Polecamy

Na czym polega prowadzenie kadr?

Na czym polega prowadzenie kadr?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kadry oraz HR to bardzo ważne działy w każdej firmie, zarówno tej małej, jak i tej dużej. Jednak na czym dokładnie polega praca kadrowej i dlaczego jest ona aż tak istotna? Dowiedz się, czym dokładnie jest prowadzenie kadr oraz jakie cechy powinna posiadać dobra kadrowa.

Tradycyjne kadry a nowoczesny HR

W niektórych firmach oraz placówkach działających w ramach tak zwanej ,,budżetówki’’ spotkamy się z tradycyjnym działem kadr i płac, natomiast w innych miejscach nierzadko uzupełnia go bardziej nowoczesny i korporacyjny HR, czyli Human Resources. Czym więc różnią się od siebie te dwa działy?

Kadry i płace zajmują się przede wszystkim prowadzeniem całej dokumentacji pracowniczej, czyli tak zwanych akt osobowych. Należy pamiętać, że dokumenty te mają charakter poufny i należy archiwizować je nie tylko podczas trwania zatrudnienia, ale także wiele lat po zakończeniu umowy o pracę. Dlatego też tak ważne jest, aby całą tą dokumentacją zajmowała się odpowiednia osoba, czyli doświadczona kadrowa/kadrowy. W niektórych przypadkach przydaje się również dodatkowe doradztwo kadrowe.  A co konkretnie obejmuje dokumentacja pracownicza? Przede wszystkim umowy, jak i wszelkie wnioski, badania, sprawozdania, zwolnienia, deklaracje, informacje o odbytych szkoleniach, zarobkach, naganach, wypowiedzeniach i wiele, wiele innych.  Oznacza to, że do obowiązków kadrowej należy nie tylko prawidłowa archiwizacja dokumentów, ale także rozliczanie czasu pracy i rozliczanie wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że kadrowość, to nie to samo co księgowość Polska tradycja prowadzenia biznesu zazwyczaj rozdziela te dwa działy. 

HR to zaś zarządzanie zasobami ludzkimi. Oznacza to, że specjaliści od HRu zajmują się przede wszystkim odpowiednim przepływem, późniejszą adaptacją i rozwojem pracowników. Są oni odpowiedzialni więc za cały proces rekrutacji, wdrożenie pracowników, motywowanie ich oraz przygotowanie odpowiednich szkoleń. 

Zarówno dział kadr i płac, jak i dział HR są niezbędne w każdej firmie, zwłaszcza tej zatrudniającej wiele osób. Możesz zdecydować się na zatrudnienie odpowiednich specjalistów lub na korzystanie z usług firmy zewnętrznej. Jeśli interesuje Cię outsourcing, to koniecznie sprawdź https://bdbconsulting.pl/uslugi/kadry-i-place/.

Jaka powinna być dobra kadrowa?

Jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra kadrowa lub dobry kadrowy? W tym zawodzie genialnie sprawdzą się zwłaszcza osoby rzetelne, dokładne, zorganizowane, sumienne oraz niemające problemów ze skupieniem. Ponadto osoby te muszą umieć dobrze słuchać i wcielać się w rolę pomocnika – większość pracowników w razie różnego rodzaju problemów przychodzi właśnie do działu kadr lub HR. Pamiętaj także, że praca w kadrach jest także pracą bardzo odpowiedzialną.

Zdjęcie główne: pexels.com/fauxels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Funkcjonalny i stylowy element wystroju wnętrza, czyli stolik kawowy Twoich marzeń!
/
Funkcjonalny i stylowy element wystroju wnętrza, czyli stolik kawowy Twoich marzeń!
Stolik kawowy to jeden z najważniejszych elementów wystroju salonu lub pokoju dziennego. To mebel, który nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale również stanowi ważny element dekoracyjny. W artykule przedstawimy różne rodzaje stolików kawowych, ich zalety i wady oraz praktyczne wskazówki dotyczące ich wyboru i aranżacji w pomieszczeniu.
Niemieckie gwiazdy mody ulicznej, których stylem warto się inspirować
/
Niemieckie gwiazdy mody ulicznej, których stylem warto się inspirować
Kobiety na całym świecie pokochały modę uliczną. Luźne, aczkolwiek stylowe połączenia doskonale sprawdzą się podczas codziennych wyjść i mniej oficjalnych spotkań. Wiele gwiazd do perfekcji opanowało street fashion style. Którymi warto się inspirować?
Stylowe ubrania dla dojrzałych kobiet. Co wybrać?
/
Stylowe ubrania dla dojrzałych kobiet. Co wybrać?
Z czym kojarzy się słowo babcia?