Manicure hybrydowy to sposób na piękne paznokcie przez dłuższy czas. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tego typu zabieg m.in. z powodu alergii. Czym jest alergia na hybrydy? Co ją wywołuje? Jak się z nią uporać? Podpowiadamy!
Alergia na hybrydy zazwyczaj pojawia się chwilę po nałożeniu lakieru hybrydowego na paznokcie. Najczęściej objawia się świądem, który zwykle jest bagatelizowany. Może to prowadzić do rozwoju objawów w postaci zaczerwienienia palców lub nawet całych dłoni. Kolejnym symptomem może być rozwój ropnych grudek, które po pęknięciu będą prowadzić do powstawania ran.
Alergia na hybrydę może spotkać również manicurzystów. Ta choroba zawodowa może się rozwinąć przy stałym kontakcie z alergenem. Uczulenie może się przytrafić nawet po kilku latach pracy w zawodzie, kiedy tolerancja na substancje nadwrażliwe w organizmie zostanie przekroczona.
Alergia na hybrydę nie zawsze musi się objawiać w postaci zmian skórnych. Jeśli z czasem nasze paznokcie po zabiegach manicure stają się kruche, słabe, łamliwe, rozdwajają się, a skórki przesuszają, również może to być objaw wskazujący na alergię.
Jeśli zaobserwowaliśmy na swoich dłoniach zmiany alergiczne, należy jak najszybciej podjąć kroki, które zapobiegną rozwojowi niepokojących objawów. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy usunąć uczulający lakier z paznokci. Bez tego kroku nie pozbędziemy się objawów uczulenia. Wręcz przeciwnie: będą się one nasilać i być może będzie wymagana interwencja dermatologa. Podrażnione paznokcie i skórę należy posmarować panthenolem lub zrobić okład z rumianku. Jeśli rumień na dłoniach utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, warto skonsultować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy ponawiać próby nałożenia lakieru, gdyż może to doprowadzić nawet do utraty paznokci.
Wyleczenie objawów uczulenia może trwać nawet kilka tygodni. Tyle mniej więcej trwa odbudowa nowego naskórka i odrośnięcie paznokcia.
Po wystąpieniu alergii należy zrobić sobie przerwę w robieniu paznokci hybrydowych na około pół roku. W tym czasie należy zadbać o płytkę paznokci i skórę dłoni.
Czy można zapobiec wystąpieniu alergii na hybrydę? Przede wszystkim należy pamiętać, by do manicure hybrydowego zawsze podchodzić z dozą ostrożności: nie należy lekceważyć nawet najmniejszych niepokojących nas objawów. Jeśli nie mamy wprawy w samodzielnym wykonywaniu manicure hybrydowego, bezpieczniej jest oddać się w ręce specjalisty.
Jeśli jednak decydujemy się na robienie paznokci w domowym zaciszu, należy pamiętać o stosowaniu produktów dobrej jakości i używaniu lampy o mocy min. 36 W. Nie piłujmy za mocno płytki ani nie wycinajmy zbytnio skórek, by nie doprowadzić do skaleczeń. Podczas nakładania lakieru nie dojeżdżajmy pędzelkiem zbyt blisko, by produkt nie miał kontaktu ze skórą. Od czasu do czasu warto również robić sobie przerwę od robienia paznokci hybrydowych.
Producenci prześcigają się w wymyślaniu produktów, które będą odpowiadały potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Tym oto sposobem powstały lakiery, które nie zawierają w składzie substancji drażniących.
Źródło: pixabay.com/Bezendu