Polecamy

Kiedy należy udać się do okulisty?

Kiedy należy udać się do okulisty?
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne dla zdrowia, ponieważ pozwala wykryć nieprawidłowości i ewentualne choroby na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju. Przeczytaj, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że niezbędna jest wizyta u okulisty.

Dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Współczesna medycyna umożliwia precyzyjną kontrolę wzroku, a także wyleczenie różnego rodzaju wad i schorzeń na wczesnym etapie lub zahamowanie rozwoju choroby. Warto co 2-3 lata udać się profilaktycznie do okulisty w celu zbadania wzroku, a także obserwować u siebie pojawienie się sygnałów, które mogą sugerować, że pogorszyła nam się wada wzroku lub że dzieje się coś niepokojącego. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele chorób, które rozwijają się, nie dając żadnych oznak i których nie jesteśmy w stanie wykryć na własną rękę. 

Na jakie sygnały należy zwracać uwagę?

Przede wszystkim niepokój powinno budzić mrużenie i wytężanie wzroku podczas czytania, oglądania telewizji czy wykonywania codziennych czynności, co może świadczyć o pogorszeniu się wady wzroku. Warto zwrócić uwagę także na wszelkie zmiany pojawiające się w gałce ocznej, takie jak pęknięcia naczynek czy stany zapalne spojówek. Nie należy lekceważyć również nasilonego mrugania i odczuwania wiecznie suchych oczu, problemów z ostrością widzenia czy regularnie nawracających bólów głowy. Zmęczone, piekące i swędzące oczy mogą świadczyć m.in. o infekcji, obecności ciała obcego w oku czy alergii. Wtórny zespół suchego oka, przewlekłe zapalenie brzegów powiek oraz uczucie piasku pod powiekami może oznaczać również nużeniec objawy tego pasożyta mogą przejawiać się również przez nieprawidłowy wzrost lub wypadanie rzęs oraz problem z utrzymaniem wilgotności spojówek. Nużeniec wywołuje uporczywą chorobę oczu i skóry, a jego objawy mogą być mylone z alergiami, co niejednokrotnie skutkuje długotrwałym poszukiwaniem przyczyny dolegliwości. 

Powyższe sygnały mogą świadczyć o rozwijających wadach lub chorobach oczu, dlatego nie warto ich lekceważyć i lepiej jak najszybciej udać się na wizytę do okulisty, który zbada wzrok, zdiagnozuje problem i ustali drogę leczenia. Powszechnie występujące wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, dotyczą znacznej części populacji niezależnie od wieku, płci czy przynależności do grupy społecznej lub etnicznej. Nie warto zwlekać z ich leczeniem – współczesna medycyna oferuje wiele metod korekcji wad wzroku, do których należą m.in.: laserowa korekcja wzroku, okulary, soczewki korekcyjne czy refrakcyjna wymiana soczewki. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy należy oddać ekspres do kawy do serwisu?
/
Kiedy należy oddać ekspres do kawy do serwisu?
Dowiedz się jakie są objawy wskazujące na konieczność oddania ekspresu do kawy do serwisu, by dalej cieszyć się pyszną kawą bez zakłóceń.
Modowe dodatki, które nie wychodzą z mody
/
Modowe dodatki, które nie wychodzą z mody
Moda i trendy są zmienne, ale niektóre elementy pozostają na topie nieważne, jaki mamy rok. Oto kilka ponadczasowych dodatków, które nigdy nie wychodzą z mody.
Kolekcja Ochnik na wakacyjne wojaże
/
Kolekcja Ochnik na wakacyjne wojaże
Przygotuj się na sezon letni z nową kolekcją Ochnik.