Polecamy

Recepta online – poradnik dla seniora

Recepta online – poradnik dla seniora
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

E-recepta realizowana online ma wiele zalet. Jednak najczęściej podkreślaną wadą jest utrudnienie dla seniorów, dla których ta metoda może być bardzo odciążająca, ale jednocześnie najtrudniejsza pod względem technicznym. W dobie tak prężnego rozwoju technologicznego można się pogubić, ale równie szybko odnaleźć. Wystarczy prosty poradnik, który może rozjaśnić wiele wątpliwości. Warto dowiedzieć się jak krok po krok można ubiegać się i zrealizować e-receptę online bez wychodzenia z domu.

Co to jest e-recepta?

E-recepta już od kilku lat zastępuje klasyczną, papierową wersję recepty. Największymi zaletami recepty elektronicznej jest czytelność i dostępność. Informacje o nazwie leków, ich dawkowaniu, danych pacjenta oraz lekarza – to wszystko zawiera recepta, dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepta może być również wydrukowana przez lekarza podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Dla seniorów jest to szczególne ułatwienie, ponieważ wystarczy, że podadzą wydruk farmaceucie, a on zajmie się resztą. Wykluczony zostaje również problem z nieczytelnym pismem lekarza, który tak często występował w klasycznej formie recept. Wszystkie przepisane pozycje oraz sposób dawkowania wyświetlają się na ekranie komputera farmaceuty.

Realizacja e-recepty – poradnik krok po kroku

O e-receptę można również zabiegać online. Nie jest to proces bardzo skomplikowany. Do lekarza można zadzwonić lub porozmawiać przez czat wideo, aby uniknąć stacjonarnej wizyty. Jest to duże odciążenie i ułatwienie dla seniora, który nie musi nadwyrężać swojego stanu zdrowia ani czekać w długich kolejkach. Jeszcze szybszą oraz wygodniejszą metodą jest skorzystanie z serwisu https://receptomat.pl/. Po zarejestrowaniu się należy wypełnić prosty kwestionariusz. Wszystkie informacje są czytelne, a instrukcje zawarte w formularzu proste. Pytania dotyczą podstawowych danych pacjenta oraz jego obecnego stanu zdrowia. Pozwala to ustalić lekarzowi, który sprawdza ankietę, czy lub jakie leki powinny zostać przepisane.

Zabieganie o e-receptę za pośrednictwem strony receptomat.pl to nie tylko szybkie rozwiązanie, lecz także wygodna metoda odnawiania recepty na leki brane przewlekle. Zamiast czekać w kolejce na wizytę w przychodni, tylko po to, aby dostać receptę na leki, które i tak się dostanie, wystarczy kilka kliknięć, żeby otrzymać e-receptę na każdy potrzebny lek.

E-recepta online – wszystko, co warto wiedzieć

Recepta online może być odebrana przez osobę trzecią. Jest to ogromne ułatwienie dla seniorów, którzy nie zawsze mają siły i możliwości, żeby wyjść z domu. Upoważniona osoba wysłana po leki do apteki nie potrzebuje żadnego dokumentu, który potwierdzałby prawo do wykupienia leku. Wystarczy, że poda czterocyfrowy kod e-recepty oraz numer PESEL pacjenta, na którego recepta została wystawiona.

Większość leków na e-receptę można zrealizować w aptece do 30 dni od daty wystawienia recepty. Wyjątkiem są preparaty immunologiczne takie jak szczepionki. Na nie recepta traci ważność po 120 dniach. Z kolei niektóre środki, na przykład antybiotyki, realizuje się do tygodnia. Jeżeli termin ważności recepty minie, należy zabiegać o kolejną e-receptę.

Fot.: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Jak wspierać w tym dzieci?
/
O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Jak wspierać w tym dzieci?
Zdrowe zęby to nie tylko estetyczny uśmiech, ale też fundament ogólnego stanu zdrowia. Szczególnie ważne jest to w kontekście dzieci, u których prawidłowe nawyki higieniczne wpływają na rozwój i jakość życia w przyszłości.
Najważniejsze trendy manicure na jesień 2022
/
Najważniejsze trendy manicure na jesień 2022
Poszukujesz inspiracji na jesienny manicure? Poznaj połączenia kolorystyczne, które Cię zaskoczą!
Poznaj stylizacyjne triki na wyszczuplenie masywnych łydek
/
Poznaj stylizacyjne triki na wyszczuplenie masywnych łydek
Mankamentem Twojej sylwetki są zbyt masywne łydki? Nie martw się! Dzięki odpowiednio dobranym ubraniom możesz je optycznie wyszczuplić! Poznaj stylizacyjne triki na wyszczuplenie łydek!