Połączenie nowoczesności z antykami? Tak! Poznaj styl eklektyczny!

Połączenie nowoczesności z antykami? Tak! Poznaj styl eklektyczny!

Twojemu wnętrzu brak stylu i charakteru? Pragniesz zmian, ale by nie kosztowały one za dużo? A może planujesz remont mieszkania, ale nie wiesz co zrobić z tymi wszystkimi meblami i dodatkami? W niniejszym artykule podpowiemy ci jak w szybki i prosty sposób odmienić swoje wnętrze!

Styl eklektyczny może wydawać się chaotyczny i niespójny, jednak jak zrozumiesz zasady dowiesz się jak doskonale łączy w sobie różnorodne sprzeczności. Dzięki czemu otrzymasz nietuzinkowe mieszkanie, któremu nie brak stylu, klasy i klimatu. Co więcej, eklektyzm czepie bowiem inspiracje z różnych stylów i w umiejętny sposób wykorzystuje je we wnętrzach. Dlatego też w szybki i prosty sposób pomieszczenie z duszą i charakterem.

Zdecyduj się na jeden dominujący styl

W stylu eklektycznym nikogo nie zdziwi fakt, że obok krzesła a’la ludwik stanie PRLowska komoda czy biurko z IKEI. Ważne jest jednak to, aby elementów nie było zbyt wiele i, co bardzo ważne, zdecydować się na jeden wiodący styl, który będziesz  jedynie wzbogać w detale z innych. W eklektyzmie wskazany jest umiar i preferuje się minimalizm. Stawiaj na jeden unikalny przedmiot niż 10 pozbawionych duszy.

Spójna kolorystyka i faktury

Choć w eklektyzmie wskazana jest zabawa formami, kolorami i fakturami warto znać umiar. Jeżeli we wnętrzu chcesz zastosować kilka barw dobrym pomysłem będzie ich powtarzalność np. zielone płytki,  dodatki w postaci poduch i dywanów czy zielone akcenty na meblach. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będą natomiast faktury. Zachowanie jednego dominującego koloru i wykorzystanie np. ozdobnych listew na ścianach, zdobień na meblach i fikuśnych krzeseł będzie znacznie łatwiejsze do połączenie jeżeli wszystko zostanie w tej samej barwie.

Odnawiaj i przerabiaj

W tym stylu możesz pozwolić sobie na kreatywność. Jeżeli coś nie pasuje to zastanów się jak je przerobić, odnowić lub pomalować, aby stworzyć harmonijną i spójną całość.

Joanna Kowalczyk
Copywriterka z pasją i wyczuciem stylu. Na co dzień dostarcza czytelnikom garść inspiracji związanych z aranżacją wnętrz oraz newsy ze świata mody. Prywatnie miłośniczka kotów rasy sfinks, dobrych seriali na Netflixie i tajskiej kuchni. Oszczędności wydaje na podróże, dobrą kawę i pomidorki koktajlowe. Ceni minimalizm, bo nie lubi sprzątać.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame