Polecamy

AZS a wypadanie włosów — to musisz wiedzieć!

AZS a wypadanie włosów — to musisz wiedzieć!
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry dotyka zarówno osób dorosłych, dzieci, jak i niemowlęta, a więc może pojawić się w każdym wieku. Ta przewlekła, zapalna choroba dermatologiczna skóry objawia się świądem, zaczerwienieniem, pieczeniem i przesuszeniem naskórka. Jeżeli jej objawy widoczne są na skalpie, wówczas może powodować nadmierne wypadanie włosów. Czy dermatoza ta może być przyczyną łysienia i jak można przeciwdziałać jej skutkom? Podpowiadamy.

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

Często pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry głowy pojawiają się w wieku niemowlęcym. Mogą jednak dotyczyć dzieci w każdym wieku, a także osób dorosłych. Ze względu na to, że dermatoza ta ma charakter nawrotowy, nieprawidłowości na skórze mogą się wyciszyć na pewien czas, a następnie ponownie się pojawić. 

W fazie aktywnej obserwuje się zaczerwienienie, suchość i świąd skóry. Mogą pojawić się także grudki, krostki i nadżerki, a także inne zmiany, nierzadko wypełnione płynem surowiczym. Występują głównie na owłosionej skórze głowy, a także ruchomych stawach, a więc w zgięciach łokci, kolan i nadgarstków. 

Atopowe zapalenie skóry głowy a wypadanie włosów

Atopowe zapalenie skóry głowy mogą wywoływać czynniki środowiskowe, takie jak stres, zanieczyszczenie powietrza, kontakt z alergenami i substancjami drażniącymi, roztoczami, kurzem czy pyłami, ale także czynniki genetyczne. Wówczas układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo na niewielkie dawki antygenów, w wyniku czego produkowane są przeciwciała, przez które powstają zmiany skórne. 

Atopowe zapalenie skóry głowy może być przyczyną wypadania włosów, ponieważ dermatoza ta z jednej strony osłabia mieszki włosowe, przez co mogą być gorzej zakorzenione. Z drugiej z kolei wywołuje świąd, przez co pacjent może mechanicznie niszczyć ich strukturę, drapiąc się. 

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy

Wypadanie włosów to nie jedyny powód, dla którego warto rozpocząć leczenie atopowego zapalenia skóry. Dermatoza ta w późniejszym stadium może być przyczyną powstawania nieestetycznych blizn. Z tego powodu, obserwując już jej pierwsze objawy, warto udać się do dermatologa. 

Specjalista oceni zmiany i kierując się specjalnie opracowanymi kryteriami, a także badaniami laboratoryjnymi i wywiadem postawi diagnozę, a następnie dobierze właściwą terapię. Może w niej wykorzystać preparaty miejscowe, a więc szampony, maści czy żele o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym, a także doustne — leki antyhistaminowe lub antybiotyki. 

Atopowe zapalenie skóry głowy a właściwa pielęgnacja

Żeby ograniczyć wypadanie włosów spowodowane atopowym zapaleniem skóry głowy, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację tego obszaru. W tym celu warto stosować jedynie delikatne, niepodrażniające środki myjące, a więc szampony pozbawione detergentów, barwników i aromatów. 

Najlepiej, jeżeli są to kosmetyki hipoalergiczne. Istotna jest również technika mycia włosów. Zabieg taki nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37 stopni. Skóra głowy musi być osuszona czystym, delikatnym ręcznikiem wykonanym w 100% z bawełny. 

Zabiegi kosmetyczne na wypadanie włosów spowodowane przez AZS 

Osoby, które zmagają się z wypadaniem włosów spowodowanym przez atopowe zapalenie skóry, mogą skorzystać z szerokiej gamy zabiegów kosmetologicznych mających na celu wzmocnienie łuski włosa i zahamowanie nadmiernego wypadania kosmyków. 

Wśród tego typu zabiegów wymienia się między innymi mezoterapię igłową, bezigłową lub mikroigłową czy karboksyterapię. Skuteczne mogą być również zabiegi naświetlające z wykorzystaniem światła UVA.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Modne stylizacje z ramoneską
/
Modne stylizacje z ramoneską
Ramoneska to ponadczasowa propozycja, która świetnie wkomponuje się do różnych stylizacji i na różne okazje. Jakie zatem są najmodniejsze pomysły na outfit z ramoneską?
Najmodniejsza biżuteria: perły zwyciężają w roku 2023
/
Najmodniejsza biżuteria: perły zwyciężają w roku 2023
Obecne trendy w modzie na nowo odkryły fakt, iż biżuteria z pereł jest klasykiem, który zawsze był i jest na czasie. Jako dodatek do luksusowej kreacji na bardzo eleganckie okazje w zasadzie nie ma konkurencji – brylanty czy kamienie kolorowe są zbyt krzykliwe i bywają nieraz odbierane jako zbyt nachalny sposób pokazywania swojej zamożności.
Jak stworzyć prawdziwą przyjaźń z własnym dzieckiem?
/
Jak stworzyć prawdziwą przyjaźń z własnym dzieckiem?
Zależy Ci na dobrych relacjach ze swoim dzieckiem opartych na przyjaźni i zaufaniu? Podpowiadamy, na czym się skupić, by w przyszłości potomek dostrzegał w nas przyjaciela, a nie wroga.