Polecamy

Dlaczego warto wychodzić poza swoją strefę komfortu?

Dlaczego warto wychodzić poza swoją strefę komfortu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wychodzenie poza swoje ograniczenia jest trudnym zadaniem, które wymaga dużo odwagi. Choć strefa komfortu jest dla nas wygodnym i bezpiecznym położeniem, nie warto w niej zostawać i grzać miejsca.

Możliwość rozwoju

W strefie komfortu nie ma miejsca na rozwój. Jest to przestrzeń, w której panuje monotonia, rutyna i nuda. Choć jest to niezwykle wygodne i nie wymaga wysiłku ani wykazywania inicjatywy, to też przestrzeń, w której stoisz w miejscu. 

Każda okazja do nauki, zdobywania doświadczenia i rozwoju wiąże się ze stresem. Badania wykazują, że to właśnie w sytuacjach stresowych mózg najlepiej przyswaja nowe informacje i wytwarza nowe połączenia nerwowe. By iść do przodu, czy to w życiu zawodowym, czy w prywatnym, konieczna jest ekspozycja na stres i trudne sytuacje. Pozostając przez długi czas w strefie komfortu, odbierasz sobie szansę na kolejne sukcesy i osiągnięcia. 

Szansa na nowe doświadczenia

Kiedy zadomowisz się na dobre w swojej strefie komfortu, porzucisz okazję do zdobywania nowych doświadczeń. Żeby próbować nowych rzeczy, potrzebna jest odwaga i determinacja, na które nie ma miejsca w komfortowej codzienności. Jeśli nie chcesz osiąść na mieliźnie i pozostać tą samą wersją siebie na wiele lat, musisz zostawić strefę komfortu za sobą. 

Nawet próbowanie nowych egzotycznych potraw wymaga od Ciebie odejścia od monotonii codzienności i oddania się pragnieniu poznawania nowych smaków. W tej sytuacji strefą komfortu jest polski schabowy z ziemniakami, a przestrzenią poza nią – sushi lub marokańska harira. 

Z nowymi doświadczeniami jest właśnie tak, jak ze smakami – nie dowiesz się, czy coś lubisz lub czy się do czegoś nadajesz, póki tego nie spróbujesz. Spokojnie, nie musisz zaczynać od skoku ze spadochronem, ale warto jest szukać nowych doświadczeń, by później, w poważniejszych sytuacjach mieć odwagę, by podjąć ryzyko. 

To samo tyczy się zawiązywania nowych znajomości. Poznawanie nowych osób i nawiązywanie kontaktów wymaga inicjatywy i wejścia w mniej komfortowe rejony interakcji społecznej. Jednak każda znajomość czegoś Cię uczy, daje Ci nowe możliwości i perspektywy.

Dyskusje z osobami o odmiennych poglądach mogą poszerzyć Twoje horyzonty i pozwolić Ci zdobyć nową wiedzę. Korzyści, jakie płyną ze zdobywania nowych znajomych i przyjaciół, są praktycznie nieskończone.

Pobudzanie kreatywności

Dzięki opuszczeniu swojej strefy komfortu otworzysz swój umysł na nowe rozwiązania. Odpowiedzi, które kiedyś w ogóle nie przychodziły Ci do głowy, nagle staną się oczywiste. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza w życiu zawodowym, gdzie kreatywne myślenie i wychodzenie poza utarte schematy może pozwolić Ci wspiąć się na najwyższe szczeble kariery i osiągać coraz większe sukcesy.

W życiu prywatnym umiejętność opuszczenia strefy komfortu i otworzenia umysłu na nowe możliwości również jest istotna. Dzięki tej umiejętności masz szansę zupełnie zmienić swoje życie, wyrobić zdrowsze nawyki i stać się najlepszą wersją siebie. 

Wygodna i niewymagająca strefa komfortu to pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób. Ludzki mózg lubi rutynę i schematy, dlatego nagradza organizm za wykonywanie czynności z nimi związanych. Dużo bardziej wartościowe jest jednak przełamywanie utartych ścieżek i poszukiwanie nowych, nieprzetartych szlaków. Dzięki temu możesz się rozwijać, zdobywać nowe doświadczenia i znajomości oraz naprawdę poznać siebie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Naszyjniki z pereł – hity na czasie
/
Naszyjniki z pereł – hity na czasie
Naszyjniki z pereł należą obecnie do najchętniej kupowanej damskiej biżuterii.
Dlaczego warto zapisać się na lekcje tańca?
/
Dlaczego warto zapisać się na lekcje tańca?
Chcesz nauczyć się tańczyć? Nie wahaj się i zrób pierwszy krok. Połącz trening z przyjemnością i mocną dawką szczęścia. Sprawdź, jakie zalety fizyczne i emocjonalne daje tańczenie!
Sprawdź, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana
/
Sprawdź, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana
Za mało warzyw, za dużo przetworzonych produktów, a może niedobory wartości odżywczych? Sprawdź, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana! Jak? Wszystko wyjaśniamy w kilku krokach!