Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Aeorofagia to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, które może pojawić się u osób w każdym wieku. Związane jest z nadmiernym połykaniem powietrza, co następnie powoduje częste odbijanie.
Niekiedy może być objawem choroby, np. refluksu żołądkowo-przełykowego. Jak wygląda leczenie aeorofagii i czym się jeszcze objawia?
Dolegliwość ta polega na nadmiernym połykaniu powietrza. W związku z tym dochodzi do częstego, ale też niekontrolowanego odbijania. To z kolei utrudnia codzienne funkcjonowanie. Bardzo często zaburzenie to rozwija się powoli, a jego objawy stopniowo narastają, aby potem stać się coraz bardziej uciążliwe. W niektórych przypadkach aeorofagia powstaje nagle.
Charakterystyczne objawy to:
Aeorofagia nie daje żadnych poważnych konsekwencji, a odbijanie się nie jest niebezpieczne. Jednak jest ono bardzo uciążliwe i męczące. Jeśli przyczyną nadmiernego połykania powietrza są zaburzenia organiczne, to wtedy postępowanie będzie związane z leczeniem choroby podstawowej. Może nią być m.in. refluks żołądkowo-przełykowy, wrzód trawienny żołądka, choroby trzustki albo choroby wątroby.
Kiedy przyczyną są zaburzenia psychiatryczne, np. zaburzenia lękowe albo depresja, pomóc mogą leki uspokajające albo przeciwdepresyjne. Można również zastosować specjalne ćwiczenia oddechowe, które będą zapobiegały połykaniu powietrza podczas jedzenia.
Poza tym przy nadmiernym połykaniu powietrza pomaga również:
Jeśli chodzi o występowanie wzdęć przy nadmiernym połykaniu powietrza, to pomóc mogą preparaty, które zawierają substancję czynną symetykon. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj Espumisan, dostępny w aptece bez recepty. Ten sprawdzony lek na wzdęcia i gazy można zastosować w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które wynikają z gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym.
Dostępny jest on w małych oraz łatwych do połknięcia kapsułkach, które skutecznie rozbijają nagromadzone gazy i przy tym zmniejszają uczucie ucisku oraz pełności w jamie brzusznej. Jest to lek, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego i może być stosowany przez osoby w różnym wieku, a także przez wiele lat. Symetykon to substancja chemicznie obojętna, która wykazuje działanie powierzchniowe, tak więc stosowanie tych kapsułek jest nie tylko bezpieczne, ale też mało inwazyjne. Mogą je stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z nietolerancjami pokarmowymi i zmagające się z cukrzycą, gdyż nie zawierają one cukru.
Referencje:
Bartuzi Z., Choroba refluksowa przełyku – standardy diagnostyki i leczenia [w:] „Alergia”, 2015, 3, s. 29-35.
Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] „Piel. Zdr. Publ.”, 2016, 6, 1, s. 69-76.
Zdjęcie główne: materiał od klienta