Polecamy

Na te premiery książkowe czekamy w 2021 roku

Na te premiery książkowe czekamy w 2021 roku
/
/
Kultura
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rok 2020 wszystkim przyniósł wiele niespodzianek, również na rynku wydawniczym. Wiele premier zostało przesuniętych na kolejny rok, a równolegle nadal powstają nowe publikacje, dzięki czemu w 2021 czeka na nas wiele literackich hitów! 

Oferta jest bardzo bogata, dlatego każdy czytelnik z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W 2021 roku będziemy mogli już przeczytać polskie tłumaczenia książek nominowanych do prestiżowych nagród literackich w Europie i na świecie oraz ich laureatów. Ukażą się nowe powieści, reportaże oraz fascynujące autobiografie. W artykule przygotowaliśmy najciekawsze zapowiedzi oraz premiery książek, które ukażą się w 2021 roku, zapraszamy do lektury!

Premiery książkowe w 2021 roku – nasze faworyty!

Zebraliśmy 6 zapowiedzi, na które najbardziej czekamy. Czytelnicy od dłuższego czasu nie mogli się doczekać polskich tłumaczeń nagrodzonych zagranicznych książek, które w końcu zostaną opublikowane przez renomowanych wydawców. Oto one!

  • Ottessa Moshfegh, „Tęsknota za innym światem”, tłum. Łukasz Buchalski, Wydawnictwo Pauza

„Tęsknota za innym światem” to pierwszy zbiór opowiadań jednej z najciekawszych współczesnych autorek, Otessy Moshfegh. Jej opowieści fascynują mieszanką niebezpieczeństwa, niepokoju, a jednocześnie zachwytu i lekkości. Bohaterami opowiadań są osoby reprezentujące ułomną kondycję człowieka w obecnym świecie. Nie radzą sobie z relacjami, wyzwaniami dnia codziennego, a nawet sami ze sobą. To opowieści o tym, co w nas odpychające, trudne, zawstydzające i niewygodne. Język, jakim autorka opisuje swoje postaci, jest z jednej strony groteskowy, a czasem pełen oburzenia, choć jednocześnie obdarzony czułością, współczuciem i próbą zrozumienia dla ich sytuacji. To historie o izolacji i samotności, będących wspólnym doświadczeniem wielu lat. Lektura obowiązkowa. 

  • Marieke Lucas Rijneveld, „Dyskomfort zmierzchu”, tłum. Jerzy Koch, Wydawnictwo Literackie

Debiut literacki nagrodzony w zeszłym roku prestiżową międzynarodową nagrodą Bookera – „Dyskomfort zmierzchu” to wstrząsająca, mocna, a jednocześnie piękna opowieść. Starszy brat głównej bohaterki wybiera się na łyżwy bez niej. Ta w złości zwraca się do Boga ze straszną prośbą, która się spełnia – brat nie wraca do domu. Momentalnie świat dziewczyny i jej rodziny zupełnie się rozpada, zaczyna przypominać straszną baśń, a może koszmar senny, z którego nikt nie zna wyjścia. 

  • Douglas Stuart, „Shuggie Bain”, tłum. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Poznańskie

„Shuggie Bain” to historia o dzieciństwie i biedzie w Szkocji w latach 80. Debiut literacki Douglasa Stuarta nagrodzono nagrodą Bookera, co zdecydowanie powinno zwrócić naszą uwagę. To historia opowiedziana z ogromną czułością, w której Stuart pisze o przemianach społecznych i codzienności, jakiej doświadczył w czasie rządów Margaret Thatcher. Poruszający, a jednocześnie pełen ciepła zapis historii o złożonym środowisku rodzinnym, uzależnieniach, bezrobociu i pogorszeniu stopy życiowej. 

  • „Sontag. Jej życie”, Benjamin Mosera, tłum. Krzysztof Kurek, Agora

To wyczekiwane tłumaczenie głośnej biografii Sontag, amerykańskiej pisarki, krytyczki społecznej i aktywistki praw człowieka autorstwa Benjamina Mosera. Zabiera on czytelnika w miejsca podróży Sontag. Z powieści biograficznej wyłania się obraz nieustraszonej, wiecznie ciekawej kobiety starającej się opisać świat. 

  • Colum McCann, „Apeirogon”, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Poznańskie

Powieść nominowana do nagrody Bookera. „Apeirogon” przez wielu znawców został okrzyknięty najlepszą książką o konflikcie palestyńsko-izraelskim, jakie do tej pory wydano. McCann pisze o losach mężczyzn stojących po dwóch stronach barykady, których drogi nigdy nie miały prawa się przeciąć. Nieoczekiwanie jednak łączy ich wspólna strata, stająca się początkiem wielkiej przyjaźni. 

  • Barry Lopez, „O wilkach i ludziach”, tłum. Jarosław Mikos, Marginesy

Zbiór esejów Barry’ego Lopeza w tłumaczeniu Jarosława Mikosa został pierwotnie wydany w 1978 roku. To piękna lektura dla miłośników dzikiej natury. W książce autor przybliża historie, stereotypy, symbole kulturowe związane z wilkami, opowiada o tym, kiedy wilki stały się towarzyszami ludzi oraz czy da się je oswoić.

To tylko niektóre z fantastycznych premier książkowych w 2021 roku. Zachęcamy do bieżącego śledzenia nowości w ulubionych wydawnictwach!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czas na odpoczynek! Zobacz, dlaczego warto zafundować sobie weekend w spa
/
Czas na odpoczynek! Zobacz, dlaczego warto zafundować sobie weekend w spa
Jeśli zastanawiasz się nad weekendowym wyjazdem do spa, to sprawdź te cztery główne powody dlaczego warto!
Kiedy należy oddać ekspres do kawy do serwisu?
/
Kiedy należy oddać ekspres do kawy do serwisu?
Dowiedz się jakie są objawy wskazujące na konieczność oddania ekspresu do kawy do serwisu, by dalej cieszyć się pyszną kawą bez zakłóceń.
Jak wykonać pedicure?
/
Jak wykonać pedicure?
Kiedy warto udać się na pedicure? Kto może go wykonać i jakie są jego rodzaje? Czy istnieją przeciwwskazania do pedicure’u? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!