Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Atopowe zapalenie skóry dotyka zarówno osób dorosłych, dzieci, jak i niemowlęta, a więc może pojawić się w każdym wieku. Ta przewlekła, zapalna choroba dermatologiczna skóry objawia się świądem, zaczerwienieniem, pieczeniem i przesuszeniem naskórka. Jeżeli jej objawy widoczne są na skalpie, wówczas może powodować nadmierne wypadanie włosów. Czy dermatoza ta może być przyczyną łysienia i jak można przeciwdziałać jej skutkom? Podpowiadamy.
Często pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry głowy pojawiają się w wieku niemowlęcym. Mogą jednak dotyczyć dzieci w każdym wieku, a także osób dorosłych. Ze względu na to, że dermatoza ta ma charakter nawrotowy, nieprawidłowości na skórze mogą się wyciszyć na pewien czas, a następnie ponownie się pojawić.
W fazie aktywnej obserwuje się zaczerwienienie, suchość i świąd skóry. Mogą pojawić się także grudki, krostki i nadżerki, a także inne zmiany, nierzadko wypełnione płynem surowiczym. Występują głównie na owłosionej skórze głowy, a także ruchomych stawach, a więc w zgięciach łokci, kolan i nadgarstków.
Atopowe zapalenie skóry głowy mogą wywoływać czynniki środowiskowe, takie jak stres, zanieczyszczenie powietrza, kontakt z alergenami i substancjami drażniącymi, roztoczami, kurzem czy pyłami, ale także czynniki genetyczne. Wówczas układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo na niewielkie dawki antygenów, w wyniku czego produkowane są przeciwciała, przez które powstają zmiany skórne.
Atopowe zapalenie skóry głowy może być przyczyną wypadania włosów, ponieważ dermatoza ta z jednej strony osłabia mieszki włosowe, przez co mogą być gorzej zakorzenione. Z drugiej z kolei wywołuje świąd, przez co pacjent może mechanicznie niszczyć ich strukturę, drapiąc się.
Wypadanie włosów to nie jedyny powód, dla którego warto rozpocząć leczenie atopowego zapalenia skóry. Dermatoza ta w późniejszym stadium może być przyczyną powstawania nieestetycznych blizn. Z tego powodu, obserwując już jej pierwsze objawy, warto udać się do dermatologa.
Specjalista oceni zmiany i kierując się specjalnie opracowanymi kryteriami, a także badaniami laboratoryjnymi i wywiadem postawi diagnozę, a następnie dobierze właściwą terapię. Może w niej wykorzystać preparaty miejscowe, a więc szampony, maści czy żele o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym, a także doustne — leki antyhistaminowe lub antybiotyki.
Żeby ograniczyć wypadanie włosów spowodowane atopowym zapaleniem skóry głowy, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację tego obszaru. W tym celu warto stosować jedynie delikatne, niepodrażniające środki myjące, a więc szampony pozbawione detergentów, barwników i aromatów.
Najlepiej, jeżeli są to kosmetyki hipoalergiczne. Istotna jest również technika mycia włosów. Zabieg taki nie powinien trwać dłużej niż 5 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37 stopni. Skóra głowy musi być osuszona czystym, delikatnym ręcznikiem wykonanym w 100% z bawełny.
Osoby, które zmagają się z wypadaniem włosów spowodowanym przez atopowe zapalenie skóry, mogą skorzystać z szerokiej gamy zabiegów kosmetologicznych mających na celu wzmocnienie łuski włosa i zahamowanie nadmiernego wypadania kosmyków.
Wśród tego typu zabiegów wymienia się między innymi mezoterapię igłową, bezigłową lub mikroigłową czy karboksyterapię. Skuteczne mogą być również zabiegi naświetlające z wykorzystaniem światła UVA.
Grafika: www.freepik.com