Polecamy

Kiedy konieczna może być terapia?

Kiedy konieczna może być terapia?
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Terapia nie gwarantuje gotowych rozwiązań problemów, ale potrafi być skutecznym narzędziem do samorozwoju. Pod czujnym okiem psychologa lub psychoterapeuty pacjent odkrywa swój potencjał i poznaje techniki radzenia sobie z problemami. Przeczytaj, w jakich sytuacjach warto rozważyć umówienie się na wizytę konsultacyjną do psychologa.

Formy i rodzaje terapii

Psychoterapia pomaga zrozumieć swoje zachowania, emocje i myśli, które przyczyniają się do stanu dyskomfortu psychicznego. Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych, m.in. poznawczo-behawioralny, humanistyczny czy ericksonowski, dzięki czemu każdą terapię można dopasować do specyfiki problemu, z którym zmaga się pacjent, a także do jego wieku.

Nurty w psychoterapii mają odmienne założenia teoretyczne i różnią się podejściem oraz sposobem prowadzenia terapii. Terapia może przyjąć charakter zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Jeśli chodzi o jej formy, to możesz skorzystać z terapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej lub przeznaczonej dla małżeństw i par.

Trudna sytuacja życiowa 

Regularne spotkania z terapeutą mogą podnieść jakość życia osoby dotkniętej zaburzeniami psychicznymi lub pomóc jej wyjść z kryzysu. Podczas terapii pacjent może uporać się z traumami z przeszłości, zrozumieć swoje schematy myślowe i motywacje, nauczyć się nadawać sprawom właściwe znaczenie oraz akceptować siebie. Pacjent zyskuje również nowe narzędzia do rozwiązywania problemów i uczy się interpretować wydarzenia bez obwiniania się. 

Terapia może być konieczna dla osób zmagających się m.in. ze stanami depresyjnymi, lękowymi, bezsennością, zaburzeniami odżywiania czy uzależnieniem. Przykładowo – indywidualna terapia nastawiona na leczenie alkoholizmu pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy uzależnienia oraz opracować nowe sposoby radzenia sobie z problemami.

Psychoterapia może być również poprawić stan osób zmagających się z żałobą lub wypaleniem zawodowym. Jest także polecana osobom, które na co dzień funkcjonują w dużym stresie i cierpią na choroby psychosomatyczne. Regularne rozmowy z wykwalifikowanym psychologiem pomogą Ci zwiększyć samoświadomość, asertywność, pewność siebie oraz wyeliminować niekorzystne nawyki.

Trudne relacje i przepracowana przeszłość

Wiele osób cierpi z powodu trudności w relacjach lub nieświadomie staje się ofiarami manipulatorów. Terapia pomaga zrozumieć, jak przeszłość wpływa na obecne zachowania i wybory życiowe, a także jak wygląda toksyczny związek oraz jak zakończyć krzywdzące nas relacje. Przemoc w związku może przyjąć wiele różnych form, dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie, aby umieć pomóc sobie lub odpowiednio zareagować, kiedy przemoc dotyka kogoś bliskiego.

Problemy wychowawcze u dzieci i nastolatków

Sesje terapeutyczne mogą być skierowane także do dzieci lub nastolatków, które zmagają się problemami, takimi jak depresja, kłopoty szkolne i wychowawcze, nieśmiałość, nadmierna lękliwość czy wykazują zachowania impulsywne i agresywne. Terapie rodzinne i dziecięce, jakie ma w swojej ofercie poradnia psychologiczna Warszawa, obejmują zwykle indywidualną pracę psychologa z dzieckiem, psychoedukację rodziców oraz pracę z całą rodziną w celu polepszenia jej funkcjonowania.

Zdj. główne: Toa Heftiba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zalety ma masaż?
/
Jakie zalety ma masaż?
Zastanawiasz się, dlaczego warto korzystać z masażu? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie ma zalety.
Psychiatra – jakie metody leczenia stosuje?
/
Psychiatra – jakie metody leczenia stosuje?
Psychiatra Wrocław to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych. W przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, psychiatrzy stosują różne metody leczenia, które zależą od rodzaju i stopnia ciężkości zaburzenia, indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta oraz dostępności odpowiednich narzędzi i technologii medycznych. W poniższym tekście przedstawiono niektóre z najczęściej stosowanych przez psychiatrów metod leczenia.
Jak zorganizować eleganckie przyjęcie koktajlowe?
/
Jak zorganizować eleganckie przyjęcie koktajlowe?
Chcesz zorganizować przyjęcie koktajlowe, ale nie masz pomysłu jak się za to zabrać? Jeśli ma się dobry plan, to organizacja takiej imprezy to czysta przyjemność. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, organizując eleganckie przyjęcie koktajlowe.