Polecamy

Jak walczyć z nieśmiałością?

Jak walczyć z nieśmiałością?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieśmiałość jest uznawana za cechę osobowości, która dla wielu osób bywa problematyczna – utrudnia realizację celów zawodowych i osobistych. Co zrobić, gdy nieśmiałość utrudnia nam życie? 

Przyczyny nieśmiałości – skąd się bierze?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, APA (ang. American Psychological Association) nieśmiałość dotyka 3-13% populacji. Może być spowodowana różnymi czynnikami sprawczymi. Często ma związek z niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Zdarza się, że jej źródło jest w dzieciństwie – zbyt wygórowane ambicje rodziców, liczne nakazy i zakazy mogą przyczyniać się do rozwoju tej cechy. Nieśmiałości częściej doświadczają dzieci pochodzące z rodzin o niższym statusie społeczno-materialnym. 

Nieśmiałość często „uruchamiają” przykre przeżycia, takie jak bycie wyśmiewanym, poniżanym przez rówieśników, czy życie w cieniu bardziej przebojowego rodzeństwa. Co ciekawe, część psychologów uważa, że nieśmiałość może być dziedziczona. 

Jak objawia się nieśmiałość?

Zanim przedstawimy sposoby radzenia sobie z chorobliwą nieśmiałością, warto wspomnieć, jak się objawia ten problem. Osoby nieśmiałe odczuwają lęk podczas kontaktów towarzyskich, są skrępowane, szczególnie gdy przebywają w większej grupie osób. Często przyjmują postawę uległą, mimo że wewnętrznie nie zgadzają się z danym stanowiskiem. Mają skłonność do analizowania swoich zachowań, zadręczają się, przypominając sobie różne reakcje i zachowania. Wykazują tendencje do popadania w stany lękowe i depresyjne. Osobom nieśmiałym często towarzyszy uczucie osamotnienia, są bierne społecznie. Jeśli chodzi o fizjologiczne symptomy, są to:

  • przyspieszone tętno, 
  • zaczerwienienie twarzy,
  • pocenie się, 
  • drżenie rąk.

Sposoby na nieśmiałość – metoda małych kroków

Jak przełamać nieśmiałość? Niestety nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na poradzenie sobie z nieśmiałością – warto próbować różnych dróg. Na początek należy zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej dopada nas nieśmiałość? Co sprawia, że czujemy dyskomfort? Możemy prowadzić dziennik i zapisywać w nim wszystkie okoliczności oraz nasze reakcje. Warto spróbować też technik wizualizacji i medytacji, porozmawiać o problemie z zaufaną osobą lub nawet skorzystać z terapii, jeśli problem przybiera formę silnej fobii społecznej. 

Nie unikajmy też kontaktów społecznych, nawet jeśli czujemy się nieswojo w większej grupie osób – trening czyni mistrza. Im częściej będziemy się z kimś spotykać, tym lepsze będą nasze umiejętności komunikacji. Doceniajmy te momenty, w których czujemy się swobodnie i dobrze wśród innych. I najważniejsze, bądźmy dla siebie wyrozumiali i dajmy sobie czas!

Nieśmiałość – zaleta czy wada?

Nie powinniśmy traktować nieśmiałości jako wady, choć niewątpliwie w wielu przypadkach utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Wiele osób zmagających się z tym problemem narzeka na:

  • brak znajomych i przyjaciół, 
  • trudności z nawiązywaniem bliższych relacji, 
  • nieumiejętność obrony swojego zdania, 
  • niedocenianie swoich mocnych stron.

Jakie są zalety bycia nieśmiałym? Osoby z tą cechą osobowości uchodzą na rozsądne, wyważone i cierpliwe. Z tego względu, iż przesadnie boją się krytyki, często dążą do perfekcjonizmu w swoich działaniach.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne dla osób, które chcą wyjść naprzeciw swojej nieśmiałości. Warto rozważyć też skorzystanie z pomocy profesjonalisty – psycholog lub psychoterapeuta może sprawić, że nasze życie zyska nową jakość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Od czego zacząć uprawianie trekkingu?
/
Od czego zacząć uprawianie trekkingu?
Trekking jest wspaniałą formą aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli więc chcesz zacząć swoją przygodę ze wspinaczką górską, podpowiadamy, jak się do tego przygotować.
Jak dobrać efektowne wizualnie bransoletki do codziennych i wieczorowych stylizacji?
/
Jak dobrać efektowne wizualnie bransoletki do codziennych i wieczorowych stylizacji?
Odkryj sekrety wyboru idealnej bransoletki, która podkreśli Twój styl zarówno na co dzień, jak i w wyjątkowych okazjach. Inspiracje, porady i praktyczne wskazówki czekają na Ciebie.
Wszystkie odcienie koloru brązowego – jak tworzyć stylowe zestawy dla kobiet po 45. roku życia?
/
Wszystkie odcienie koloru brązowego – jak tworzyć stylowe zestawy dla kobiet po 45. roku życia?
Kobietom w wieku 45 lat radzimy pokochać wszystkie odcienie brązu – nigdy się nie nudzi, a wiele barw w zestawieniu z nim wygląda świetnie. Sprawdź, co koniecznie powinno się znaleźć w Twojej szafie!