Polecamy

Stylowa i funkcjonalna jadalnia. Jak ją urządzić?

Stylowa i funkcjonalna jadalnia. Jak ją urządzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jadalnia to wyjątkowe miejsce każdego domu. To tutaj wspólnie spożywamy posiłki, przyjmujemy gości, spędzamy dobre chwile na graniu w planszówki, śmianiu się… Nic więc dziwnego, że urządzając jadalniany kąt, chcemy włożyć w niego jak najwięcej serca, by był przytulny i każdy mógł czuć się w nim dobrze. Poznaj nasze rady, które pomogą Ci zaprojektować Twoją wymarzoną jadalnię.

Podczas urządzania jadalni warto zadbać o to, by była ona nie tylko stylowa, lecz także funkcjonalna. Dobrze, gdy najpotrzebniejsze rzeczy mamy pod ręką i nie musimy biegać do kuchni z każdym półmiskiem. Co jeśli nie mamy w naszym domu oddzielnego pomieszczenia, które mogłoby posłużyć za jadalnię? Nic straconego! Piękny kąt jadalniany z powodzeniem możesz urządzić w kuchni lub salonie.

Jadalnia w kuchni

Połączenie jadalni z kuchnią jest niezwykle funkcjonalne. Nie musimy daleko przenosić potraw i napojów, gdyż wszystko mamy pod ręką. Takie rozwiązanie jest również łatwiejsze w sprzątaniu. Wtedy kuchnię i jadalnię sprzątamy razem, a że zwykle w kuchni instalujemy powierzchnie łatwe do czyszczenia, nie musimy przejmować się ewentualnymi rozlaniami lub chlapnięciami. Jednak, aby zdecydować się na jadalnię w kuchni, trzeba gospodarować odpowiednio dużym pomieszczeniem.

Jadalnia w salonie

Jeżeli metraż pomieszczeń nie pozwala Ci na urządzenie jadalni w kuchni, możesz spróbować wygospodarować jadalnianą przestrzeń w salonie! Takie rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie komfort spożywania posiłków, gdyż salon z reguły jest miejscem przytulnym i przeznaczonym do odpoczynku.

Kłopot mogą jednak sprawić kwestie organizacyjne: przenoszenie jedzenia, zastawy i innych rzeczy potrzebnych do urządzenia przyjęcia – może to być nie lada wyzwanie. Problematyczna jest również kwestia sprzątania: w salonie zazwyczaj mamy meble i dodatki z miękkich tkanin, które trudniej jest wyczyścić.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Przed wyborem idealnego stołu do naszej jadalni warto jasno określić nasze wymagania: czy potrzebny jest nam duży stół do przyjmowania całej gromady gości, czy być może wystarczy nam mały, na kameralne rodzinne spotkania? Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu rozsuwanego – gdy zaskoczy nas niespodziewana wizyta większej grupy, bez problemu możemy dołożyć dodatkowe blaty i tym samym zyskać miejsce dla gości.

Niezwykle funkcjonalne są stoły z blatem laminowanym. Są przede wszystkim lekkie i z łatwością można je przesunąć. Łatwo je także utrzymać w czystości.

Jakie krzesła do jadalni wybrać?

Choć to stół odgrywa główną rolę w każdej jadalni, nie można zapomnieć o krzesłach. Bez nich nawet najwspanialsza biesiada może skończyć się dość szybko. Przy wyborze krzeseł do jadalni warto zwrócić uwagę na ich wygodę. Świetnie sprawdzą się krzesła tapicerowane, które są wykonane z miękkich materiałów i nie powodują dyskomfortu podczas siedzenia.

Trzeba również wziąć pod uwagę wysokość krzesła – zbyt niskie lub zbyt wysokie będzie przeszkadzało w komfortowym jedzeniu. Krzesła w jadalni powinny mieć także oparcie, pozwoli ono nie obciążać zbytnio kręgosłupa i zagwarantuje wygodę osobom starszym. Warto także zastanowić się nad krzesłami z podłokietnikami, które choć zajmują dużo miejsca, są niezwykle komfortowe dla osób w podeszłym wieku.

Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sukienka wieczorowa na różne pory roku – jaką wybrać?
/
Sukienka wieczorowa na różne pory roku – jaką wybrać?
Każda kobieta chce wyglądać stylowo niezależnie od pory roku, szczególnie na przyjęciach. Nie wiesz, jakimi zasadami się kierować przy wyborze kreacji? Sprawdź!
Tak powinien wyglądać harmonogram pielęgnacji dojrzałej cery
/
Tak powinien wyglądać harmonogram pielęgnacji dojrzałej cery
Pielęgnacja cery dojrzałej wymaga szczególnej troski i uwagi. Sprawdź, jak to robić dobrze.
Znaczenie profilaktyki zdrowotnej i regularnych badań kontrolnych
/
Znaczenie profilaktyki zdrowotnej i regularnych badań kontrolnych
Profilaktyka zdrowotna i regularne badania kontrolne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i wykrywaniu potencjalnych problemów zdrowotnych we wczesnym stadium. Często ludzie zapominają o znaczeniu tych działań, skupiając się na leczeniu już istniejących chorób. Jednak profilaktyka i regularne badania kontrolne są kluczowymi elementami dbania o zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Oto kilka powodów, dlaczego profilaktyka zdrowotna i regularne badania kontrolne są tak ważne.