Wieczorem czujesz senność i zmęczenie, jednak mimo to jak się kładziesz do łóżka to jedynie przekręcasz się z boku na bok? Czujesz rozdrażnienie, natłok myśli lub silne napięcie? Mamy na to sposób!
Bezsenność może mieć różne podłoże. Czasem jest spowodowana silnym stresem, przemęczeniem i przepracowaniem, jednak niekiedy może być efektem depresji. Tej ostatniej nie należy bagatelizować i jeśli od kilku tygodni dodatkowo odczuwasz pogorszenie nastroju, apatię, złość czy wahania nastroju warto udać się do psychologa choćby na konsultację. Jeżeli jednak bezsenność epizodyczna i spowodowana głównie przez stresujący okres wówczas warto zastosować następujące zioła, które pomogą ci się wyciszysz, zrelaksować i odprężyć.
Melisa
Z powodzeniem stosowana jest w przypadku wystąpienia problemów związanych z zasypianiem. Działa wyciszająco i uspokajająco, a także łagodzi stany lękowe i nadmiernego pobudzenie. Polecana jest również w zaburzeniach rytmu serca, a także dolegliwości trawiennych, które spowodowane są stresem. Warto jednak wiedzieć, że herbatki z melisy dostępne w sklepie nie mają tak terapeutycznego działania, jak ususzone liście. Dlatego istotne jest, aby znaleźć dobry sklep zielarski.
Lawenda
Stosowana od wieków, jako skuteczny środek wyciszający i odprężający. Lawenda wspomaga również zasypianie, łagodzi bóle, a także stany lękowe. Jej dobroczynny wpływ na układ nerwowy roślina doskonale sprawdza się do stosowania na co dzień, do łagodzenia napięcia i stresu. Co więcej, wspomaga również układ pokarmowy. Polecana jest również do stosowania w chorobach jelit, żołądka, nerek, wyrostka robaczkowego czy wątroby. Ponadto z lawendy mogą korzystać również dzieci, dlatego dobrym pomysłem będzie stosowanie im lawendy do kąpieli, rozpyleniu w domu czy trzymanie świeżego bukietu w pokoju.
Kozłek lekarski
Roślina zwana również walerianą to idealne zioło do stosowania w zaburzeniach snu, nadmiernej pobudliwości czy stanach lękowych. Co więcej, skutecznie łagodzi wszelkie nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego, które spowodowane są silnym stresem i napięciem. Waleriana ułatwia zasypianie, a także wzmacnia głębokość snu. Roślina wykazuje się działaniem wyciszającym i uspokajającym oraz może być stosowana z liśćmi melisy czy szyszek chmielu. Warto jednak wiedzieć, że nie należy jej stosować dłużej niż przez miesiąc. W przeciwnym razie może powodować mdłości i bóle brzucha.
Chmiel
Stosowany od wieków. Posiada właściwości relaksujące, odprężające i wyciszające. W zależności od dawki może działać również nasennie. Co więcej, chmiel nie tylko ułatwia zasypianie, ale i podtrzymuje jego głębokość, dzięki czemu rano obudzisz się wypoczęta i zrelaksowana. Warto jednak wiedzieć, że długotrwałe stosowanie rośliny może skutkować zmniejszeniem popędu płciowego. Istotny jest również fakt, że ze względu na dużą zawartość substancji o aktywności estrogenowej, chmiel nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osobom z nowotworami hormonozależynymi.
Zdjęcie główne: Olenka Sergienko/ pexels.com