Artykuł sponsorowany
E-recepta to bardzo proste rozwiązanie, które ułatwia pracę personelowi medycznemu oraz pacjentowi. Tym bardziej, jeżeli e-receptę zamawia się online, bez wychodzenia z domu. Jak można korzystać z zamówienia recepty online?
E-recepta zastąpiła swoją papierową, ręcznie wypisywaną, wersję i prawnie funkcjonuje w każdej przychodni już od kilku lat. Recepta online zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje, które usprawniają pracę lekarza oraz farmaceuty, a także są czytelne dla pacjenta. Na e-recepcie znajdują się dane pacjenta oraz lekarza wystawiającego receptę, nazwy leków oraz ich dawkowanie. Oprócz tego jest również czterocyfrowy kod dostępu oraz data wystawienia recepty. Wszystko, czego potrzebuje zarówno pacjent, jak i farmaceuta przy wydawaniu leku.
E-receptę można otrzymać u lekarza w przychodni podczas stacjonarnej wizyty. Jeżeli z pewnych przyczyn, takich jak choroba zakaźna czy brak czasu, nie mamy możliwości udać się do gabinetu lekarskiego, zawsze można umówić się na konsultacje online, które przebiegają telefonicznie lub za pośrednictwem czatu wideo. Strona https://receptomat.pl/ umożliwia uzupełnienie formularza, który zastępuje wywiad lekarski. Wystarczy założyć konto i uzupełnić wymagane dane, aby lekarz mógł zdeterminować o tym, jaki lek przepisać na e-receptę. Na odpowiedź specjalisty czeka się zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut, chyba że kwestionariusz został wysłany w nocy. Wtedy czas oczekiwania może się wydłużyć do czasu rozpoczęcia pracy lekarzy.
Informacje o e-recepcie nie znajdują się tylko w powiadomieniu SMS. Można je znaleźć w Panelu Pacjenta na https://receptomat.pl/ oraz na Internetowym Koncie Pacjenta, włącznie z pełną historią poprzednio wystawionych e-recept. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala to mieć pewność, że pamięta się o sposobie dawkowania leku oraz dacie wystawianie recepty, jak również nie ma obawy o zgubienie kodu dostępu do podania w aptece.
Dzięki e-recepcie można w o wiele prostszy i szybszy sposób otrzymać leki w aptece. Proces jest jeszcze sprawniejszy, jeżeli o e-receptę ubiegało się za pośrednictwem strony Receptomat poprzez wypełnienie formularza lub e-konsultacje. Po uzyskaniu e-recepty wystarczy czterocyfrowy kod dostępu oraz numer PESEL pacjenta, a farmaceuta bez większego problemu wyda przepisane leki.
Na e-recepcie zbiorczej może się znaleźć do pięciu różnych leków, dlatego nie trzeba wybierać się po każdy pojedynczo, a od razu kupić je w aptece. Standardowy termin ważności e-recepty na większość leków to 30 dni od daty wystawienia recepty i można ją zrealizować w dowolnej aptece w kraju.
Na niektóre środki lecznicze, na przykład antybiotyki, ma się tylko siedem dni na realizację e-recepty, z kolei na preparaty immunologiczne, między innymi szczepionki, czas na zrealizowanie recepty jest o wiele dłuższy i wynosi nawet 120 dni od momentu wystawienia recepty.
Fot.: Pawel Czerwinski/unsplash.com