Polecamy

Magnez i potas, a praca serca

Magnez i potas, a praca serca
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Elektrolity pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie. Do najistotniejszych należą kationy: sodu, potasu, magnezu oraz wapnia, jak i aniony chlorkowe. Odpowiadają za: regulację gospodarki wodno-elektrolitowej, utrzymanie prawidłowych wartości pH i ciśnienia krwi oraz prawidłowy przebieg licznych procesów metabolicznych. Są niezbędne do prawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych oraz pracy układów nerwowego i mięśniowego.

Skąd w organizmie biorą się elektrolity?

Tak jak i inne substancje odżywcze dostarczane są wraz z pożywieniem, ale organizm dodatkowo posiada liczne mechanizmy pozwalające na zatrzymanie lub w razie nadmiaru wydalenie zbędnych substancji. Dlatego w prawidłowych warunkach ich stężenia utrzymują się w odpowiednich granicach, aby organizm mógł pracować prawidłowo. 

Z czego może wynikać niedobór elektrolitów? 

Zdarzają się sytuacje takie, w których utrata elektrolitów jest większa niż zwykle. Może tak się dziać w wyniku:

  • intensywnego wysiłku
  • wymiotów
  • biegunki 
  • wzmożonej potliwości będącej wynikiem gorączki, upałów
  • działania pewnych leków (szczególnie moczopędnych czy przeczyszczających)

Istotne mogą być również zaburzenia wchłaniania, niedostateczna podaż pożywienia lub niedobór witaminy D (odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej).

Nie zapominajmy również o kobietach ciężarnych lub karmiących, u których fizjologicznie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele substancji.

Najczęstsze objawy niedoboru elektrolitów:

  • osłabienie
  • senność a nawet zaburzenia świadomości
  • bóle głowy
  • osłabienie siły mięśniowej
  • wahania ciśnienia krwi
  • drżenie i skurcze mięśni
  • biegunki lub zaparcia
  • obrzęki
  • wahania nastroju
  • zawroty głowy

Czy niedobory elektrolitów wpływają na pracę serca? 

Tak! Zarówno hipomagnezemia, hipokaliemia jak i hiperkalcemia mogą być jedną z przyczyn groźnych dla życia arytmii np. migotania przedsionków. Oczywiście powodów nierównego bicia serca może być więcej, stąd ważne jest przeprowadzenie diagnostyki i zidentyfikowanie przyczyny, aby móc podjąć właściwe leczenie. W celu wykrycia arytmii konieczne jest wykonania EKG. Należy mieć jednak na uwadze, że arytmia może występować okresowo, zatem żeby zwiększyć szansę na jej uchwycenie, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania Holter EKG. Przewagą Holtera nad zwykłym EKG jest dłuższy czas monitorowania pracy serca (minimum 24h) oraz fakt, że badanie jest wykonywane podczas standardowej dla pacjenta aktywności, a nie tylko w spoczynku. Badanie bez kolejki i w łatwy sposób zamówisz na: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h

Jak zapobiegać niedoborom elektrolitów?

  1. W sytuacjach, kiedy dochodzi do nadmiernej utraty wody a wraz z nią elektrolitów należy pamiętać o zwiększonej podaży płynów. Idealnie sprawdzą się tu: woda mineralna, napoje izotoniczne. Można również sięgnąć po zakupione w aptece elektrolity w saszetkach, które wystarczy rozpuścić w wodzie. W sytuacjach, kiedy, spożycie płynów drogą doustną jest utrudnione np. w wyniku intensywnych wymiotów, należy rozważyć nawodnienie drogą dożylną (po konsultacji z lekarzem).
  1. Pożywienie. O ile sód dostarczamy niemal z każdym pokarmem, szczególnie, że mamy tendencje do używania dalmiernych ilości soli, tak w przypadku pozostałych, których niedobory są też częstsze, warto rozważyć modyfikację diety.
  • Świetnym źródłem potasu są: pomidory, ziemniaki, morele, banany, śliwki, brokuły, mięso (starajmy się jednak wybierać chude mięso drobiowe czy królicze), ryby.
  • Produktami bogatymi w pierwiastek życia czyli magnez są: kasza gryczana, ryż, szpinak, jaja, kakao oraz gorzka czekolada z jego dużą zawartością (w przypadku tej ostatniej pamiętajmy jednak o umiarze).
  • Świetnym źródłem wapnia są: mleko, sery, jogurty, produkty sojowe, ryby, płatki owsiane, orzechy, warzywa strączkowe.
  1. Jeśli niedobory mogą być efektem stosowanych leków, należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne może okazać się zmodyfikowanie leczenia bądź suplementacja (szczególnie potasu i magnezu)  
  1. Suplementacja. Preparaty potasu czy magnezu są łatwo dostępne w aptekach. 

Aby zasięgnąć więcej cennych informacji na temat wskazań do badania Holtera, jego przebiegu i nie tylko, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co ubrać na przyjęcie weselne?
/
Co ubrać na przyjęcie weselne?
Szukasz pomysłów na stylizację weselną? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich zasad powinno się przestrzegać.
Czas na odpoczynek! Zobacz, dlaczego warto zafundować sobie weekend w spa
/
Czas na odpoczynek! Zobacz, dlaczego warto zafundować sobie weekend w spa
Jeśli zastanawiasz się nad weekendowym wyjazdem do spa, to sprawdź te cztery główne powody dlaczego warto!
Jak nie dać się jesiennej chandrze?
/
Jak nie dać się jesiennej chandrze?
Poszukujesz skutecznego lekarstwa na jesienną chandrę? Spokojnie! Są na to sprawdzone sposoby!