Polecamy

Whisky na początek – od czego zacząć swoją przygodę z tym alkoholem?

Whisky na początek – od czego zacząć swoją przygodę z tym alkoholem?
/
/
Styl życia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Picie whisky można poniekąd zrównać ze sztuką współczesnej kulinarii. Chęć odkrywania nowych smaków pochodzących z różnych zakątków świata, to dla wielu smakoszy nie tylko pasja, lecz także forma podróżowania poprzez zmysły. Podobnie, jak kucharze eksperymentują z unikalnymi składnikami i technikami gotowania, tak producenci tego wykwintnego trunku również pracują nad uzyskaniem aromatów odróżniających ich whisky od innych.

Zaczynając swoją przygodę z tym alkoholem, warto dobierać pozycje odpowiednie dla początkujących. Trunki obarczone zbyt intensywnym aromatem mogą szybko zniechęcić mało zaawansowanych kustoszy do dalszych prób odkrywania świata whisky. Dlatego też, w poniższym wpisie skupimy się na gatunkach, które swoją łagodnością zdobyły uznanie wśród wszystkich początkujących kiperów oraz osób rekreacyjnie spożywających te napoje wysokoprocentowe.

Kraj pochodzenia Whisky – czy ma znaczenie dla osoby początkującej?

Niegdyś whisky kojarzono wyłącznie ze Szkocją i Stanami Zjednoczonymi. Choć skończyły się już czasy, w których omawiany alkohol produkuje się wyłącznie w tych krajach, to wywodzące się z nich trunki wciąż cieszą się największą popularnością na całym globie.

Najbardziej stonowaną i budzącą uznanie wśród początkujących jest whiskey irlandzka. Dzięki procesowi potrójnej destylacji, jest znacznie delikatniejsza w smaku, a to dla niewprawionego jeszcze podniebienia okaże się najlepszym wyborem. Podobne odczucia budzi whisky kanadyjska, która najczęściej w postaci blended, stanowi mieszankę różnych single malt’ów pochodzących z tego kraju.

Stany Zjednoczone również mają swoich kandydatów przeznaczonych dla początkujących degustatorów. To bazujące na zacierach kukurydzianych bourbony, które już w procesie produkcji odznaczają się delikatnością i nieco bardziej wyczuwalną na tle innych whisky słodyczą.

Fot.: elements.envato.com / Shaiith

Tanie whisky na początek – czy warto?

Nie od dziś wiadomo, że profesjonalni kiperzy wydają krocie na limitowane i unikatowe butelki whisky. Osoby początkujące, które nie dysponują takim budżetem na ten cel, wcale nie muszą rezygnować z degustacji i odkrywania nowych smaków tego trunku. Butelkę dobrego alkoholu można nabyć w takich miejscach jak whisky Warszawa sklep w naprawdę niskich cenach. Zazwyczaj, warianty polecane przez pracujących w tych placówkach sprzedawców, wahają się w granicach 70 – 150 zł za butelkę.

Nie chcąc kupować od razu całych butelek, świetną alternatywą będzie wybranie się do whisky baru. To tam za kieliszek trunku do degustacji zapłacimy od 15 do 30 zł. To, ile chcemy przeznaczyć na whisky zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Nie ma żadnej reguły mówiącej o gatunkach, bez których spróbowania nie moglibyśmy nazywać się nawet początkującymi kiperami.

Warto zwrócić jedynie uwagę, aby testowana przez nas whisky nie była z początku zbyt mocna. Choć zgodnie z prawem, whisky nie może mieć więcej niż 40% zawartości alkoholu, to zdarzają się przypadki mocniejszych trunków dostępnych w sprzedaży. Dla komfortu kubków smakowych, znacznie lepiej zacząć od pozycji słabszych, oscylujących właśnie w przedziale 38% – 40%.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kuchnia połączona z salonem – jak dobrać meble, żeby do siebie pasowały?
/
Kuchnia połączona z salonem – jak dobrać meble, żeby do siebie pasowały?
Marzy Ci się piękny aneks kuchenny, ale nie wiesz, jak go zaaranżować? Poznaj nasze sposoby!
USG stawu kolanowego – kiedy warto wykonać badanie?
/
USG stawu kolanowego – kiedy warto wykonać badanie?
Staw kolanowy jest jednym z najważniejszych stawów w naszym ciele, pełniąc kluczową rolę w utrzymaniu ruchomości i stabilności.
O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Jak wspierać w tym dzieci?
/
O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Jak wspierać w tym dzieci?
Zdrowe zęby to nie tylko estetyczny uśmiech, ale też fundament ogólnego stanu zdrowia. Szczególnie ważne jest to w kontekście dzieci, u których prawidłowe nawyki higieniczne wpływają na rozwój i jakość życia w przyszłości.