Polecamy

Masz problem z przebarwieniami? Sprawdź jak możesz sobie z nimi poradzić!

Masz problem z przebarwieniami? Sprawdź jak możesz sobie z nimi poradzić!
/
/
Twarz i ciało
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nadmierna ekspozycja na słońce, stosowanie antykoncepcji, menopauza lub nieuregulowana gospodarka hormonalna to tylko nieliczne przyczyny powstawania przebarwień. Te, nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale i skutecznie postarzają skórę dodając nam nadprogramowych lat. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą ci pomóc w ich usunięciu.

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernego, miejscowego nagrodzenia się melaniny. To barwnik, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Melanina nadaje naszej skórze czy włosom ładny kolor, a także chroni przed promieniowaniem UV. Jeśli jednak ekspozycja na słońce jest zbyt intensywna wówczas dochodzi do nadmiernego wzrostu komórek pigmentacyjnych (melanocytów), które nasilają pigmentację. Nieprawidłowo nagromadzona melanina  tworzy charakterystyczne przebarwienia.

Zmiany pigmentacyjne mogą być również spowodowane stosowaniem niektórych leków, ziół, chorób, a także zmian lub zaburzeń hormonalnych. Te ostatnie częściej dotykają kobiet. Ma to bowiem związek z działalnością żeńskich hormonów. Dlatego też, panie, które borykają się z policystycznymi jajnikami, stanami zapalnymi jajników, nadnerczy czy problemami z tarczycą są znacznie bardziej narażone na ryzyko powstawania zmian pigmentacyjnych.

Jak zatem chronić się przed ich powstawaniem?

Przede wszystkim stosować filtry przeciwsłoneczne, minimum SPF25, a także zrezygnować  z wizyt w solarium czy zbyt długich ekspozycji na słońce, zwłaszcza w lecie godzinach 12-14. To właśnie wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Warto również nie stosować w okresie letnim ziół światłoczułych lub fotouczulających np. dziurawca, rumianku, skrzypu polnego czy pokrzywy. Istotne jest, aby zapoznać się z treścią ulotki leków, czy nie ma zapisku, aby w trakcie ich stosowania unikać nadmiernego opalania się.

Warto również wiedzieć, że niektóre kosmetyki np. te z retinolem czy witaminą C również mogą powodować przebarwienia. Pierwsze warto stosować jedynie w okresie jesienno-zimowym, natomiast drugie jedynie na noc.

Co stosować na istniejące przebarwienia?

Nie ma jednego uniwersalnego środka na skuteczną walkę z przebarwieniami. To, że u jednych dany produkt zadziała, nie znaczy, że wszyscy osiągną taki sam efekt. Każda cera jest inna, a przyczyna powstawania przebarwień może być różna. Dlatego idealnym rozwiązaniem może się okazać wizyta u specjalisty, który po zapoznaniu się z twoimi problemami pomoże dobrać odpowiednią kurację, a także kosmetyki.

Poniżej zostawiamy kilka propozycji produktów, które są niezawodne w walce z przebarwieniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Emmanuelle Alt – styl redaktor naczelnej francuskiego Vogue’a
/
Emmanuelle Alt – styl redaktor naczelnej francuskiego Vogue’a
Czy wiesz, kim jest Emmanuelle Alt? Poznaj wyjątkowy i ponadczasowy styl redaktor naczelnej francuskiego Vogue’a.
Garderoba minimalisty: jak zbudować minimalistyczną szafę i jednocześnie wyglądać stylowo?
/
Garderoba minimalisty: jak zbudować minimalistyczną szafę i jednocześnie wyglądać stylowo?
W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na minimalizm w modzie i wprowadza do swojego życia prostą, ale elegancką estetyki.
Zapachy dla dojrzałych kobiet – jak je dobierać?
/
Zapachy dla dojrzałych kobiet – jak je dobierać?
Przedstawiamy cenne porady dotyczące dobierania perfum. Zobacz, jak znaleźć idealny zapach dla siebie.