Polecamy

Dlaczego kolagen jest tak ważny?

Dlaczego kolagen jest tak ważny?
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kolagen często kojarzy nam się z kondycją skóry. I słusznie, ponieważ jest to białko odpowiedzialne w dużej mierze za piękną i promienną cerę. Nie są to jednak jedyne korzyści z suplementowania kolagenu. Dowiedz się, dlaczego jest on aż tak istotny. 

Kolagen wzmacnia nasz organizm na różnych poziomach.  Jest on niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podpowiadamy więc, dlaczego jest on aż tak istotny oraz czy warto go suplementować.

Czym jest kolagen?

Zacznijmy od tego, czym tak dokładnie jest kolagen. Jest to najczęściej występujące białko w naszym organizmie. Występuje w mięśniach, kościach, skórze, naczyniach krwionośnych, układzie pokarmowym i ścięgnach. Składa się on z aminokwasów takich jak prolina, glicyna, glutamina i arginina. Wszystkie te aminokwasy mają ogromny wpływ na prawidłowe działanie organizmu i są naturalnie przez niego produkowane. Jeśli jednak organizm jest osłabiony, to warto zadbać o prawidłowe uzupełnienie kolagenu, na przykład poprzez suplementację.

Wpływ kolagenu na nasz organizm

Jakie więc jest dokładny wpływ kolagenu na zdrowie? Przede wszystkim ma on spory wpływ na kondycję skóry. Zwiększenie poziomu kolagenu może pomóc skórze wyglądać jędrniej, zwiększyć gładkość i pomóc komórkom skóry w odnowie i naprawie. Ponadto kolagen wpływa również na redukcję cellulitu oraz rozstępów. Dlatego też ma on tak duże zastosowanie w kosmetologii. Dzięki niemu jesteśmy też w stanie uporać się z mocnym trądzikiem oraz widocznymi bliznami potrądzikowymi. 

Ponadto, kolagen doskonale wpływa także na stawy.  Jeśli więc zauważasz u siebie problemy ze sztywnością, strzelającymi stawami, czy po prostu bólem i dyskomfortem, to te objawy mogą być wynikiem zmniejszonej ilości kolagenu w organizmie. 

Kolagen ma także niemały wpływ na układ krwionośny. Znacząco pomaga on ścianom tętnic uwolnić nagromadzony tłuszcz w krwiobiegu, zmniejszając tym samym tłuszcz w tętnicach i minimalizując odkładanie się tłuszczu, co mogłoby doprowadzić do wielu chorób.

Jeśli borykasz się z łamiącymi paznokciami i osłabionymi włosami, to przyczyną może być właśnie niedobór kolagenu. Białko kolagenowe jest bowiem budulcem zarówno włosów, jak i paznokci, dlatego też warto zadbać o jego prawidłową ilość w organizmie. Suplementy z kolagenem znajdziesz na przykład na stronie sklepu internetowego primabiotic.pl

Osłabiona produkcja kolagenu w organizmie

Jak już wspominaliśmy wcześniej, kolagen jest produkowany przez nasz organizm naturalnie. Może jednak się wydarzyć, że jego produkcja będzie osłabiona. Dlaczego? Ma to wpływ przede wszystkim wiek, ponieważ wraz ze starzeniem się, ilość naturalnie produkowanego kolagenu spada. Negatywny wpływ na stan kolagenu może mieć także styl życia, a konkretniej dieta bogata w cukier, palenie tytoniu i duża ekspozycja na słońce.

Zdj. główne: Jellybee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
5 eleganckich fryzur na krótkie włosy
/
5 eleganckich fryzur na krótkie włosy
Poznaj pięć pomysłów na eleganckie i modne fryzury dla posiadaczek krótkich włosów!
Jak przygotować się do podwodnej ekspedycji w escape roomie?
/
Jak przygotować się do podwodnej ekspedycji w escape roomie?
Podwodny escape room to wyjątkowe doświadczenie. Dowiedz się, jak skutecznie przygotować na to wyzwanie i jakie pułapki mogą na Ciebie czekać pod wodą.
Jak wybrać odpowiedniego lekarza pierwszego kontaktu dla całej rodziny?
/
Jak wybrać odpowiedniego lekarza pierwszego kontaktu dla całej rodziny?
Wybieranie lekarza rodzinnego to poważna decyzja. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, by wybrać odpowiedniego lekarza pierwszego kontaktu dla Twojej rodziny.