Jedzenie to nie tylko paliwo do działania oraz do życia. Ma ono również szereg innych funkcji. Wyjaśniamy, dlaczego warto się zdrowo odżywiać i co powinno znaleźć się na talerzu, a czego zdecydowanie lepiej unikać. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoja dieta jest prawidłowa, czy jednak musisz w niej coś poprawić. Przekonaj się!
Zanim przejdziemy do sprawdzenia, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, musimy pokrótce omówić, dlaczego w ogóle jest to takie ważne oraz jakie tak naprawdę korzyści niesie za sobą racjonalne odżywianie. Czy jest to tylko moda, chwilowy trend, czy może świetne rozwiązanie dla naszego organizmu?
Na początku warto jeszcze zaznaczyć, że racjonalna dieta, czyli dostarczająca wszelkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach oraz ilościach, dla każdego znaczy coś innego. Dlaczego? Bo musisz wziąć pod uwagę płeć, wiek, wagę, stan zdrowia, aktywność fizyczną, tryb pracy oraz ewentualne nietolerancje i alergie. Niezwykle ważne jest też słuchanie swojego organizmu oraz dostosowanie sposobu odżywiania w taki sposób, by nie tylko prawidłowo funkcjonować, ale też cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Dodatkowo zdrowe jedzenie jest paliwem do życia, da Ci siłę, energię, wspomoże metabolizm, oczyści z toksyn, wpłynie pozytywnie na kondycję, odporność, witalność oraz regenerację, ale też na skórę, włosy i paznokcie. Może ponadto chronić przed nowotworami, zbyt wysokim cholesterolem czy zachorowaniem na cukrzycę.
Zbilansowana dieta to dieta kompletna, co oznacza, że powinna zawierać zarówno tłuszcze, jak i białka oraz węglowodany, witaminy i błonnik. Podstawą codziennego menu są zatem warzywa i owoce, z przewagą tych pierwszych. Do tego dochodzą produkty pełnoziarniste z pełnego przemiału (płatki owsiane, pieczywo razowe, makaron razowy, kasze), mięso drobiowe, ryby (zwłaszcza tłuste ryby morskie), jaja, rośliny strączkowe (fasola, groch, ciecierzyca, bób, soczewica) i zdrowe tłuszcze (awokado, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona). Ponadto, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, możesz włączyć do jadłospisu też mleko i jego przetwory, szczególnie fermentowane.
Zastanawiasz się, czy uwzględniasz to wszystko, o czym piszemy wyżej? Zawsze możesz spróbować metody małych kroków. Zamień przetworzone produkty zbożowe (gotowe płatki śniadaniowe, białe pieczywo) na pełnoziarniste, a tłuszcze zwierzęce na roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). Czerwone mięso i jego przetwory lepiej zastąp rybami, drobiem, jajami czy strączkami i orzechami, a pełnotłuste produkty mleczne niskotłuszczowymi.
Poza tym istotny jest też sam proces przygotowywania potraw. Zamiast smażenia i grillowania ugotuj w wodzie, na parze lub upiecz. Nie musimy też chyba wspominać, że najzdrowsza do picia jest woda — co najmniej 2 litry każdego dnia.
To, czy Twoja dieta jest prawidłowo zbilansowana, łatwo sprawdzić nie tylko na podstawie produktów, które znajdują się w Twoim codziennym menu, ale również takich, których zdecydowanie musisz unikać. Oczywiście mowa o fast foodach, słodyczach i wysoko przetworzonych produktach, a także o jedzeniu instant, na przykład chińskich zupkach. Do tego lepiej ograniczyć słodzone napoje, wyroby z białej mąki oraz tłuszcz palmowy.
Zdj. główne: Farhad Ibrahimzade/unsplash.com