Polecamy

Dlaczego terapia online jest tak skuteczna?

Dlaczego terapia online jest tak skuteczna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Badania wykazały, że terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może być skuteczna w leczeniu szeregu wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzeń nastroju, lęku i depresji. Co najważniejsze, nie musi się ona odbywać twarzą w twarz, aby okazała się efektywna.

Potencjalne problemy z organizacją pomocy na miejscu

Czasami nazywana „terapią rozmową”, CBT obejmuje spotkanie z doradcą zdrowia psychicznego, takim jak psychoterapeuta, w zorganizowany sposób, aby pomóc pacjentowi stać się bardziej świadomym negatywnych wzorców myślowych. Dzięki tym informacjom może pracować nad reagowaniem na stresory i niepożądane myśli w lepszy sposób. Dziś opiszemy przyczyny stojące za skutecznością stosowania tej metody w wersji zdalnej.

Prócz problemów z szukaniem usług w zakresie zdrowia psychicznego na lokalnym terenie, może dojść do trudności z transportem, ograniczonymi ubezpieczeniami, czy długim czasem oczekiwania na spotkanie.

Psychoterapia online może wówczas stanowić swoistą alternatywę, nie tylko dla osób dotkniętych depresją, ale i pracodawców zachęcających pracowników do samoopieki nad swoim zdrowiem psychicznym.

Możliwość leczenia w znajomym środowisku, takim jak dom, zapewnia zdecydowanie wyższy poziom komfortu. Co więcej, usuwa się wówczas bariery, które mogą wydawać się niewielkie, ale w rzeczywistości są bardzo ważne, takie jak elastyczność planowania i kwestie transportowe.

Rozpoznawanie depresji

Wiele osób kojarzy depresję z dominującym poczuciem smutku lub przygnębienia, ale tak naprawdę nie zawsze są one obecne. W rzeczywistości objawy takie jak te są widywane znacznie rzadziej niż niepokój, czy zmęczenie.

Depresję sygnalizują następujące objawy:

  • brak możliwości odczuwania radości lub przyjemności,
  • wyczerpanie lub zmęczenie, które nie jest łagodzone odpoczynkiem, czy snem,
  • nagłe zmiany nastroju niezwiązane lub nieproporcjonalne do sytuacji,
  • przewlekły ból, w szczególności głowy,
  • niższy poziom samoopieki, jak brak pielęgnacji, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia,
  • poczucie beznadziejności, rozproszenia, bezradności lub irytacji.

Helping Hand to pierwsza w Polsce aplikacja, która pozwala użytkownikom otrzymać kompletne i spersonalizowane wsparcie psychologiczne przez Internet.

Co to oznacza dla osoby z depresją?

Ponieważ ludzie są zachęcani do pozostawania w domu tak długo, jak tylko mogą, terapia online może być sposobem na zwiększenie dostępu i świadczenie usług w sposób, którego terapeuci po prostu nie mogliby teraz bezpiecznie wykonać. Depresja może być przerażającą, poważną chorobą, ale wiemy bardzo dużo o tym, jak sobie z nią radzić i całkowicie wyleczyć.

Podsumowanie

Czasy, kiedy konieczne było samodzielne stawienie się u specjalistów z zakresu chorób psychicznych w celu znalezienia pomocy, minęły bezpowrotnie. Tego typu terapia dziś może bez problemu odbyć się za pośrednictwem telefonu, czy komputera stacjonarnego. Przy czym w żadnym razie nie można tu mówić o tym, że usługi w takiej formie charakteryzują się gorszą jakością. Stanowią po prostu wygodną alternatywę dla osób, które w innym przypadku nie miałyby jak sięgnąć po fachowe wsparcie.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Metody na zwiększenie długości i objętości rzęs
/
Metody na zwiększenie długości i objętości rzęs
Czy marzysz o pięknych rzęsach, jak z okładki kolorowego magazynu? Poznaj nasze triki na zwiększenie objętości rzęs.
Tweedowe marynarki znowu są na czasie
/
Tweedowe marynarki znowu są na czasie
Tweedowe marynarki – dlaczego na ich punkcie oszalał cały świat mody?
Przy jakich zabiegach kosmetycznych potrzebne są rękawiczki?
/
Przy jakich zabiegach kosmetycznych potrzebne są rękawiczki?
W wielu salonach kosmetycznych odbywają się zabiegi inwazyjne, czyli takie, podczas których narusza się integralność naskórka. Takie procedury są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że wykonywane są przy zachowaniu odpowiednich standardów czystości. Zobacz, przy jakich zabiegach Twoja kosmetyczka powinna nosić na dłoniach rękawiczki.