znakomite pole do kompromisu,  gdy mamy ograniczenia budżetowe. Pięknie błyszczące perły, z wyraźnym  orientem, będą zachwycać nawet wtedy, gdy ich kształt oraz powierzchnia  nie będą idealne. Z drugiej strony idealnie kuliste lecz matowe perły,  nawet o czystej powierzchni wyglądać będą po prostu tanio. 

Gdzie szukać pięknej biżuterii z pereł? 

To chyba pytanie, na które odpowiedzieć najtrudniej. Oferta w naszych sklepach  jubilerskich nie zachwyca. W dużej mierze oparta jest na perłach słodkowodnych,  dość przeciętnej jakości. Nawet wśród rzadkich kamieni pochodzenia morskiego  najwyższej jakości w praktyce nie ma w ofercie. 

Handel internetowy bazuje zaś na egzemplarzach najsłabszej jakości, korzystając  z faktu iż większość ludzi w Polsce pereł wysokiej klasy nie ma nigdy szans  zobaczyć na własne oczy. W większości przypadków klienci sklepów  internetowych są zachwyceni otrzymując słabe kamienie, które w Azji kupuje się  za grosze. Niestety świadomość faktu, czym są rzeczywiście wartościowe  kamienie w naszym kraju w zasadzie nie istnieje. 

Pewnym rodzynkiem na naszym rynku jest sklep gemlord.pl, w którym znajdą  Państwo ofertę biżuterii z pereł bardzo wysokiej jakości, a dodatkowo olbrzymią  bazę wiedzy na temat tych klejnotów. Miejmy nadzieję, iż świadomość Klientów będzie rosła i do naszego kraju będzie trafiało coraz więcej pereł rzeczywiście pięknych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sandałki na co dzień – na jaki model zdecydować się tego lata?
/
Sandałki na co dzień – na jaki model zdecydować się tego lata?
Szukasz idealnych butów na lato? Wygląda więc na to, że potrzebujesz sandałów. Sprawdź, jakie modele są obecnie na topie.
Bursztyn – jakie ma właściwości?
/
Bursztyn – jakie ma właściwości?
Właściwości lecznicze bursztynu znane są od wieków. Od jakiegoś czasu ma on zastosowanie w kosmetologii.
Jak prawidłowo aplikować rozświetlacz?
/
Jak prawidłowo aplikować rozświetlacz?
Poznaj nasze wskazówki, jak nakładać rozświetlacz i lśnij jak największa gwiazda!