Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Elektrolity pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie. Do najistotniejszych należą kationy: sodu, potasu, magnezu oraz wapnia, jak i aniony chlorkowe. Odpowiadają za: regulację gospodarki wodno-elektrolitowej, utrzymanie prawidłowych wartości pH i ciśnienia krwi oraz prawidłowy przebieg licznych procesów metabolicznych. Są niezbędne do prawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych oraz pracy układów nerwowego i mięśniowego.
Tak jak i inne substancje odżywcze dostarczane są wraz z pożywieniem, ale organizm dodatkowo posiada liczne mechanizmy pozwalające na zatrzymanie lub w razie nadmiaru wydalenie zbędnych substancji. Dlatego w prawidłowych warunkach ich stężenia utrzymują się w odpowiednich granicach, aby organizm mógł pracować prawidłowo.
Zdarzają się sytuacje takie, w których utrata elektrolitów jest większa niż zwykle. Może tak się dziać w wyniku:
Istotne mogą być również zaburzenia wchłaniania, niedostateczna podaż pożywienia lub niedobór witaminy D (odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej).
Nie zapominajmy również o kobietach ciężarnych lub karmiących, u których fizjologicznie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele substancji.
Tak! Zarówno hipomagnezemia, hipokaliemia jak i hiperkalcemia mogą być jedną z przyczyn groźnych dla życia arytmii np. migotania przedsionków. Oczywiście powodów nierównego bicia serca może być więcej, stąd ważne jest przeprowadzenie diagnostyki i zidentyfikowanie przyczyny, aby móc podjąć właściwe leczenie. W celu wykrycia arytmii konieczne jest wykonania EKG. Należy mieć jednak na uwadze, że arytmia może występować okresowo, zatem żeby zwiększyć szansę na jej uchwycenie, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania Holter EKG. Przewagą Holtera nad zwykłym EKG jest dłuższy czas monitorowania pracy serca (minimum 24h) oraz fakt, że badanie jest wykonywane podczas standardowej dla pacjenta aktywności, a nie tylko w spoczynku. Badanie bez kolejki i w łatwy sposób zamówisz na: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h.
Aby zasięgnąć więcej cennych informacji na temat wskazań do badania Holtera, jego przebiegu i nie tylko, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.
Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com