Polecamy

Stylowe ozdoby świąteczne – co zrobić, aby uniknąć kiczu?

Stylowe ozdoby świąteczne – co zrobić, aby uniknąć kiczu?
/
/
Dom i wnętrza
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Święta to czas, kiedy wiele osób chce stylowo urządzić swoje wnętrza, które będą dodatkowo podkreślać wyjątkowy nastrój w tym czasie. Na co uważać, by uniknąć kiczu?

Niegdyś choinki ozdabiano watą, którą w wiejskich chatach układano również w oknach czy na parapetach. Miło to imitować śnieg, a w drugim przypadku dodatkowo zapychać szpary, przez co w domu było cieplej. Obecnie trudno sobie wyobrazić watę w stylowym wnętrzu.Tak samo passé są staroświeckie, cienkie łańcuchy z świetlistych folii w kolorze złotym i czerwonym czy tzw. anielskie włosy. Jak więc udekorować dom stylowo?

Lepiej mniej, a lepszej jakości

W sklepach przed świętami znajdziemy tysiące przeróżnych ozdób do dekoracji domów czy mieszkań. Nie ma co się oszukiwać, niestety wiele z nich, głównie tych bardzo tanich, jest naprawdę słabej jakości. Plastikowe, podrapane, nierówno złożone bombki na pewno nie będą elegancką dekoracją, a wręcz przeciwnie. Tak samo jak skarpety świąteczne uszyte krzywo z bardzo cienkiego materiału przypominającego włókninę. Lepiej jest kupić jedną ozdobę, która będzie wysokiej jakości, i ustawić bądź powiesić ją w centralnym miejscu, niż mieć dużo, ale tych niezbyt estetycznych.

Postaw na jeden kolor dominujący

Kolorystyczny miszmasz na pewno nie będzie prezentował się dobrze. Warto więc wybrać kolor przewodni, jeśli chodzi o ozdobienie domu przed świętami. Najczęściej jest to czerwień z dodatkami ze złota. Ale może być też biel i granat czy biel i róż, które w ostatnich latach również cieszyły się sporym zainteresowaniem. 

Ozdobienie domu czy mieszkania wszystkimi kolorami nie będzie wyglądać dobrze. Całość będzie się prezentowała chaotycznie, a co za tym idzie – kiczowato. 

Co za dużo, to niezdrowo

Ustawienie nawet najpiękniejszych ozdób na każdej półce i szafce na pewno da efekt przytłoczenia. Najlepiej jest zachować umiar, ustawić dodatki w kilku miejscach, a nie wszędzie, gdzie to możliwe. To samo dotyczy lampek. Lepszym rozwiązaniem jest powieszenie jednego sznura, który nada wnętrzu nastrojowości, niż plątanie ich dookoła salonu czy pokoju.

Zamiast papieru – gałązki i szyszki

Papierowe ozdoby rzadko dobrze się prezentują, chyba że zostały zrobione przez osobę, która ma duży talent artystyczny. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ozdobienie domu np. gałązkami świerku bądź szyszkami. Wystarczy gałązki włożyć do wazonu lub zrobić wieniec z czerwoną, białą czy złotą świeczką i kokardą. Taka ozdoba na pewno będzie wyglądała stylowo i świątecznie zarazem.

Zdj. główne: Sandra Seitamaa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Filmy o dojrzałej miłości, które musisz zobaczyć
/
Filmy o dojrzałej miłości, które musisz zobaczyć
Szukasz historii filmowych opowiadających o dojrzałej miłości? Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji. Obejrzyj je i przekonaj się, że miłość może nas dopaść w każdym wieku.
Skuteczne sposoby na poprawienie relacji w związku
/
Skuteczne sposoby na poprawienie relacji w związku
Gorąca namiętność zostaje zastąpiona uczuciem przyjaźni i przywiązania. W zdrowym związku nie zanika jednak całkowicie i aby mogła trwać, musi być pielęgnowana.
Matcha – co to i czy warto ją pić?
/
Matcha – co to i czy warto ją pić?
Matcha to nie tylko sposób na piękny wygląd, ale i zdrowie! Poznaj właściwości tego zielonego napoju!