Jak przyprawy wpływają na nasze zdrowie?

Jak przyprawy wpływają na nasze zdrowie?

Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Zastanów się nad tym, jakich przypraw używasz w kuchni. Ma to większe znaczenie, niż może Ci się wydawać!

Zdrowie zaczyna się w kuchni

Nikt nie ma już chyba żadnych wątpliwości co do tego, że o zdrowie zaczynamy dbać już na etapie przygotowywania posiłków. To, co jemy, ma ogromny wpływ na każdy aspekt naszego życia. Dobrze zbilansowana dieta potrafi poprawiać zdrowie i samopoczucie. Świadomość społeczna jest coraz większa, dlatego pewnie zwracasz uwagę na to, co gotujesz sobie i swojej rodzinie. A co z przyprawami? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielka drzemie w nich moc?

Przyprawy mają ogromny wpływ na nasz organizm

Zdecydowanie funkcją przypraw nie jest jedynie dodanie smaku naszym potrawom. Choć są niezastąpione w kuchni pod względem podkręcania walorów dań, ich funkcja to także usprawnienie procesów leczenia oraz trawienia w naszych organizmach. Nie bez powodu poszukiwanie nowych przypraw było kiedyś powodem wypraw na odległe kontynenty. Było o co walczyć! Przyprawy mają wpływ na procesy zachodzące w naszym organizmie, dlatego warto stosować je jak najbardziej świadomie, dla własnych korzyści i zdrowia.

Odpowiednia kompozycja przypraw ma znaczenie

Przyprawy dzielimy na korzenne, ziołowe, warzywne. Mamy też do wyboru mieszanki przyprawowe. Warto podkreślić, że przyprawy charakteryzują nie tylko właściwości związane z ich smakiem i zapachem, które są od razu widoczne. Ich działanie antybakteryjne oraz antyoksydacyjne potrafi być niesamowite. W przyprawach znajdują się naturalne przeciwutleniacze, dzięki którym nie utlenia się chociażby cenna odżywczo witamina C. Szczególnie warte używania pod tym względem są przyprawy takie jak m.in. rozmaryn, szałwia, imbir czy jałowiec.

Poznaj przyprawy o działaniu przeciwzapalnym

Wszyscy chcemy uniknąć w naszych organizmach stanów zapalnych. Pomocne będą tutaj m.in. bazylia, cynamon, goździki, pieprz cayenne, kurkuma oraz mięta. Jak widzisz, nawet całkiem „niechcący” z pewnością używasz na co dzień przypraw, które mogą wspomagać Twoje zdrowie. Być może warto zacząć używać ich całkowicie świadomie, aby uniknąć różnego rodzaju problemów ze zdrowiem? 

Zaprzyjaźnij się z przyprawami!

Teraz, gdy już wiesz, jak konkretne może być działanie Twoich ulubionych przypraw, z pewnością będziesz dodawać je do potraw jeszcze chętniej niż do tej pory. Substancje aktywne znajdujące się w ziołach i przyprawach to nasze naturalne narzędzie do walki o dobre samopoczucie i zdrowie. Warto z tego korzystać, a znacznie rzadziej będziemy musieli posiłkować się lekarstwami. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że przyprawy nie zastąpią nam leków i porad specjalistów. Mądrze używane mogą jednak sprawić, że leki nie będą nam tak często potrzebne.

Zdj. główne: Ratul Ghosh/unsplash.com

Monika Zysk
Specjalistka ds. mediów społecznościowych i copywriterka, która szlifowała technikę pisania podczas studiów polonistycznych. Uwielbia nowinki ze świata mody i literatury, a ponad wszystko ceni sobie dobry klasyczny styl. Inspiracje czerpie, poznając życiorysy znanych kobiet, które osiągnęły sukces.

Powiązane posty

Napisz komentarz

Ohmadame