Polecamy

Na te premiery książkowe czekamy w 2021 roku

Na te premiery książkowe czekamy w 2021 roku
/
/
Kultura
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rok 2020 wszystkim przyniósł wiele niespodzianek, również na rynku wydawniczym. Wiele premier zostało przesuniętych na kolejny rok, a równolegle nadal powstają nowe publikacje, dzięki czemu w 2021 czeka na nas wiele literackich hitów! 

Oferta jest bardzo bogata, dlatego każdy czytelnik z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W 2021 roku będziemy mogli już przeczytać polskie tłumaczenia książek nominowanych do prestiżowych nagród literackich w Europie i na świecie oraz ich laureatów. Ukażą się nowe powieści, reportaże oraz fascynujące autobiografie. W artykule przygotowaliśmy najciekawsze zapowiedzi oraz premiery książek, które ukażą się w 2021 roku, zapraszamy do lektury!

Premiery książkowe w 2021 roku – nasze faworyty!

Zebraliśmy 6 zapowiedzi, na które najbardziej czekamy. Czytelnicy od dłuższego czasu nie mogli się doczekać polskich tłumaczeń nagrodzonych zagranicznych książek, które w końcu zostaną opublikowane przez renomowanych wydawców. Oto one!

  • Ottessa Moshfegh, „Tęsknota za innym światem”, tłum. Łukasz Buchalski, Wydawnictwo Pauza

„Tęsknota za innym światem” to pierwszy zbiór opowiadań jednej z najciekawszych współczesnych autorek, Otessy Moshfegh. Jej opowieści fascynują mieszanką niebezpieczeństwa, niepokoju, a jednocześnie zachwytu i lekkości. Bohaterami opowiadań są osoby reprezentujące ułomną kondycję człowieka w obecnym świecie. Nie radzą sobie z relacjami, wyzwaniami dnia codziennego, a nawet sami ze sobą. To opowieści o tym, co w nas odpychające, trudne, zawstydzające i niewygodne. Język, jakim autorka opisuje swoje postaci, jest z jednej strony groteskowy, a czasem pełen oburzenia, choć jednocześnie obdarzony czułością, współczuciem i próbą zrozumienia dla ich sytuacji. To historie o izolacji i samotności, będących wspólnym doświadczeniem wielu lat. Lektura obowiązkowa. 

  • Marieke Lucas Rijneveld, „Dyskomfort zmierzchu”, tłum. Jerzy Koch, Wydawnictwo Literackie

Debiut literacki nagrodzony w zeszłym roku prestiżową międzynarodową nagrodą Bookera – „Dyskomfort zmierzchu” to wstrząsająca, mocna, a jednocześnie piękna opowieść. Starszy brat głównej bohaterki wybiera się na łyżwy bez niej. Ta w złości zwraca się do Boga ze straszną prośbą, która się spełnia – brat nie wraca do domu. Momentalnie świat dziewczyny i jej rodziny zupełnie się rozpada, zaczyna przypominać straszną baśń, a może koszmar senny, z którego nikt nie zna wyjścia. 

  • Douglas Stuart, „Shuggie Bain”, tłum. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Poznańskie

„Shuggie Bain” to historia o dzieciństwie i biedzie w Szkocji w latach 80. Debiut literacki Douglasa Stuarta nagrodzono nagrodą Bookera, co zdecydowanie powinno zwrócić naszą uwagę. To historia opowiedziana z ogromną czułością, w której Stuart pisze o przemianach społecznych i codzienności, jakiej doświadczył w czasie rządów Margaret Thatcher. Poruszający, a jednocześnie pełen ciepła zapis historii o złożonym środowisku rodzinnym, uzależnieniach, bezrobociu i pogorszeniu stopy życiowej. 

  • „Sontag. Jej życie”, Benjamin Mosera, tłum. Krzysztof Kurek, Agora

To wyczekiwane tłumaczenie głośnej biografii Sontag, amerykańskiej pisarki, krytyczki społecznej i aktywistki praw człowieka autorstwa Benjamina Mosera. Zabiera on czytelnika w miejsca podróży Sontag. Z powieści biograficznej wyłania się obraz nieustraszonej, wiecznie ciekawej kobiety starającej się opisać świat. 

  • Colum McCann, „Apeirogon”, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Poznańskie

Powieść nominowana do nagrody Bookera. „Apeirogon” przez wielu znawców został okrzyknięty najlepszą książką o konflikcie palestyńsko-izraelskim, jakie do tej pory wydano. McCann pisze o losach mężczyzn stojących po dwóch stronach barykady, których drogi nigdy nie miały prawa się przeciąć. Nieoczekiwanie jednak łączy ich wspólna strata, stająca się początkiem wielkiej przyjaźni. 

  • Barry Lopez, „O wilkach i ludziach”, tłum. Jarosław Mikos, Marginesy

Zbiór esejów Barry’ego Lopeza w tłumaczeniu Jarosława Mikosa został pierwotnie wydany w 1978 roku. To piękna lektura dla miłośników dzikiej natury. W książce autor przybliża historie, stereotypy, symbole kulturowe związane z wilkami, opowiada o tym, kiedy wilki stały się towarzyszami ludzi oraz czy da się je oswoić.

To tylko niektóre z fantastycznych premier książkowych w 2021 roku. Zachęcamy do bieżącego śledzenia nowości w ulubionych wydawnictwach!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny materiał do wypełnień zębów?
/
Jak wybrać idealny materiał do wypełnień zębów?
Odkryj różne materiały do wypełnień zębów i dowiedz się, jak wybrać ten idealny dla siebie. Naucz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru wypełnienia.
Jak radzić sobie z lękiem u dzieci: Skuteczne techniki i narzędzia
/
Jak radzić sobie z lękiem u dzieci: Skuteczne techniki i narzędzia
W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych strategii, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu lęku u dzieci.
Jak zaoszczędzić na budowie domu – porady dla inwestorów budowlanych
/
Jak zaoszczędzić na budowie domu – porady dla inwestorów budowlanych
Budowa domu to duże wyzwanie finansowe dla każdego inwestora. Koszty budowy mogą wzrosnąć do niebotycznych sum, jeśli nie będzie się odpowiednio planować i wykonywać budowy. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych porad, które pomogą inwestorom budowlanym zaoszczędzić pieniądze podczas budowy domu.