Polecamy

Ryzyko vs. Zysk: Jak je zrównoważyć?

Ryzyko vs. Zysk: Jak je zrównoważyć?
/
/
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Naturalnym dążeniem każdego inwestora jest osiągnięcie jak najwyższego zysku. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie zawsze, niezależnie od instrumentu, z którego korzystamy, wiąże się z ryzykiem. Dlatego trzeba inwestować pieniądze w taki sposób, aby to ryzyko jak najbardziej zminimalizować.

Podstawowa zasada, obowiązująca nie tylko na rynku kapitałowym mówi, że im większe ryzyko, tym możliwość zarobienia większych pieniędzy. Ta teza jest głęboko prawdziwa, ale warto też mieć na względzie podstawową prawdę „Prawa Murphy’ego”, która mówi, że „jak coś ma pójść źle, to na pewno pójdzie źle” i pamiętać o tym inwestując pieniądze.

Dywersyfikacja

Podstawowym instrumentem równoważenia ryzyka jest oczywiście dywersyfikacja. Polega ona na rozproszeniu aktywów, w które inwestujemy swoje oszczędności. Bezpieczniej jest tak skonstruować swój portfel inwestycyjny, aby część z niego stanowiły akcje, a część obligacje. To stabilizuje nasz portfel i zmniejsza ryzyko.

Od indywidualnej decyzji inwestora zależy jak procentowo powinno to rozproszenie wyglądać. Są osoby, które znoszą ryzyko lepiej, ale większość z nas po głębokim zastanowieniu uznaje jednak, że lepiej nie ryzykować nadmiernie nie tylko całością swoich oszczędności, ale nawet większością. Oczywiście o proporcjach musi też decydować sytuacja rynkowa. Są na rynku momenty, gdy fundusze akcyjne, co do zasady uchodzące za najbardziej ryzykowne, zachowują się stabilnie i nie są narażone na wielką zmienność, ale są i takie, gdy zmienność jest dla większości inwestorów trudna do zniesienia.

Różne fundusze, różne aktywa

Jeśli nasza akceptacja ryzyka jest większa od przeciętnej, a sytuacja na rynku wskazuje, że akcje dają szansę na wyższą stopę zwrotu niż obligacje, to możemy pokusić się na zainwestowanie wszystkich swoich oszczędności w fundusze akcji. Bezpieczniej będzie jednak zdywersyfikować całą inwestycję dzieląc ją na kilka funduszy inwestujących na różnych rynkach, w różnego rodzaju branże i spółki.

Wiadomo bowiem, że są akcje bardziej i mniej ryzykowne. Do tych drugich można zaliczyć na przykład spółki dywidendowe, działające na szerokim rynku, o stabilnej pozycji rynkowej. Akcje takich spółek, z reguły, nie rosną skokowo, ale jeśli indeksy pną się w górę, to wycena ich akcji także się zwiększa.

Wiele zależy od naszego celu

Nadzieję na „złoty strzał” dają natomiast, co do zasady, przede wszystkim mniejsze spółki, oferujące nowe produkty lub usługi. Ale inwestycja w ich akcje obarczona jest znacznie większym ryzykiem. Są inwestorzy, których taktyka polega na wyszukiwaniu takich okazji i inwestowaniu w tego rodzaju spółki niewielkiej części, na przykład 10%, swoich oszczędności.

Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji, akceptacji ryzyka, celu inwestycyjnego i momentu rynkowego. Jeśli inwestujemy pieniądze długoterminowo, z myślą o emeryturze albo ułatwieniu startu życiowego naszym dzieciom, to lepiej powściągnąć żądzę zysku i postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Masz problemy ze snem? Koniecznie sprawdź te zioła!
/
Masz problemy ze snem? Koniecznie sprawdź te zioła!
Poznaj moc i właściwości ziół! Te pomogą ci w problemach z zasypianiem, bólem oraz stanami lękowymi.
Syndrom pustego gniazda. Zobacz, jak sobie z nim poradzić
/
Syndrom pustego gniazda. Zobacz, jak sobie z nim poradzić
Nie radzisz sobie z wyprowadzką dzieci z rodzinnego domu? Podpowiadamy, jak skutecznie sobie z tym poradzić i spokojnie poukładać sobie swoją codzienność na nowo.
Top 5 bluzek z dekoltem V, które nie tylko podkreślą biust, ale i wysmuklą sylwetkę
/
Top 5 bluzek z dekoltem V, które nie tylko podkreślą biust, ale i wysmuklą sylwetkę
Nadprogramowe kilogramy i szerokie ramiona to mankamenty urody, które chciałoby ukryć wiele pań. Wybierz bluzkę z dekoltem w kształcie litery V, by wyglądać modnie, seksownie i dużo szczuplej!