Artykuł sponsorowany
Piękne, zadbane paznokcie to nie tylko powód do dumy, ale i dowód, że prowadzimy zdrowy styl życia. Kiedy nasze dłonie stają się spierzchnięte, a paznokcie – kruche i łamliwe, to znak, że nie dbamy o nie odpowiednio.
Jak ustalić, co dokładnie przyczynia się do kondycji naszych paznokci? Warto najpierw wykluczyć czynniki zewnętrzne, takie jak urazy mechaniczne czy powtarzający się kontakt z silnymi detergentami.
Podczas mycia naczyń noś lateksowe rękawiczki, aby nie sączyć dłoni w wodzie. Twarde minerały zawarte w wodzie kranowej sprawiają, że nasze paznokcie do czasu ich osuszenia stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
Nawet najdelikatniejsze mydło obdziera skórę ludzką z ochronnej warstwy sebum. Dlatego po kontakcie z wodą nie zapomnij o nawilżeniu nie tylko skóry dłoni, ale i skórek wokół paznokci. Przyda ci się do tego olejek z jojoby, który zawiera zbawienne witaminy A i E o działaniu przeciwstarzeniowym i regeneracyjnym, a jego formuła i struktura są zbliżone do naturalnego oleju wytwarzanego przez gruczoły łojowe.
Kiedy zajmujesz się obowiązkami domowymi takimi jak mycie okien lub naczyń, noś rękawiczki, aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu swojej skóry z silnymi detergentami. Płyn do mycia naczyń przyczynia się do wysuszenia płytki paznokcia, co z kolei owocuje w słabych, łamiących się paznokciach.
Dobrym pomysłem jest również nakładanie na dłonie tłustego produktu jeszcze zanim dojdzie do kontaktu ze środkami czystości. Przed użyciem płynu antybakteryjnego chroń swoje paznokcie poprzez pokrycie skórek cienką warstwą wazeliny.
Paznokcie to nie młotek czy obcęgi. Nie używaj ich do podważania gwoździ, zdrapywania zaschniętych plam z mebli czy otwierania puszek.
Jeśli proces eliminacji powyższych czynników nie dostarczy nam upragnionego rezultatu w postaci pięknych i zdrowych paznokci, warto się zastanowić, czy nasze paznokciowe problemy nie są wynikiem braku cennych witamin.
Witamina C jest jednym ze związków odpowiedzialnych za produkcję tak zwanego białka młodości, czyli kolagenu. Kolagen stanowi ważny składnik budowy ludzkiego ciała i chociaż wytwarzamy go naturalnie, to z wiekiem jego ilość w naszym organizmie maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry. Jego brak wpływa również na stan naszych włosów i paznokci. Dlatego tak ważna jest suplementacja witaminy C, jako że jej niedobór powoduje spowolnienie wzrostu paznokci oraz ich łamliwość.
Wiele kobiet zmaga się z przebarwieniami na paznokciach. Czasem ten niechciany żółty odcień jest spowodowany nadużywaniem ciemnych lakierów, ale często prawdziwym winowajcą jest brak cynku. Odpowiada on za stymulację czerwonych krwinek i jest niezbędny, aby łożysko paznokcia było dobrze ukrwione.
Biotyna to jeden z najważniejszych dla naszego organizmu związków chemicznych. Bierze udział nie tylko w polepszeniu wyglądu naszych paznokci, ale również w krzepnięciu krwi i produkcji glukozy. Brak biotyny przyczynia się do łamania paznokci oraz tworzenie fałd na ich powierzchni.
Niestety, ludzki organizm nie jest wydajny w przyswajaniu biotyny z jedzenia. Na szczęście na rynku istnieją odpowiednie suplementy dedykowane wypełnieniu dziennego zapotrzebowania na witaminy z kompleksu B. Marki takie jak Terranova tworzą produkty specjalnie przeznaczone do poprawy kondycji włosów i paznokci.
Witamina B9 stymuluje tworzenie się czerwonych komórek, co z kolei przyczynia się do stymulacji wzrostu paznokci. Jeśli chcesz mieć zadbane ręce, sięgnij po takie artykuły spożywcze jak sałata, jajka czy mleko, aby twoje paznokcie przybrały na sile i nabrały blasku.