Systematyczne badania pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych chorób i bólu. Co więcej, dzięki wczesnemu wykryciu można szybko zainterweniować i w prosty sposób pozbyć się problemu. Dlatego warto profilaktycznie się badać, a w niniejszym artykule podpowiemy jakie badania wykonać po 40 roku życia.
Pełna morfologia
Proste badanie, które może pokazać w jakiej kondycji jest twój organizm, a także szybko wyeliminować toczące się stany zapalne. Całkiem możliwe, że przyczyna przewlekłego zmęczenie, które odczuwasz każdego dnia to nie wina pracy, a po prostu twój organizm wysyła ci sygnały, że coś jest nie tak.
Badanie ogólne moczu
Podobnie jak morfologia, tak i badanie moczu zaliczane jest do badań podstawowych. Warto wykonywać je przynajmniej raz na 2-3 lata, a po 50 nawet co roku. Badanie pozwala na wczesnym etapie wykryć wszelkie nieprawidłowości np. obecność białka, ciał ketonowych, krwinek czy fosforanów. Dzięki temu można szybko je wyeliminować i uchronić się przed wieloma chorobami.
Lipidogram
Bardzo ważne badanie, które może uchronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Tłuszcze pełnią istotną rolę w naszym organizmie i zarówno ich nadmiar jak i niedomiar może być niekorzystny. Bardzo ważne są ich proporcje dlatego warto systematycznie się pod ich kątem badać.
Badanie kreatyniny
Bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić stan i efektywność pracy nerek. Kreatynina to produkt metabolizmu białek, które wydalane są z moczem.
Cytologia
Badanie pozwala aż o 80% zmniejszyć szanse wystąpienia raka szyjki macicy. Powinno się wykonywać przynajmniej co 2-3 lata bowiem pozwala na wczesne wykrycie zmian.
Badanie piersi
Samobadanie piersi powinno stanowić rutynę każdej kobiety, a po 45-50 rokiem życia poddawać się mammografii. Rak piersi wraz z płuc są zaliczane do najczęstszych nowotworów występujących w Polsce o tak dużej śmiertelności.