Polecamy

Czy można wypić za dużo wody?

Czy można wypić za dużo wody?
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W prasie kobiecej, telewizji i social mediach znane celebrytki ze świata fitness, dietetycy oraz lekarze nawołują, aby pić więcej wody. Pytanie tylko, ile litrów powinno się jej pić? Czy w ogóle można przedawkować spożycie wody?

Przewodnienie hipotoniczne, bo tak określane jest przedawkowanie wody, może się pojawić wówczas, jeśli dostarczysz swojemu organizmowi taką dawkę płynów, z którą nerki nie będą sobie w stanie poradzić. Choć problem przewodnienia hipotonicznego dotyczy głównie sportowców, istnieją również udokumentowane przypadki innych osób, które przedawkowały spożycie wody.

Jednym z nich jest kobieta z USA, która brała udział w konkursie na spożycie jak największej ilości wody. Niestety, na skutek zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej oraz braku możliwości przefiltrowania płynów przez nerki, mieszkanka Stanów zmarła. Podobnie było w przypadku 40-letniej Brytyjki, u której przedawkowanie wody doprowadziło do obrzęku mózgu. Kobieta spożyła cztery litry wody w prawie dwie godziny.

Jakie są pierwsze symptomy przedawkowania?

Najczęściej pojawia się osłabienie oraz nudności, które mogą doprowadzić do wymiotów. Organizm będzie chciał się pozbyć nadmiaru płynów z organizmu. Kolejnymi objawami są: brak łaknienia, drgawki, bezmocz lub skąpomocz, a także zwolnienie akcji serca, skurcze mięśni i nierówność źrenic. Jeżeli dostrzegasz u siebie podobne symptomy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, bowiem zwlekanie może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, kwasicy, śpiączki a ostatecznie do śmierci.

Spożycie płynów jest ważne dla funkcjonowania organizmu, ale jak ze wszystkim należy tu zachować umiar i zdrowy rozsądek. Kobiety w ciągu doby potrzebują około 2-2,7 litra wody, natomiast mężczyźni – 3-3,7 litra.

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrać obrus lub serwetę do stołu i jakie modele są modne w 2023 roku?
/
Jak dobrać obrus lub serwetę do stołu i jakie modele są modne w 2023 roku?
Dobór odpowiedniego obrusa lub serwety do stołu może wydawać się prostym zadaniem, ale wiele osób ma problem z dopasowaniem koloru i wzoru do reszty wystroju wnętrza oraz do okazji, na której będzie serwowany posiłek.
Najważniejsze trendy manicure na jesień 2022
/
Najważniejsze trendy manicure na jesień 2022
Poszukujesz inspiracji na jesienny manicure? Poznaj połączenia kolorystyczne, które Cię zaskoczą!
Jak dobrać oprawki do rysów twarzy?
/
Jak dobrać oprawki do rysów twarzy?
Przeczytaj, jak wybrać oprawki okularów, które skomplementują Twoją urodę i dodadzą Ci pewności siebie.