Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Czasami jednak zapominamy o kilku podstawowych zasadach. Jakich? Odpowiednio zbilansowana dieta oraz codzienna aktywność fizyczna – to dwie podstawowe rzeczy, dzięki którym każdy nas może znacznie dłużej cieszyć się zdrowiem, a także świetnym samopoczuciem. Jednak to nie wszystko. O jakich jeszcze rzeczach warto jeszcze pamiętać?
Prawidłowo zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. Dietetycy radzą, aby posiłki były zróżnicowane. Tylko w ten sposób można dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a więc białek, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw i owoców, produktów zbożowych będących głównym źródłem energii oraz mleka i produktów mlecznych. Mięso powinno spożywać się z umiarem i starać się zastępować je rybami oraz roślinami strączkowymi. Należy ograniczyć spożywanie soli, tłuszczów (szczególnie zwierzęcych) i cukru.
Jak powinna wyglądać idealna doba? Specjaliści twierdzą, że powinna ona składać się z ośmiu godzin pracy, ośmiu godzin snu oraz ośmiu godzin wypoczynku i pozostałych czynności. Ważne, aby zachować tę równowagę, ponieważ w przeciwnym razie organizm może doświadczyć ogromnego stresu, co czasem skutkuje pogorszeniem się stanu zdrowia. Prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych wzrasta, gdy regularnie zaniedbuje się higienę pracy, a także zapomina o wypoczynku i odpowiedniej ilości snu.
Codzienna aktywność fizyczna pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, ale też zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na wiele groźnych chorób, na przykład nowotwory, choroby serca, cukrzycę czy depresję. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia też nasze kości. Według zaleceń WHO każdy dorosły człowiek potrzebuje co najmniej trzydziestu minut aktywności fizycznej dziennie przez pięć dni w tygodniu. Najlepiej jeśli będzie ona umiarkowana. Dobrym rozwiązaniem jest również dwadzieścia minut aktywności fizycznej dziennie o dużej intensywności przez trzy dni w tygodniu.
Wykonywanie badań profilaktycznych pozwala zapobiec rozwojowi wielu chorób, ponieważ pozwalają wykryć je we wczesnym stadium rozwoju. To właśnie wtedy istnieje największa szansa na wyleczenie! Jakie badania powinno się wykonywać regularnie? Przede wszystkim morfologię krwi oraz badanie moczu. Ponadto kobiety powinny wykonywać samodzielne badanie piersi i cytologię, a osoby po 40. roku życia co jakiś czas kolonoskopię i mammografię.
Nie od dziś wiadomo, że używki mają negatywny wpływ na zdrowie. Regularne sięganie po papierosy, alkohol czy narkotyki sprawia, że znacznie wzrasta ryzyko wielu chorób nowotworowych, na przykład układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, układu trawiennego czy układu moczowego. Warto też pamiętać, że zażywanie alkoholu może skutkować wystąpieniem chorób wątroby oraz osłabiać odporność organizmu, a sięganie po papierosy zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca, impotencji u mężczyzn oraz zaburzeń płodności u kobiet.
Długotrwały stres jest wrogiem zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Jego skutki mogą być bardzo groźne. Przewlekły stres zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób, na przykład na nowotwory czy choroby serca. Ponadto negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne, może prowadzić do zaburzeń pamięci i koncentracji oraz do rozwoju depresji. Warto więc spróbować sobie z nim radzić za pomocą medytacji czy ćwiczeń relaksacyjnych. Dzięki tym technikom poziom lęku może znacznie spaść, a stabilność emocjonalna ulec poprawie.