Artykuł sponsorowany
E-recepta realizowana online ma wiele zalet. Jednak najczęściej podkreślaną wadą jest utrudnienie dla seniorów, dla których ta metoda może być bardzo odciążająca, ale jednocześnie najtrudniejsza pod względem technicznym. W dobie tak prężnego rozwoju technologicznego można się pogubić, ale równie szybko odnaleźć. Wystarczy prosty poradnik, który może rozjaśnić wiele wątpliwości. Warto dowiedzieć się jak krok po krok można ubiegać się i zrealizować e-receptę online bez wychodzenia z domu.
E-recepta już od kilku lat zastępuje klasyczną, papierową wersję recepty. Największymi zaletami recepty elektronicznej jest czytelność i dostępność. Informacje o nazwie leków, ich dawkowaniu, danych pacjenta oraz lekarza – to wszystko zawiera recepta, dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepta może być również wydrukowana przez lekarza podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Dla seniorów jest to szczególne ułatwienie, ponieważ wystarczy, że podadzą wydruk farmaceucie, a on zajmie się resztą. Wykluczony zostaje również problem z nieczytelnym pismem lekarza, który tak często występował w klasycznej formie recept. Wszystkie przepisane pozycje oraz sposób dawkowania wyświetlają się na ekranie komputera farmaceuty.
O e-receptę można również zabiegać online. Nie jest to proces bardzo skomplikowany. Do lekarza można zadzwonić lub porozmawiać przez czat wideo, aby uniknąć stacjonarnej wizyty. Jest to duże odciążenie i ułatwienie dla seniora, który nie musi nadwyrężać swojego stanu zdrowia ani czekać w długich kolejkach. Jeszcze szybszą oraz wygodniejszą metodą jest skorzystanie z serwisu https://receptomat.pl/. Po zarejestrowaniu się należy wypełnić prosty kwestionariusz. Wszystkie informacje są czytelne, a instrukcje zawarte w formularzu proste. Pytania dotyczą podstawowych danych pacjenta oraz jego obecnego stanu zdrowia. Pozwala to ustalić lekarzowi, który sprawdza ankietę, czy lub jakie leki powinny zostać przepisane.
Zabieganie o e-receptę za pośrednictwem strony receptomat.pl to nie tylko szybkie rozwiązanie, lecz także wygodna metoda odnawiania recepty na leki brane przewlekle. Zamiast czekać w kolejce na wizytę w przychodni, tylko po to, aby dostać receptę na leki, które i tak się dostanie, wystarczy kilka kliknięć, żeby otrzymać e-receptę na każdy potrzebny lek.
Recepta online może być odebrana przez osobę trzecią. Jest to ogromne ułatwienie dla seniorów, którzy nie zawsze mają siły i możliwości, żeby wyjść z domu. Upoważniona osoba wysłana po leki do apteki nie potrzebuje żadnego dokumentu, który potwierdzałby prawo do wykupienia leku. Wystarczy, że poda czterocyfrowy kod e-recepty oraz numer PESEL pacjenta, na którego recepta została wystawiona.
Większość leków na e-receptę można zrealizować w aptece do 30 dni od daty wystawienia recepty. Wyjątkiem są preparaty immunologiczne takie jak szczepionki. Na nie recepta traci ważność po 120 dniach. Z kolei niektóre środki, na przykład antybiotyki, realizuje się do tygodnia. Jeżeli termin ważności recepty minie, należy zabiegać o kolejną e-receptę.
Fot.: Anna Shvets/pexels.com